Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Háromezer milliárdot öntöttek az európai bankszektorba
  Horribilis összegeket pumpáltak az EU tagállamai a bankszektorba és a reálgazdaságba az elmúlt hónapokban a pénzügyi és gazdasági válság hatásainak ellensúlyozására. Az Európai Bizottság által szerdán közzétett legfrissebb jelentés az állami támogatások összegéről arra a következtetésre jut, hogy a kormányok az EU 27 tagországában 3 ezer milliárd eurónak megfelelő összeg bevetésére vállaltak kötelezettséget a pénzügyi rendszer stabilizálására: állami garanciák nyújtására, a bankok újratőkésítésére és szerkezetátalakítási programokra.
    

 A fenti összeg - bizottsági illetékesek szerint - háromszorosa annak, amiről a G20-ak múlt heti londoni találkozóján megállapodás született. Ebből a keretből a legnagyobb hányadot - 2300 milliárd eurót - a betéteseknek, illetve a pénzintézeteknek felajánlott állami garanciák (egyfajta védőernyők) teszik ki, közel 300 milliárd euróra rúgnak a bankok újratőkésítésére fordított összegek és mintegy 400 milliárd euró a hozzávetőleges összege az egyes bankoknak nyújtott ad hoc (mentőöv-jellegű) támogatásoknak és szerkezetátalakítási intézkedéseknek.

     A legnagyobb összegű állami garanciára Dánia vállalt kezességet, összesen 580 milliárd euró értékben. Őt Németország (400 milliárd euró), Nagy-Britannia (294 milliárd euró), Franciaország (265 milliárd euró) és Spanyolország (200 milliárd euró) követi. Magyarország a tavaly novemberi IMF-EU-Világbanki hitel-megállapodásban szereplő vállalásának megfelelően 300 milliárd forintos garanciaalapot hozott létre, ezt az összeget azonban többször is fel lehet használni, így a ténylegesen igénybe vehető összeg eléri az 1500 milliárd forintot (kb. 5 milliárd eurót).  Ám ez még így is viszonylag csekély summa, mely nemcsak az osztrák állam által kilátásba helyezett 90 milliárd euró mellett törpül el, de még Portugália 20 milliárd eurós vagy Görögország 15 milliárd eurós vállalása mellett is.

    A Bizottság részéről ugyanakkor rámutatnak: a tényleges állami támogatás végső összege jóval alacsonyabb, hiszen az állami garanciák esetében a ténylegesen kifizetett összeg alaphelyzetben a garantált összegnek csak elenyésző részét alkotja – csak azt a részét, amelynél ténylegesen be is váltották a garanciát. A tényleges költségvetési kiadás ugyanis akkor csak realizálódik, ha az állami garanciát lehívják.

    Ami a banki tőkepótlást illeti, e téren a legnagyobb vállalást a német állam tette, amely 80 milliárd eurót különített el a bankok újratőkésítésére. Nagy-Britannia 50 milliárd fontot (63 milliárd eurót), Spanyolország 30-50 milliárd eurót fordít e célra a Bizottság március 31-i határnappal készült összesítése szerint. Magyarország 300 milliárd forintot (kb. 1 milliárd eurót) helyezett kilátásba erre a célra, szintén a novemberi IMF-EU-Világbanki megállapodásnak megfelelően. Ez a Bizottság által ismertetett tagállami tőkepótlási vállalások között a legkisebb – igaz, ilyen vállalást csupán 11 tagország tett, a másik 16-ban a kormány úgy ítélte meg, nincs szükség ilyesmire.

     Egyedi jellegű, ad-hoc beavatkozásnak számító bankmentő intézkedésre viszont Magyarországon nem került sor. Ilyesmiből az EU egészében is összesen csak 17-et számlált össze a Bizottság. A legnagyobb összeget megmozdító állami mentőöv a Dexia és a Fortis bankok talpon maradására adott 150-150 milliárd eurós garancia volt (előbbit Belgium, Franciaország és Luxemburg, utóbbit Belgium egyedül állta). A Fortis tőkepótlásban is részesült 7 milliárd euró erejéig (ezt Belgium, Hollandia és Luxemburg együtt fedezte). A legnagyobb összegű újratőkésítési állami támogatásban az ING részesült, amely Hollandiától 10 milliárd eurót kapott.

     Jonathan Todd, a versenyjogi biztos szóvivője a reálgazdaság megsegítésére eddig a tagállamok által fordított források összegét az uniós GDP 25 százalékára becsülte. A reálgazdaság talpra állítását célzó tagállami programokból a Bizottság eddig 24-et hagyott jóvá. Ezek között szerepel 8 olyan intézkedés, amely az egyedileg odaítélhető állami támogatások maximális összegét 500 ezer euróra emeli (ilyet fogadtak el Német-, Francia-, Lett- és Magyarország, Ausztria, Nagy-Britannia, Portugália és Luxemburg esetében), illetve hitelekhez adott állami kamattámogatás 4 esetben (Németország, Franciaország, Magyarország). Három tagállam kockázatitőke-programjára is rábólintott a Bizottság (Ausztria, Francia- és Németország). Kamattámogatáshoz járult hozzá Brüsszel a „zöld” termékek kifejlesztéséhez felvett hitelek esetében három tagországban (Nagy-Britannia, Spanyolország, Franciaország). Végül pedig hat tagállam esetében hitelgarancia-vállalást a reálgazdaság cégei számára is jóváhagyott (Belgium, Luxemburg, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Magyarország).

   Brüsszel úgy véli, hogy a tagállamok és a Bizottság által összehangolt lépések lehetővé tették a megfelelő támogatási rendszerek és ad hoc intézkedések gyors végrehajtását, anélkül, hogy torzulást idéztek volna elő a belső piaci versenyben. „Az utolsó hat hónap megmutatta, hogy az állami támogatások ellenőrzése kulcsszerepet játszik a gazdasági válság kihívásainak összehangolt módon történő kezelésében… Beavatkozásunk és időnként kemény feltételeink megelőzték azt, hogy a tagállamok beleessenek a protekcionizmus csapdájába és másik országokba exportálják saját problémáikat, miközben elkerültük a pénzügyi összeomlást. Most a pénzügyi szektoré a felelősség, hogy megtisztítsa mérlegfőkönyvét és szerkezetváltást hajtson végre az életképes jövő biztosítása végett” – közölte Neelie Kroes versenyjogi biztos.

 

Forrás: © 2009 BruxInfo