Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Településtörténeti konferencia Komlón

                                                  

Fotó/szerk.: Korbuly IstvánA Honismereti és Városszépítő Egyesület, Komló Város önkormányzata és a Városi Helytörténeti Múzeum közösen szervezte meg december 4-én az idén 750 éves település, egyben 55 éves város Borbála napi rendezvényét, a 16. településtörténeti konferenciát. Rangos előadók és érdeklődő közönség bizonyította, hogy van értelme időközönként ünnepélyes keretek között áttekinteni a múltat és előrenézni a lehetséges jövőbe. 


A program - a szokásoknak megfelelően - Fotó.: LerchJánosi Engel Adolf előtti tisztelgéssel kezdődött. A múzeum előkertjében megkoszorúzták a komlói szénbányászat alapítójának szobrát, amelyhez Jégl Zoltán alpolgármester fűzött megemlékező gondolatokat. Közreműködött a Szederkényi Hagyományőrző Bányászzenekar.


Fotó.:LerchBent a kellemesen meleg teremben az intézmény vezetője, Jakab Józsefné köszöntötte a vendégeket. Emlékeztetett elődjére, dr. Erdődy Gyulára, aki útjára indította ezt a rendezvénysorozatot tizenhat évvel ezelőtt. És felkérte a jelen lévő Rozsvány György költőt, olvassa föl A bányászokhoz címmel erre az alkalomra írt  versét, melyben az egyik leginkább szívhez szóló gondolat szerint:

                           Nem épült Komló hiába,
                           lenn a mélyben türelmes a szén.
                           Valahogy a  csákány muzsikája
                           összekapcsolja most is a csillét.

Ezt követően Szarka Elemér egyesületi elnök irányításával megkezdődtek az előadások. Elsőként   dr. Andrásfalvy Bertalant, a Pécsi Tudományegyetem professzor emeritusát kérte szólásra, aki A múltbéli Komló címmel - részben saját kutatásai alapján - a XVII. századig vezette vissza Komlónak és környékének a történetét. Kiemelte, hogyan és honnan települtek ide emberek a török hódoltság után, hogyan lett a korábban erdő- és földművelő, iparoskodó lakosságból bányász, hogyan lett az alig pár család lakta faluból nagyközség, majd bányászváros.

Az első téma mindenekelőtt  racionális elemeket tartalmazott. Jól kiegészítette azt spirituális megközelítésével a Pécsi Hittudományi Főiskola néprajzkutatója, Lantosné dr. Imre Mária, aki Szent Borbála tisztelete és emlékei címmel kísérte végig a vértanú életét és kultuszának kialakulását, fejlődését éppen a névnapján. Borbála valószínűleg az egyik görög városállam szülötte volt, akit elveihez való ragszkodása miatt édesapja gyilkolt meg. Szentté avatása után a legnehezebb, legveszélyesebb szakmák, mint a tüzérek, bányászok, védőjévé vált.  Történetét a számunkra különösen becses Pray kódex őrzi.a Halotti Beszédddel és a Margit-legendával együtt. Komlón a bányászok a kezdetek óta nagy-nagy tisztelettel adóznak neki. Lantosné előadását az különösen érdekessé tette, hogy diaképeken mutatta be, hol, kikkel együtt, milyen módon ábrázolták az annyira "sajátunknak" érzett szentet.

A Madáchtól kölcsönzött mottó "A kor folyam, mely visz vagy elmerít,/ Úszója, nem vezére az egyén." jegyében szervezett konferencia szünet utánra még két előadást tartogatott. Major László bányamérnök A szén és Komló címmel követte végig a komlói bányászat útját (melyre szó szerint és átvitt értelemben egyaránt a város épült) a kezdetektől a 2000. évi csaknem előkészítetlen bezárásig. Véleménye szerint maradt kincs a föld alatt bőven...
Újabb színfoltot jelentett Rozs Andrásnak, a Baranya Megyei Levéltár főlevéltárosának előadása Komlói bányászok az 1956-os forradalomban című előadása. A kutató mondandóját itt-ott személyes megjegyzések tették élővé, hiszen édesapja a könyvelőként az itteni bányaüzemben dolgozott. Végigkísérte az eseményeket a forrdalami napok alatt, de nem feledkezett meg azok keserű következményeiról sem. Érdekes színfoltot jelentett találkozása a város szülöttével, Puchert János egykori halálraítélttel.