Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Gödöllői elkötelezettséggel a városért,Beszélgetés Gémesi Györggyel

 Bár sokan már a szabadságunkat tervezzük, elvárjuk, hogy az önkormányzat ne menjen szabadságra.

Igényeljük, hogy általa is fejlődjön, tartson lépést a világgal Gödöllő, egyszóval egyre jobban szolgáljon bennünket. Az önkormányzat működéséért felelős személy pedig, hétköznapokon és ünnepnapokon, tehát mindenkor, a polgármester. Bárhol jelenik meg, a kérdések mindig hasonlók. Valóban szálloda lesz a volt községházból? Miért vannak még mindig kátyúk a városon átvezető utakon? Mit tervez és végez az önkormányzat, mire jut Gödöllő? Lapunk e sorba illeszkedő kérdéscsokorral kereste meg Gémesi Györgyöt.

– Mostanában hetente tartottak lakossági fórumokat, hol a Városházán, hol az utcákon, tereken. Minek köszönhető ez a tevékenykedés?
– A lakossággal való találkozásaink nagyobb része egyes városrészek rendezési tervének, építési szabályzatának a módosításához kötődik. Egyre másra jelentkeznek új építési igények és ezek megvalósulását szabályozott keretek között kell elősegítenünk. Most egyszerre több mint egy tucat terv készül, melyeket sorra kifüggesztettünk a lakosságszolgálati irodán, ahol bárki megtekinthette azokat. Minden esetben lakossági fórumot is tartunk. A közterületeken azért adunk randevút, mert a szakemberekkel együtt, még az útépítések előtt hallani szeretnénk a véleményüket a tervezett munkáról.
– Érdemi érdeklődés, kérdések sora kísérte a közlekedési koncepcióról szóló fórumot. Nem lepte meg, hogy az egyik hozzászóló demonstráció szervezését javasolta éppen Önnek?
– De igen, meglepett. Nyolc éven át gyakran szólaltam fel a parlamentben, ha különböző problémákkal találkoztam elmaradó beruházásoktól egy-egy munkahely, mint például a KÁTKI meg-szűnésének veszélyéig. Egészen biztos, hogy 1998-ban az is a parlamentbe segített engem, hogy következetesen felléptem az M3-as díjasítása és a díjszedés módja ellen, valamint annak érdekében, hogy megfelelő intézkedésekkel mérsékeljék a nagyobb lakóterületi forgalom káros hatásait. Bizonyára sokan emlékeznek az akkori kerékpáros fel-vonulásokra. Lehet, hogy visszajött az idejük! Tény, hogy az elmúlt időszakban el sem kezdődött a Gödöllőt elkerülő út építése, pedig arról parlamenti keretek között született döntés.
– Sokan vagyunk, akik értetlenül állunk az előtt, hogy állami kezelésű utakon még a télre emlékeztetnek a kátyúk. A kampány előtt azt ígérte a gazdasági miniszter, hogy az állami utakon a kátyúkat a bejelentéstől számított néhány óra alatt betömik. Gödöllő nem „telefonált“?
– Dehogynem. Többször felszólítottuk az állami utak fenntartóját a kátyúk kijavítására, sok helyen – például az Isaszegi úton – hiába. Most írjuk az újabb levelet, amit elküldünk az országgyűlési képviselőnek is. Ha egy héten belül nem orvosolják a panaszt, saját költségen betömjük a kátyúkat, s elküldjük a számlát a Magyar Közút Kht-nak.
– Feldolgozta már magában az áprilisi választás eredményét?
– Bár a második fordulóban nemtelen eszközöket is bevetettek ellenem, tudomásul vettem az eredményt, gratuláltam a megválasztott képviselőnek. Az élet azonban nem állt meg. Továbbra is azon vagyok, hogy amit elkezdtem, azt végig vigyem. Mindent elkövetek azért, hogy Gödöllő az országban kivívott rangjának megfelelően tovább fejlődjön. Óriási sikerként értékelem, hogy a Köz-ponti Statisztikai Hivatal felmérése szerint a 20-50 ezer lakosú magyarországi városok között a legfejlettebb település lettünk 2005-ben. Az önkormányzat elsősorban a város működéséért, fejlesztéséért felelős. Örülök, hogy ebben sok partnerre találtunk. Az idegenforgalom fejlesztésében, a termálprogram indításában az egyetem és a kastély is kifejezte érdekeltségét. Hozzá kell azonban tennem, hogy voltak, akik hátráltatták a munkálatok elkezdését. Harmadik éve költünk jelentős összeget útjaink javítására, az ezekre beadott pályázataink ellenére állami támogatásban még nem részesültünk. Ami pedig a városi közlekedés javítását illeti, annak legelső követelménye, hogy állami beruházásban elkészüljön a Gödöllőt elkerülő út, mely-nek jóváhagyott tervei vannak. Létesítésének konkrét időpontját két évvel eltolták.
– Olyan hír is felröppent az elmúlt időszakban, hogy most, mivel már nem országgyűlési képviselő, megemeltette a polgármesteri fizetését. Mi történt?
– Az önkormányzattól annyi fizetésemelést kaptam, amennyit a törvény előír. A közalkalmazottak béréről a munkáltatójuk, az enyémről a képviselő-testület dönt. Tény, hogy a felére csök-kent a jövedelmem. A többi funkció – mint például a Magyar Önkormányzatok Szövetségének vezetése – nem jár díjazással, de segíti a polgármesteri munkámat. Az eddiginél kevesebb pénzt tudok majd jótékony célokra felajánlani, de azt is tudom, az én fizetésemnél jóval kevesebb pénzből él az emberek többsége. Ami engem illet, az országos politikában egyelőre nem vállalok újra szerepet. Az első helyen a polgármesteri feladatok ellátása áll.
– Gondolhatjuk, a helyi közéletben sem unatkozik…
– Járom a várost, értesülök a támadásokról is. Azt tapasztalom, sokan úgy kritizálnak, hogy nem javasolnak jobb megoldást. Olyan esettel is találkoztam, amikor ellenzéki képviselőtársam azt hiányolta, amit – pártfegyelemből – meg sem szavazott a költségvetés tárgyalásakor. Gödöllőn szüle-tett lokálpatriótaként el sem tudnám képzelni, hogy így tegyek.
– Bejelentette, hogy az önkormányzati választásokon újra indul. Hogyan készül erre a megméretésre?
– Csapattal. Olyan képviselőjelöltekkel együtt, akik lokálpatriótaként gondolkodnak. Olyan közösséget ajánlok a város lakóinak bizalmába, mely tovább hordozza az elmúlt 16 év számomra egyik legfontosabb értékét. Nevezetesen azt, hogy az önkormányzat, így a város – leszámítva a kezdeti hónapokat, majd a legutóbbi ciklus elejét, amikor egyenesen a polgármester tevékenységének korlátozását tűzte ki céljául az ellenzék – nem vált pártpolitikai küzdelem terepévé. Költségvetésünk közel húsz százalékát fordítjuk beruházásra. Ezek a fejlesztések magukkal hozzák, elősegítik a magánbefektetéseket is, legyen szó a volt községháza felújításáról, amelynek eredményeként újra szálloda nyílik Gödöllőn. A város persze nem csak gazdaság, hanem közösség is. Büszke vagyok arra, hogy a Damjanich iskola tanáraiból alakult színtársulat a napokban jótékony előadást tartott az akrobatikus torna-világbajnokságra készülő tanulóik támogatására. Ilyenek, ezek a mi értékeink. Az önkormányzattól nem mást, hanem azt várják az emberek, hogy még otthonosabbá tegye Gödöllőt. Ezért dolgozunk ezen a nyáron is. Tesszük ezt ugyanazzal az igyekezettel, mint eddig. Meggyőződésem, hogy Gödöllő így lehet jövőben is sikeres város.