Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Nyolcszázezerbe került a településnek egy értelmetlen népszavazás
    Ahhoz, hogy pontosan értsük a vasárnap tartott népszavazás apropóját, tudnunk kell: a falusi turizmusáról, csodálatos fekvéséről, talicskaolimpiájáról és népi együtteséről is ismert település önkormányzatának 20 évvel a rendszerváltás után "eszébe jutott'", van Hetényben néhány utca, mely nem kívánatos nevet visel. Ezeket aztán tavaly - bár akdtak e gondolatnak ellenzői - "átkeresztelték", most vasárnap viszont arról kellett volna "népszavazniuk" az ott lakóknak, hogy a képviselő-testület állítsa vissza a korábbi állapotot...
     Ma már nehéz lenne megállapítani, hogy 2008-ban kinek jutott eszébe a Landler Jenő, Berki Fülöp és Felszabadulás utcák nevének megváltoztatása. Az viszont tény, hogy a település képviselő-testületének tagjai jónak tartották az ötletet. Hosszúhetény jegyzője szerint a testület akkor azért döntött a változtatás mellett, mert úgy ítélte meg, hogy a rendszerváltozás után két évtizeddel utca csak "a történelemhez, vagy a községhez kötődő, feddhetetlen jellemű személy nevét, vagy eseményét, tájegységét viselje". Orbán László hozzátette: a képviselők a törvény szerint a lakók beleegyezése nélkül is megváltoztathatták volna az érintett utcák nevét, ám a határozatot megelőzően kikérték a véleményüket. Bár a kiküldött kérdőívek felét sem küldték  vissza a hetényiek, a válaszadók többsége - a személyes okmányaikkal kapcsolatos adminisztráció, társasági szerződések módosításának szükségessége és annak költségei miatt - ellenezte a lépést.
    A testület mégis úgy döntött: a Landler utcát Szent Borbálára, a Felszabadulást Széchenyire, a Berkit Hármas-hegyre változtatják.  Bár az érintett utcák lakói - főleg annak fényében, hogy már húsz év telt el a rendszerváltás óta - nem lelkesedtek a dolog miatt, többségük kénytelen-kelletlen, de elvégezte a szükséges adminisztrációs teendőket. Akadtak viszont, akik úgy vélték: nyolc képviselő nem dönthet többszáz ember ellenében - s aláírásgyűjtésbe kezdtek. Ahhoz kerestek - és találtak - támogatókat, hogy a község lakossága népszavazáson nyilváníthassa ki véleményét: a régi, vagy az új utcaneveket szeretné inkább.
    Összegyűlt a népszavazás kiírásához szükséges számú érvényes aláírás, így - a demokrácia szabályai szerint - a referendumot ki kellett írni. A szavazást február elsején meg is tartották, ám az érvénytelen volt!
   A 2725 választásra jogosultból ugyanis csak 635-en jelentek meg, ami 23,3 százalékos részvételt jelent. Az érvényességhez azonban  50 százalék plusz egy fő kellett volna. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy a szavazók közül a korábbi utcanevek mellett 578-an voksoltak, a nemek száma mindössze 51 volt.
    Mindezt ( mármint az alacsony részvételi arányt) persze előre lehetett tudni, hisz ki az a "buggyant", aki a falu másik végén, vagy csak egy másik - nem érintett utcában - lakik és ilyen időben, ilyen úton elmegy "népszavazni". Mit érdekli őt a más baja?
    De ha - véletlenül - mégis elment volna 50 %, + 1 ember és érvényesen nyertek volna a visszaállítást követelők, akkor mi van? Kezdődhetett volna az ott lakók újabb  kálváriája az újabb cím-átjelentésekkkel és a korábban említett cserékkel. És nyilván lettek volna - nem is kevesen - akik meg utóbb emiatt háborogtak volna. Azt itt és most inkább nem idézem, milyen hozzászólások olvashatók a megyei napilap internetes fórumán e témával kapcsolatban, de az tény: a hetényiektől nem sok dicséretet kap az önkörmányzat...
    Mindössze két dolgot szögezhetünk le így az írás végén, ami biztos. 1.A demokrácia nem olcsó "mulatság", ez az akció ugyanis potom 800 ezer forintjába került a település önkörmányzatának. ( Azt most ne firtassuk, mennyibe került a tavalyi változtatással kapcsolatos adminisztráció az érintett utcákban lakóknak, s azt se, hogy - az egyik fórumozó szerint - a Földhivatalban még ma is Szamuely Tiborként szerepel a tulajdoni lapokon az évekkel ezelőtt Moroló-ra változtatott utca neve, rengeteg bosszúságot és utánajárást okozva mindazoknak, akik ott valamilyen ingatlan-ügybe bonyolódnak.) 2. A most vesztes fél képviselői azt mondják: ebbe nem nyugszanak bele, újabb népszavazást kezdeményeznek - s ezt a törvény szerint meg is tehetik, igaz, leghamarabb egy év múlva. (De hát a két esztendő még mindig nem húsz - érvelnek...)