Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Kisebbségi közmeghallgatás

                                                  

   Magyarországon körülbelül kétszázezren vallják magukat németnek, Komlón  mintegy háromszázan.  Amikor egyszerre lehet valaki hazánk lojális, a többiekkel egyenrangú polgára, egyszersmind egy népcsoport megbecsült, aktív tagja, amikor nem az a fontos, kiben milyen vér csörgedez, hanem az, hogy ő milyen nemzetiségűnek (akár kétféle identitásúnak) tartja magát,  akkor  a dolgok jó irányt vettek. Ebből az alapállásból közelíti meg elveit és végzi a dolgát a Komlói Német Kisebbségi Önkormányzat, amely december 14-én tartotta éves közmeghallgatását (törvény előírta beszámolóját) a 2005. évi munkáról és a költségvetés helyzetéről.    A kellemes környezetet nyújtó klubhelyiségben sokan gyűltek össze. Eljöttek a meghirdetett fórumra, ahol kisebb és nagyobb gyerekek produkcióiban gyönyörködhettek, szót válthattak, szót érthettek egymással.
     Ábel János elnök németül köszöntötte a megjelenteket, de - tolmács nem lévén - a hivatalos részt magyarul folytatta. Először címszavakban sorolta föl a vállalt feladatokat, majd részletezte őket. Elmondta, hogy - örömükre - három óvodában és két  általános iskolában folyik német nemzetiségi nyelvoktatás, amelynek érettségiig van helyben folytatása. A nyelvtanulás jelentőségén kívül meghatározó a hagyományápolás, ezen belül kitüntetett helyet foglal el a német néptánc, melyből láthattak a vendégek többféle ízelítőt. A németül beszélő, a népszokásokat, ételeket és egyebeket ismerő és tisztelő gyerekek reményt adnak a folytatásra... Elégedett volt az elnök a tartalmas szervezeti élettel, annak látogatottságával, az összejövetelekkel, rendezvényekkel, találkozásokkal. Ismertette a németországi cserekapcsolatok helyzetét is. Ez sok  adományt, segítséget jelent a város, különösen az egészségügy és a szociális szféra számára, de még ennél is nagyobb jelentőségű a kapcsolat emberi oldala, a barátkozás, egymás kölcsönös megértése, a cserelátogatások rendszeressége. Pillanatnyilag a kapcsolat  kissé megtorpant a kinti vezetőségváltozás okán, de lassan újra eléri a régi intenzitást. A kölcsönös látogatások  gyermekcserét, a nyelvgyakorlás speciális lehetőségét jelentik egyfelől, az élményteli utazás, a magyar táj, a magyar emberek, az itteni szíveslátás, a  történelmi emlékhelyek a természeti szépségek felfedezését  másfelől,  a felnőttek számára pedig ismerkedést, tapasztalatcserét, családok, intézmények közötti kapcsolatfelvételt többek között.
     A számszaki beszámoló ezúttal nem volt száraz,  megtöltötte élettel az, amire a mintegy 2,6 millió forintot költötték. Ebből működtetik a saját tulajdonban lévő klubot,  támogatják az iskolák programjait a gyerekek utaztatását,  vállalják magukra a vendéglátás költségeit stb. Mindezek mellett az önkormányzat szervesen illeszkedik a szűkebb és tágabb környezetbe, gazdag kapcsolatrendszere van, ha kell, tolmácsolnak, idegenvezetési feladatokat vállalnak és tagként, tanácsadóként részt vesznek más testületek munkájában.  A beszámolót köszönő és elismerő szavak egészítették ki. Még a tudósító  is otthonosan érezte magát.