Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Földes Jenő bácsi életének nyolc csodája

                                 

   1912-ben született Feldmáyer cipész családjába, ahol vele együtt öt gyerek nevelkedett.  Alsósegesden  zsidó iskola nem lévén, a szülők a református tanodába íratták a csemetéket.  Az értelmes, szorgalmas fiú a csurgói gimnáziumba került. Tovább azonban nem folytathatta tanulmányait,  hiszen közben érvénybe lépett az I. zsidó törvény. A latinul jól beszélő ifjú apját követve kitanulta hát a cipész mesterséget. Járta az országot, mindenütt talátl munkát, boldogult.  Ez volt az első csoda.
    1932-től sorkatona, majd munkaszolgálatos. Megtapasztalja a Don- kanyar szörnyűségeit, a hideget, az éhezést, az értelmetlen kínzásokat, az állandó életveszélyt. Agyonlövetés helyett a huszonöt botütés számára már a második csoda.  
   Egy rövid mohácsi gettóban való tartózkodás után újra frontharcos.  Összesen 28 hónapot, azaz 840 napot töltött tűzvonalban. Leromlottan, betegen, de élve került a kijevi hadikórházba, ahol kellett a suszter. Ez a harmadik csoda.
   1945-ben onnan is megszabadul. Addigra viszont egykori házukban mások laknak. Tetves rongyai helyett  idegenek neki  adnak hordható holmit, némi ennivalót. Szeretett szülei, három testvére, egyikük  tizenötéves fia valahol Auschwitzban pusztultak. Ki élő érti ezt?  Hazatért húga egy darab szappant hozott onnan... "De én nem vagyok benne...! - mondja Jenő bácsi, aki szerint ez talán a legnagyobb, immár a negyedik csoda!
    A faluba  egy zsidó lány is  visszatért. Összekapaszkodtak. Ötven évig hű társak voltak. Két gyerekük született, bár  valahol legbelül egy másik lány képe sajgott... Hol lehet vajon?
      Ágrólszakadtan mihez kezdhetett volna?  Rendőrt kerestek, jelentkezett. Felruházták, enni adtak, iskolára küldték. '45-ben előbb Nagyatádon nyomozó, majd Kaposváron főhadnagy, Szigetváron kapitányságvezető. 1950-ben érkezik az újabb parancs: meg kell szerveznie a Komló-Sásd-Szászvár-Nagymányok járási, utána a Komló városi rendőrkapitányságot. Nyolc ember, egy kismotor, három kerékpár, egy telefon meg rengeteg tennivaló. Közben azonban mind komorabb és fenyegetőbb lesz az élet Magyarországon. Jenő bácsi, aki némely politikai színezetű feladatot elhárított, fölöslegessé válik, természetesen még mielőtt a rendőr nyugdíj korhatárát elérné. Hét hónap hiányzik hozzá. De él,  egészséges, tele további tettvággyal. S ez már az ötödik csoda!
   Fotó:Nemesi Árpád Az  egyre bővülő szocialista bányavárosban szükség van munkaerőre, mindenkit vár a bánya. 1954-1972 között ott dolgozik. Fejtésen van, bányaipari technikumot végez, aknász, megjárja a  munkaügyi osztályt, miközben iparőrséget szervez, rendészeti vezetőként őrzi a tröszt vagyonát, a dolgozók tulajdonát. És méhészkedik. Pár évvel a "rendes" nyugdíjazás, a sokféle kitüntetés, a magyar kormány és a Holocaust túlélők nemzetközi szervezetének (CEEF) megkövetése és némi jóvátétel után    gyászol. Ötven évi házasság után magára marad. De nem akar egyedül élni!  Így találja meg azt a régi szép lányt, a közben szintén megözvegyült Ilonkát... Mi lehetne ez, ha nem a hatodik csoda?
       Ám Jenő bácsi nem adja fel, amíg mindent el nem rendez. 2001-ben kérelmezi a belügyminisztertől teljes rehabilitációját. A kellő igazolások  alapján visszahelyezik az eredeti állományba. Mint nyugdíjasnak, joga van rendőrségi vagy katonai egészségügyi ellátásra. Sőt 2002. júl 4-én, 90. születésnapján rendőrségi  dísztőrrel tüntették ki és nyugállományú alezredessé léptették elő. Az a nyolcadok csoda, hogy megbecsülik,  tisztelik. Nincs egyedül sem a régi, sem az újabb családjában, sem a rendőrségen belül. S mi lett a díszkard sorsa? A Városi Helytörténeti Múzeumnak ajándékozta, ott látható az ereklye!  
        Jenő bácsi ma két város, Komló és Kaposvár között ingázik.  Sokat olvas latinul és magyarul. Szívesen fogad vendéget. Mindig van mit mesélnie, hiszen végigélte csaknem az egész huszadik századot!