A német kisebbség nehéz feladatra készül
A 2001. évi népszámlálás adatai szerint Komlón 289-en vallják magukat német nemzetiséginek. A kisebbség - ezt bizonyítja Ábel János a kisebbségi önkormányzat elnökének éves beszámolója - 2005-ben is tevékeny résztvevője volt a város életének.
Ahogy minden évben, úgy 2004. szeptemberében is összeültek az önkormányzat, valamint a Komlón a német nemzetiségi oktatást felvállaló három óvoda, két általános iskola és két középiskolai intézményegység vezetői. Összehozták a következő tíz hónap (az oktatási időszak) programjait: terveztek, aztán kezdődhetett a megvalósítás.
Az óvodák terén ez 2005-ben nyílt napok megtartását, iskolai programokon való részvételt és olyan érdekes saját rendezvények megszervezését is jelentette, amilyen például a felsőszilvásiak Márton-napja volt. Az általános iskolák pedig Nemzetiségi napot tartottak, aminek mindkét esetben a színház adott otthont; s emellett vetélkedőkkel, táborokkal és szakkörökkel is kapcsolódtak a német nemzetiségi oktatáshoz. Ráadásul az intézmények tovább éltették külföldi testvérintézményi kapcsolatukat is. A kisebbségi önkormányzat elnöke úgy összegzi a fentieket, hogy a programok szakképzett nevelők magas színvonalú munkáját bizonyították, ami nemcsak a nyelvtanulást, hanem a német nemzetiségi kultúra megőrzését is középpontba állította.
A kisebbségi önkormányzat az említett programokat „csupán” koordinálta, illetve támogatta, időközben viszont a Német Klubban is bőven akadt feladata, hiszen annak fenntartása és üzemeltetése is a feladatkörébe tartozik. Ábel János büszkén meséli, hogy 2005-ben is több mint harminc programot szerveztek a klubba: az előadásokat blokkok köré szervezték, s ezeken többek közt a német nemzetiségiek eredetével is foglalkoztak. Közben pedig más szervezetek, intézmények szolgálatára is bocsátották a helyiséget, fogadták a városunkba látogató német vendégeket, sőt, koordinálták a Komlóra érkező német adományokat is.
Az önkormányzat első embere az éves teljesítményükre is büszke, meg arra is, hogy testületük a pénzügyi keretének csak a harmadát fordította a saját működésére, így ismét jutott az intézményekre és azok programjaira is. A 2006-os tervekről pedig Ábel János úgy fogalmaz, hogy bár a német testvérvárosi kapcsolatot tovább szeretnék bővíteni (a sport, illetve a vállalkozások területére), a nagy kihívás a nemzetiségi választásokra való felkészülés lesz. Ennek fő nehézségét az jelenti, hogy a megváltozott jogszabály alapján a voksoláson csakis az szavazhat majd, aki a hozzá kiérkező regisztrációs lapot kitölti és július 15-ig leadja a jegyzőhöz. Az elnök szerint ezt nehéz munka lesz minden érintettel tudatni – ezúton is kéri, hogy az érintettek akár a kisebbségi önkormányzatnál, akár a jegyzőnél mindenképp adják le a kért dokumentumot.
P.A.