Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Lezárult a kistérségi reform első szakasza

    Ahol megértették a többcélú kistérségi társulások megalakításának és működésének lényegét, ott már régóta működnek - kisebb-nagyobb döccenőktől eltekintve többnyire sikeresen - ezek a szervezetek, ám a lehetséges 166 kistérség közül utolsőként megalakult kiskunfélegyházi társulás lértejöttével vált csak teljessé a rendszer - a múlt hónap elején. A kistérségi reform első szakasza ezzel lezárult - bár "finomítások" még várhatók az év folyamán.

    Mint sokak előtt ismert, a többcélú kistérségi társulások - közmegelégedésre - működő rendszere a ma már más minisztériumot irányító, de akkor még önkormányzati és területfejlesztési miniszterként dolgozó dr.Lamperth Mónika (1.kép) kezdeményezésére jött létre. Az elmúlt időszak tapasztalataira alapozva a miniszter úgy fogalmazott: a kitérségi társulások rendszere a közigazgatási-önkormányzati reform alappillére lett, mely lehetővé teszi a közigazgatási rendszer mikroszintű fejlesztését. A többcélú társulások rendszere beváltotta a szakértők várakozásait és az önkormányzati érdekszövetségek is elismerően szóltak róla.

   Azok a települések, melyek többcélú kitérségi társulások tagjai, a rendszer létrejötte óta összesen több mint 76 milliárd forint  - a településeknek járó normatíván felüli - többlet-támogatásban részesültek. A dr. Lamperth Mónika vezette belügyi-, majd önkormányzati és területfejlesztési tárca a rendszer elindítása óta közel 60 milliárd forintnyi többlet-forrást fordított a kistérségi társulások normatív támogatására. Ebből az összegből oktatási, szociális és egészségügyi közszolgáltatások működtetése és fejlesztései valósulhattak meg. Az említett minisztérium további 2 milliárd forintot juttatott kistérségi iskola-  és közösségi (ú.n. falu-) buszokra, valamint sportpálya-építésre és -felújításra.

   Mindennek erdeményeként a szociális alapszolgáltatások területén jelentősen megnövekedett az intézményi társulások száma, egyre gyakoribbak a többcélú kistérségi társulások saját fenntartásában működő intézmények. dr. Orodán Sándor főosztályvezető számokkal is igazolta az eddig elmondottakat. Előadásából kiderült, hogy 2007-ben 1946 település részvételével 162 intézményi társulás működik az országban, emellett 37 intézményt, szolgálatot valamely többcélú kistérségi társulás tart fenn. A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás már 1382 önkormányzat területén működik - 53 intézményi társulás keretében - 17 szolgálatot kistérségi többcélú társulások működtetnek. Ugyancsak a legfrisebb 2007-es adatok szerint a házi segítségnyújtás területén 27 szolgálatot működtetnek a kistérségi társulások, de országosan 91 intézményi társulás működik e témakörben - 968 önkormányzatnál.

   A 2006/2007-es tanévben országosan 612 mikrotársulás működik óvodafenntartási céllal, s 9 óvodát tartanak fenn a többcélú kistérségi társulások. Az általános iskolák alső tagozatainak közös fenntartására 2057 települést érintve 659, míg a felső tagozat esetében 2109 településen 666 mikrotársulás alakult, emellett 5 iskolát már maga a többcélú kistérségi társulás tart fenn. A 2007/2008-as tanévre - a kistérségi társulások által jelzett adatok alapján - tovább fog növekedni a közoktatási együttműködések száma, illetve több intézmény átvételét tervezik a többcélú kistérségi társulások közvetlen fenntartásába.

    Eddig már több mint 100 központi orvosi ügyeletet alakítottak ki, vagy fejlesztettek a társulások (épület-kialakításra, gép-műszer beszerzésre, mentőszolgálattal közös díszpécserszolgálat létrehozására, ügyeleti gépjárművek beszerzésére költötték a pályázati pénzt), s közel 140 iskola- és közösségi buszt vásároltak. Ugyancsak a társulásoknak köszönhető az a tény, hogy hazánkban már 1219 - nyilvános könyvtárral nem rendelkező - településen "könyvtári szolgáltató hely" működik. Megjegyzendő, hogy a társulások többsége bizonyos megyei feladatokat is átvállalt (pl.: logopédia).

    A területfejlesztési szempontból hátrányosnak minősülő 95 kistérség a különböző hazai forrásokból támogatott pályázatokon kedvezményekben, előnyökben részesült - a felzárkózás elősegítése érdekében. Ezen belül is a leghátrányosabb helyzetű 48 kistérség 2006-ban és idén további közel 15 ezer milliárd forintnyi - a felzárkózásukat segítő - támogatáshoz jutott, illetve jut. Június végén megtartották azt a kistérségi konferenciát is, melyen összegezték az eddig történteket, megvitatták a további tennivalókat és napirendre került az is, hogy a kistérségek fejlesztési tervei hogyan illeszkedjenek a regionális fejlesztési elképzelésekhez.

   Azt már Varga Zsolt, a komlói kistérség többcélú önkormányzati társulásának munkaszervezeti vezetője (2.kép) mondta el a helyilapok.hu érdeklődésére, hogy náluk is igen kedvezőek a kistérségi együttműködés tapasztalatai és kézzel foghatóak az eredmények is. Ez a szervezet működteti a Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálatot, részt vesznek a Gondozási Központ fenntartása révén a házi segítségnyújtás, illetve a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás működtetésében, a kistérségi társulás sikeres pályázata révén valósulhatott meg Szászváron a 7 települést ellátó orvosi ügyeleti rendszer, eddig négy közösségi buszt vásároltak és augusztusban érkezik a társuláshoz az ötödik ilyen jármű, de működtetik a könyvtárbuszt is, melyet szintén pályázati pénzből vásároltak és tartanak fenn. Komló és környéke tehát olyan feladatokat tudott megoldani a többcélú kistérségi társulás segítségéve, melyekre a kistelepüléseknek saját költségvetésükből bizonyosan nem futotta volna.