Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
A Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivál története I.

Komló zenei életének bemutatásához szorosan hozzátartoznak az 1972-től megrendezett gyermekkórus-találkozók. A nemzetközi fesztiválokon elért sikerek ébresztették a gondolatot Tóth Ferenc Liszt-díjas karnagyban, hogy Magyarországon Komló lehetne a helyszíne a hazai és külföldi gyermekkórusok találkozójának.

 

Az ötletet felkarolta az akkori városi vezetés, élén a kultúrapártoló Gallusz József tanácselnökkel, és az elképzelést a legfelsőbb szervek is támogatták. Döntés született arról, hogy az első fesztivált 1972. június 2-án és 3-án, szombat-vasárnap tartják, valamint hogy ezt követően kétévente kerüljön sor a rendezvény megtartására.
Így kezdődött meg tehát az első hazai gyermekkórus-találkozó Komlón. Segítették ezt a Baranya Megyei Pedagógiai Intézet munkatársai, Várnai Ferenc vezető ének-zenei szakfelügyelő és Horváth Ferencné ének-zenei szakfelügyelő.  A találkozón részt vett Csehszlovákiából a litomericei, Jugoszláviából a sostanji, a Német Demokratikus Köztársaságból a weimari gyermekkórus. Magyarországot a komlóiak mellett a budapesti Hernád Utcai Ének-zene Tagozatú Általános Iskola, valamint a pécsi Mátyás Király Utcai Ének-zene Tagozatú Általános Iskola kórusa képviselte. A rendezők közt találjuk Komló Város Tanácsa mellett a Művelődésügyi Minisztériumot, a Kórusok Országos Tanácsát, a Baranya Megyei Tanácsot, a Baranya Megyei Úttörőelnökséget és a Komlói "Május 1." Művelődési Központot. A kétnapos programban a felsorolt kórusok mellett felléptek a város oktatási intézményeinek kórusai is szombat délután a Lenin téren (Városház tér). A nyitó ünnepségen az összkar Kodály Nagyszalontai köszöntő c. művét adta elő, vezényelt Tóth Ferenc, a zsűri előtti szereplésre pedig Pécsett a Liszt Ferenc Hangversenyteremben került sor. A bíráló bizottság - mely jeles szakemberekből állt - értékelte a kórusok szereplését és tanácsokkal látta el őket. Az általuk javasolt kórusmű került a záró gálaest műsorára. Első alkalommal rendezték meg az ország ének-zenei szakfelügyelőinek tanácskozását is, mely a későbbiekben gyakorlattá vált. Végül a záróhangversenyt - nem lévén még sportcsarnok, színház- és hangversenyterem - a városi pártbizottság nagytermében - ma a közgyűjtemények háza - tartották. Az eseményről beszámoltak a helyi, megyei újságok, a Pécsi Rádió és az országos szaklapok is. Jó kezdeményezésnek és színvonalas találkozónak ítélték  a komlói rendezvényt.
A második találkozóra 1974. június 7-9-ig került sor, a rendezvény háromnapos volt, 10 kórus szereplésével. A megnyitón a résztvevő kórusokat a Kodály Zoltán Ének-zene Tagozatú Általános Iskola Kicsinyek Kórusa köszöntötte. Ez a kedves, érzelmekre ható program azóta a megnyitókat színesíti.
1976-ban, a harmadik gyermekkórus találkozón avatták fel a fesztivál névadójának, Kodály Zoltánnak a mellszobrát, Fritz János szobrászművész munkáját.

Az alkotást a róla elnevezett általános iskola udvarában állították fel. Hagyományosan az ezt követő fesztiválok nyitó programjaként a szobor koszorúzására azóta mindig sor kerül.
Az 1978-ban született határozat szerint az ötödik találkozót nem 1980-ban rendezte meg a város, hanem 1981-ben. Ezt az indokolta, hogy így igazodott a rendezvény az országos nemzetközi kórusfesztiválokhoz.
1981-ben, Komló várossá nyilvánításának 30. évében, az ötödik találkozón 14 kórus vett részt, köztük 7 külföldi és a komlóiak mellett 6 hazai gyermekkórus.

Ekkor már a szakmai tanácskozásokkal négynaposra bővült a találkozó. A külföldi kórusok számára a hétvégi hivatalos programok után hétfőn, kedden, szerdán lehetőség nyílt Baranya, Pécs, Magyarország nevezetességeinek megismerésére, és rendszeressé váltak a balatoni kirándulások.  Ekkorra egyébként a Kicsinyek Kórusának vezetését a Pécsre távozó Gálfi Istvánnétól Galyasi Géza vette át.
1983-ban a hatodik kórustalálkozó hangversenyeinek központja az előző évben megnyílt Színház- és Hangversenyterem lett. A komlói Kodály Gyermekkórus Kicsinyek Kórusának vezetését Galyasi Géza karnagytól Makráné Kónya Melinda tanárnő vette át. A találkozón öt külföldi és öt hazai kórus vett részt.


Forrás: Komlói monográfia 2. Szerzők: Makráné Kónya Melinda és Páll Lajos.