Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
A víz kastélyai

Egy hónapja, március 22-én volt a víz világnapja, és éppen egy éve, 2005. április 22-én alakult a Budapesti Városvédő egyesület víztorony csoportja, a Víztoronybarátok Köre (VBK). Ennek apropóján, a VBK szolnoki képviselője Gábor-Szabó Zsuzsanna segítségével ime néhány szép gondolat és kép a víztornyokról általában és konkrétan a Jász Nagykun Szolnok megyei víztonyokról.

 

Egy építmény fennállásának idejéből száz esztendő nem is olyan hosszú idő, de az ipari épületek között kevés az olyan, amelyik eredeti funkcióját még ilyen idős korában is el tudja látni. A technológia viszonylag gyors változása folytán a gyakran monumentális és városképileg meghatározó ipari létesítmények elhagyatottá válnak, majd megsemmisítik őket. Formai és szerkezeti kialakításuk révén számos hazai víztorony történelmi értéket képvisel, s megóvásuk a műemlékvédelem célkitűzésévé kell váljon. A víz kastélyai – kecsesek, szépek, még romló állapotukban is lenyűgözően szemgyönyörködtetőek, hirdetik a közelmúlt építészeinek művésztehetségét. Megyénkben is számtalan víztorony kínál esztétikai élvezetet és mesél regényes  történelmünkről. Némelyiknek jövője is van.

                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szolnok „Eiffel-tornya”

 

 A francia nyelvben a "víz kastélyainak" (chateau d'eau) nevezik ezeket az építményeket, amely elnevezés amellett, hogy építészeti igényességre utal, kihangsúlyozza, hogy létrejöttük, tartószerkezetük kialakítása egyetlen feladatot szolgált és szolgál ma is: a víz tartását. Víz, gőz, jég, egészség. A víz négy halmazállapota. Gábor-Szabó Zsuzsanna, frissen diplomázott építész, a víz e négy állapotának megjelenítésében tervezte újjá Szolnok 5 év híján 100 éves Eötvös téri vasbeton víztornyát. Zsuzsa, építésztörténeti diplomamunkáját készítette az Eötvös téri víztorony újraélesztéséről. Az ifjú tervező invitálására lépjünk is be a víz kastélyába!

 

A torony földszintjén a közép-magyarországi régió gyógyhatású vizeiből lehet majd ivókúrát venni. A galérián palackozott ásványvizek széles skálája várja a vendégeket. A személyfelvonót vagy a lépcsőt igénybe véve jutunk a nyitott galériákra. Az alsó „zeneteraszon” nyáron bár működik majd, a koncertzene a parkban is élvezhető lesz majd. A felső kilátó teraszról gyönyörű kilátás nyílik a városra, az árnyas park pedig a hűsölésre, pihenésre vágyókat fogadja.

 

A „fejben” található legfelső szintre érve jutunk a török típusú gőzfürdőbe, melyet napi váltásban látogathatnak majd a vendégek. A gőztoronyban eltöltött néhány óra után a víz közvetítette életerő által a szellem is felfrissül, s újult lendülettel kereshetjük fel a víz újabb halmazállapota által nyújtott kikapcsolódási lehetőséget, a parkban található jégpályát. A jégpálya melletti „jégkockázda” nem más lesz, mint egy nyitott, fűtetlen pavilon, amely télen öltözőként, nyáron árnyas nyitott teraszként kapcsolódik a parkhoz. A jégpálya novembertől márciusig várja majd a szolnoki és környékbeli vendégeket, nyáron pedig görkorcsolya szerelmeseit szolgálja ki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A leendő gőztorony napozószintje

 

Az újszerű hasznosítás által a víztorony és környéke Szolnok város egyik nevezetességévé válhat, ahol a víz minden fellelhető formában újra és újra jelen lesz, s talán majd a szolnokiak is oly büszkeséggel gondolnak  erre a toronyra, mint a párizsiak az Eifel tornyukra.

 

Szolnok másik víztorony nevezetessége a MÁV-strand szomszédságában düledező MÁV-víztorony, melynek törzse tengerparti világítótornyra, faragott favázas csúcsa galamdúcra emlékeztet.  Sajnos a MÁV nem törődik az építménnyel, pedig műemlék, az országban összesen 3 van belőle, a szolnokin kívül még kettő Újpest-Istvántelepen. Zsuzsa nagyon reméli, hogy ezt a víztornyot is sikerül majd megmenteni, felúítani, talán éppen a MÁV-stranddal összekötni a sorsát-jövőjét.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Galambdúcos világítótorony”

 

További  szemrevaló víztornyok találhatók megyénkben, többek között a Várbástyára hasonlító tiszaderzsi valamint  Jászberényből és Törökszentmiklósról egy-egy gótikus, rondella-szerű kastély-torony.

        
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A miklósi „kastélybástya”
 

 
http://www.viztorony.hu/goztorony/
http://www.viztorony.hu/h/jasz-nagykun-szolnok/szolnok/03.html