Gépipari Ágazati Párbeszéd Bizottság
MEGÁLLAPODÁS
A GÉPIPAR ÁGAZATAIBAN
MŰKÖDŐ SZOCIÁLIS PARTNEREK KÖZÖTT, A MUNKA VILÁGÁBAN BIZTOSÍTOTT JOGOK GYAKORLÁSÁRÓL, ÉS KÖTELEZETTSÉGEK BETARTÁSÁRÓL
Budapest, 2006. október 19.
Bevezetés
A társadalmi párbeszéd gyakorlatát napjainkban óriási kihívások érik. A munkavállalóknak és a munkáltatóknak, valamint az ágazatban működő érdekvédelmi szervezeteiknek lépést kell tartaniuk a gyors változásokkal.
A munka világának követelményei, valamint a társadalmi viszonyok változásának következményei a Gépipari ágazatokban is hatást gyakorolnak a foglalkoztatási viszonyokra. Az ágazatban működő érdekképviseleteknek és vállalkozásoknak ennek megfelelő felelősséggel kell eljárniuk az ágazatban foglalkoztatottak munkahelyi körülményeinek alakítása, illetve a munkaviszonyból eredő jogok biztosítása és a kötelezettségek teljesítése terén.
E „Megállapodás” létrehozását a gazdasági, társadalmi viszonyok gyors fejlődéséhez történő alkalmazkodás, a szociális párbeszédnek a gépiparban kialakult formája, valamint annak folyamatosan fejlesztésre szoruló gyakorlata indokolja. Létrehozása és előírásainak betartása a felek között megszülető további megállapodások megalapozó, kiegészítő eszközeként szolgálhat. A jelenlegi „Megállapodás” szellemében folytatott munkaügyi tevékenység, és hatásaként a szociális partnerek között megvalósuló gyakorlat, hozzájárulhat a vonatkozó törvények és ágazati szerződés(ek) egységes alkalmazásához a Gépipar ágazataiban.
E dokumentum a fentiek szellemében készült. Nyílt vitában, a Gépipari ágazatokban működő szociális partnerek egyezségének eredményeként nyerte el jelenlegi formáját.
Aláírói, az elfogadás napjától kezdődően, az alábbiakban állapodnak meg:
I. Hatálya
(1) E megállapodás előírásait a Gépipari ágazatokban működő szociális partnerek, ágazati tagoltságuknak megfelelő szinteken, rendeltetésszerű működésükhöz tartozó szerveződési körükkel, jogosultságaikkal összhangban alkalmazzák.
(2) Hasznosítása csak olyan következményekkel jár, és csak arra kötelezi az aláírókat, amely célból e szabályokat megalkották.
II. Alanyai
(1) Jelen megállapodás alanyai az aláírók, a továbbiakban; szociális partnerek.
(2) A partnerek a jelen megállapodást elfogadják. Tagvállalataik, illetve tagszervezeteik körében nyilvánosságra hozzák, és közösen elősegítik alkalmazását munkahelyi szinten is.
III. Munkaügyek
III/1. Munkavállalói jogok
(1) Munkaviszonya, illetve az egyenlő bánásmód követelményének megtartása mellett, az ágazat minden munkavállalójának joga van:
a) az egyenlő értékű munkáért egyenlő bér elvének megfelelő javadalmazáshoz,
b) a biztonságos és egészséges körülmények között történő munkavégzéshez.
(2) A munkavállaló tudásának és teljesítő képességének összhangban kell lennie a munkaköri követelményekkel.
(3) A munkavállalókkal szemben sem fizikai, sem pszichikai fenyegetés, kényszer nem alkalmazható.
(4) A munkahelyi zaklatás minden fajtáját kerülni kell, és olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek az ilyen esetek, -különös tekintettel a szexuális zaklatás- előfordulását és eshetőségét kizárják.
(5) Tilos a munkavállalók közötti megkülönböztetés minden formája, kivéve a képesség, képzettség és a szorgalom, illetve ha ez a munkavállalók javát szolgálja. Ez azonban nem járhat mások jogos érdekeinek csorbításával.
(6) A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a munkáltató és a munkavállaló a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeinek megfelelően, kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni.
III/2. Munkáltatói jogok
1) Az ágazatban működő munkáltatóknak joga van megkövetelni a munkavállalótól:
a) A legjobb képessége szerint történő munkavégzést.
b) A munkavégzés biztonságára, és a munkakörnyezet védelmére vonatkozó előírások betartását.
c) Szaktudásának folyamatos fejlesztését.
d) Azonosulást a cég üzletpolitikai célkitűzésével, legjobb tudása szerinti támogatást annak mielőbbi elérése érdekében.
e) A birtokába jutott üzemi titok megőrzését.
2) A munkavállalónak, a munkahelyen tanúsított felróható magatartása esetén a munkáltató egyeztetést, felelősségre vonást kezdeményezhet.
3) Jogerős határozattal megállapított munkavállalói vétség esetén, a munkáltató jogosult számonkérést gyakorolni, szankciót alkalmazni.
III/3. Foglalkoztatás
(1) A szociális partnerek együttműködésük keretei között, kiemelt figyelmet fordítanak, és mindent megtesznek a foglalkoztatás stabilitásáért.
(2) A szakszervezeteknek követeléseik előterjesztésekor, tekintettel kell lenniük az ésszerű foglalkoztatás fenntartására.
(3) A szociális partnerek a rugalmas foglalkoztatást, a munkaidő rugalmas beosztását, elsősorban a termelékenység növelésének, a piaci pozíciók megtartásának, és a munkanélküliség megelőzésének eszközeként alkalmazzák.
(4) Átmeneti foglalkoztatás (pl. munkaerő kölcsönzés, határozott idejű munkaviszony, részmunkaidő, stb.) alkalmazásakor mindig figyelemmel kell lenni a foglalkoztatás színvonalának fenntartására.
(5) Az átmeneti jelleggel szerződtetett munkavállalóknak, foglalkoztatásuk időtartamára ugyanazokat a béren kívüli járandóságokat kell biztosítani, mint amelyekben a határozatlan idejű munkaviszonyban foglalkoztatottak ezen időszak alatt részesülnek.
III/4. Munkaidő
(1) Amennyiben munkaviszonyra vonatkozó szabály másként nem rendelkezik, csak a munkavállaló beleegyezésével kerülhet sor többműszakos, vagy megszakítás nélküli munkarendben történő foglalkoztatására.
(2) A munkarend megváltoztatásakor lehetőleg mérlegelni kell a munkavállaló családi életét, személyes kérését.
(3) Többműszakos munkavégzés esetén, a szociális partnerek a munkaidő napszaki jellegének, és a műszakrend folytonosságának figyelembevételével, a munkavégzés nehézségi fokával arányosan, kiegészítő díjazást állapítanak meg a munkavállalók részére.
III/5. Bérek
(1) Ha Kollektív Szerződés másképpen nem rendelkezik, a szociális partnerek legkésőbb a tárgyév első negyedében bértárgyalásokat folytatnak.
(2) Ha a Kollektív Szerződés másképpen nem rendelkezik, a szociális partnerek legkésőbb a tárgyév első negyedében bértárgyalásokat folytatnak. A munkáltató a bértárgyalások megkezdése előtt biztosítja a szakszervezet számára a bértárgyaláshoz kapcsolódó információkat, adatokat.
(3) A munkabérek megállapításakor a tárgyév pénzügyi tervében rögzített, az eredményességgel arányos, de legalább az inflációval azonos mértékű bérfejlesztés megvalósítására törekednek.
(4) A munkáltató, az esedékes havi munkabéreket legkésőbb, a tárgyhónapot követő 10.-ig kifizeti.
IV. Munkakörülmények
IV/1. Egészséges és biztonságos munkavégzés
(1) A szociális partnerek:
a) Önállóan és közösen is tesznek kezdeményezéseket, az egészségügyi károsodásokat, baleseteket megelőző munkakultúra fejlesztésére, támogatják az ilyen jellegű képzési tevékenységet.
b) Elősegítik a munkavédelmi képviselők megválasztását, segítik azok működését, munkáját.
c) Folyamatosan érvényesítik, rendszeresen ellenőrzik a munkavédelmi szabályok betartását.
d) Veszélyes feladatot végző munkavállalók számára, a munkavégzés veszélyeivel, egészségügyi kockázataival arányos anyagi kiegészítést határoznak meg.
V. Szakképzés
(1) A munkáltatók biztosítják a munkavállalók szakmai át-, és/vagy tovább képzését, hogy tényleges feladataikat magas színvonalon tudják ellátni.
(2) A munkavállalók szaktudásuk karbantartása, fejlesztése érdekében késznek kell lenniük az új szakmai ismereteiket nyújtó képzésre, egész életen áttartó tanulásra.
VI. Munkaügyi kapcsolatok
VI/1. Szabad társulási jog
(1) Minden munkavállalónak és munkáltatónak joga van, az általa választott érdekvédelmi szervezethez csatlakozni, illetve az ebből származó jogokat gyakorolni.
(2) A szabad társulás joga semmilyen módon és eszközzel nem korlátozható.
(3) A szakszervezet tagjainak egyenlő elbánásban kell részesülniük a többi munkavállalóval, tagsági viszonyuk hátrányos következményekkel nem járhat.
(4) Az érdekvédelmi és érdekképviseleti tisztségviselőket társadalmi feladataik ellátása miatt nem érheti hátrányos megkülönböztetés.
VI/2. Kollektív megállapodások
(1) A szociális partnerek a kollektív megállapodásokat a munkaügyi kapcsolatok fejlesztésének megkülönböztetett eszközeként kezelik.
(2) A tárgyalások, megállapodások a szociális partnerek egyenrangúságán, együttműködésén alapulnak.
(3) A szociális partnerek kidolgozzák a megállapodások tartalmi felépítésének és alkalmazásának hatékony módszereit, eszközeit.
(4) A megállapodásokba foglalt előírások megsértése esetén jogorvoslatnak van helye, az abban rögzített jogok és kötelezettségek betartása, betartatása céljából.
(5) A szociális partnerek konzultációkat folytatnak, közös állásfoglalásokat alakítanak ki az ágazatot érintő gazdasági, munkaügyi kérdésekben. Az eredményesség érdekében, együttesen lépnek fel, (lobbiznak) az illetékes szerveknél, intézményeknél, illetve a kormányzatnál.
VII. Munkaügyi politika
(1) A szociális partnerek a kormány munkaügyi politikájának figyelembe vételével tevékenykednek, illetve egymás követeléseit ennek megfelelően kezelik.
VII/1. Tájékoztatás és konzultáció
(1) A szociális partnerek folyamatosan fejlesztik és erősítik a tájékoztatás és konzultáció eszközeit.
(2) A munkavállalók tájékoztatása és a velük való konzultáció a szociális partnerek együttműködésének szellemében történik.
(3) A tájékoztatás tartalmi kialakításakor figyelembe veszik az ágazati, vállalati helyzetet, érdekeket.
(4) A konzultációik alkalmából tanulmányozzák a munkavállalók összegyűjtött véleményét és megvizsgálják azok hatásait, elősegítve az őket közvetlenül érintő kérdések hiteles tolmácsolását.
VII/2 Európai Unió
(1) A szociális partnerek közös tevékenységet fejtenek ki az Uniós tagság ágazatra vonatkozó követelményeinek, lehetőségeinek föltárása és megismertetése érdekében.
(2) A szociális partnerek külön-külön és közösen is tevékenykednek (lobbiznak) azért, hogy:
(a) A munkavállalók ismerjék meg, legyenek fogékonyak az ágazat uniós követelményei iránt,
(b) A kormány az ágazatot is érintő rendelkezéseit körültekintően, az ágazat érdekeit is mérlegelve építse be a közösségi szabályokat a vonatkozó nemzeti törvényekbe,
(c) Az ágazati megállapodásokban érvényesüljenek az uniós követelmények, előírások.
(3) A szociális partnerek a nemzetközi kapcsolataikat is felhasználják az ágazati szociális párbeszéd uniós gyakorlatának megismerése, hazai alkalmazása érdekében. Elősegítik munka kapcsolatok, tapasztalatcserék megszervezését az EU, valamint az uniós országok ágazati szintű társintézményeivel. Lehetőségeikhez mérten támogatják a szociális párbeszédben érintett képviselőik eseti részvételét a nemzetközi kapcsolatokban.
VIII. Záró rendelkezések
(1) Ez a megállapodás az önkéntesség alapján jött létre. Rendelkezései elsősorban, a munka világának szereplőire vonatkozó magatartások minimális elvárásait tartalmazzák. Ezért nem szolgálhatnak hivatkozási alapul, a munkavégzés körülményeinek javítására irányuló kezdeményezések, érdemi tárgyalások mellőzéséhez.
(2) Az aláíró felek tartózkodnak az egyoldalú lépésektől, az erőfölény alkalmazásától.
(3) E megállapodást kiemelkedő jelentőségére való tekintettel, az aláíró szervezetek csak abban a rendkívüli esetben mondják fel, ha a felmondásra kényszerülő fél szempontjából felmerült sérelem, közvetítői fórum igénybevétele ellenére sem orvosolható.
(4) Jelen megállapodás vagy előírásainak nem teljesítése esetén, illetve egyéb, a felek által lényegesnek ítélt kérdésekben, a szociális partnerek a Munkaügyi Közvetítő-, és Döntőbírói Szolgálatot (MKDSZ) kérik fel közvetítésre.
(5) Az e dokumentumba foglalt szabályok, illetve módosításai, amelyek a későbbiekben hatályos törvénybe, ágazati szerződésbe ütköznének, érvényüket vesztik.
Budapest, 2006. október 19.
LIGA Vas-, és Fémipari Szövetség
Magyar Gépgyártók Országos Szövetsége
Fém-, és Gépipari Munkástanácsok Országos Szövetsége
Magyar Elektronikai,- és Infokommunikációs Szövetség