A települési interaktivitás mérése, a Mesterséges Interaktivitási Mutatószám

A TELEPÜLÉSI INTERAKTIVITÁS MÉRÉSE
(MESTERSÉGES INTERAKTIVITÁSI MUTATÓSZÁM)

Az iTársadalom Intelligens Társadalom Szakmai Tudományos Társaság E-kormányzati Szakbizottsága és a BKÁE-ÁK E-government Kutatócsoportja olyan kezdeményezést indít útjára, amelynek célja a települések felkészítése az információs társadalom EU-kompatibilis közigazgatási kiszolgálására. A megnyugtató közigazgatási-informatikai szakmai kompetencia kialakítása az elektronikus, ügyfélközpontú szolgáltató önkormányzatokért közös érdek, s talán ez motiválta a belügyi, az informatikai és hírközlési tárcákat, valamint a Miniszterelnöki Hivatalt, hogy a finanszírozó cégek mellé állva támogassa a programot.

2003. május 1-én indul a Digitális Település Program, amely egy minden kistérség számára megtartandó előadássorozatból, egy, a közigazgatászoknak az Információs Társadalomba történő beilleszkedését elősegítő roadshowból és  az IKON (Interaktív önKormányzat Online) Alprogramból tevődik össze. Az IKON keretében kéthetente minden önkormányzathoz nyomtatott formában (és ahová lehet, elektronikusan is) információs csomagot küldünk. A lefűzhető lapokból álló anyaghoz az interneten  háttértámogatást is adunk. Az információs csomag segítségével megismerhetik a közigazgatászok az elektronikus önkormányzás fontosabb  csomópontjait. Az elméleti támogatások közigazgatási-informatikai szemléletűek, szemléletformálóak lesznek. Cél a minél hatékonyabb elektronikus közigazgatás kifejlesztése, s e cél elérését még egy kis versennyel is ösztönözzük..

A verseny állapotfelméréssel kezdődik, amit a Mesterséges Interaktivitási Mutatószám (MIM) kiszámításával végzünk el. Az önkormányzatok felkészültségének, fejlettségének és tartalékaiknak a kommenzurábilissá tétele igen fontos a továbblépés központi segítése szempontjából. A MIM az állapotfelvételt követően a relatív  fejlődésmérésére szolgál. A fejlődés a kitűzött célokhoz, egy (elvárható) optimális állapothoz való közelítést jelenti.  A verseny lényege tehát, hogy azok a település nyernek (az általuk elért fejlődés eredményein túlmenően) további támogatást, amelyek a legnagyobb relatív elmozdulást érik el MIM-értékük tekintetében. Ehhez a felzárkózáshoz segít hozzá az IKON alprogram.

Nézzük meg, mi is ez az új, úttörő mérési instrumentum!

Az E-government Kutatócsoport a Kopint-Datorg Rt.-vel együttműködve alakított ki egy mérő-rendszert, a Mesterséges Interaktivitási Mutatószámot, röviden „MIM”-et. A MIM nemcsak összehasonlíthatóvá teszi az önkormányzatok felkészültségét, fejlettségét és tartalékait, hanem számszerűsíti is a fejlődést. Egyrészt alkalmas konkrét célok kitűzésére és optimalizálására, másrészt rávilágít a kritikus helyekre, melyek azonnali beavatkozást igényelnek.
A MIM az Önkormányzat eszköze is lehet. Saját fejlesztési koncepciójába illesztheti, részeredményeit elemezheti, céljait ezen keresztül is optimalizálhatja. (Ezért is illeszthető ez a téma a Tudásmenedzsment témakörébe.) A kiértékelési módszertant elkérheti, így a későbbiekben saját maga is készíthet felmérést magáról, környezetéről.
A MIM alapja egy táblázat (interaktivitási kiértékelési mátrix), amely az adott települési önkormányzat belső és külső funkcionális működését, ügyintézését vizsgálja. A kiértékelés során minden funkció mellé értéket rendelünk, aminek segítségével számszerűsítjük az interaktivitás (fejlettség) mértékét. A módszertan részletes ismertetésére a későbbiekben kerül majd sor.
Vizsgáljuk az ügytípus-kategóriákat és azok intézési módját, belső és külső kommunikációs eszközeit, az elektronizáltság és interaktivitás szintjét. A különböző súlyoknak (szolgáltatást igénybevevők száma, ráfordított költségvetési hányad, ügytípussal foglalkoztatott közigazgatászok száma stb.) köszönhetően kapott pontszámok átlaga alapján nettó, majd az interaktivitási tartalékok hozzáadása után bruttó értékeket kapunk. Interaktivitási tartaléknak minősül az informatikai koncepció (fejlesztési terv) megléte, a civil szervezetek megjelenésének integrált biztosítása, a hazai és EU-s pályázati aktivitás (tárgyévben beadott-e legalább 1 pályázatot), a kistérségi aktivitás (a valóban működő szövetségekre törekvés), a közigazgatási dolgozók informatikai továbbképzési programja, a lakossági hozzáférési programok és akciók támogatása, Teleházak és közmenedzserek megléte, a számviteli szempontból nullára írt szoftver- és hardvereszközök alacsony szinten tartása.
 
A részvétel önkéntes, a programhoz történő csatlakozás nem határidőhöz kötött, de az önkormányzatok érdeke, hogy minél előbb visszaküldjék az induló állapotot rögzítő táblázatot, hiszen a korábban csatlakozók nagyobb relatív növekedést érhetnek el a tízhónapos periódus végére. A kapott információkat feldolgozzuk, s az eredményt közzé tesszük az alprogram honlapján. További információ és kapcsolódási lehetőség az IKON hivatalos weboldalán (
http://ikon.itarsadalom.hu) kapható.

 

Budapest, 2003. március 31.


Budai Balázs Benjámin
BKÁE
Államigazgatási Kar
Közigazgatás-szervezési és Urbanisztikai Tanszék