Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Idén sem robban a gabona ára – állapítja meg a Magyar Agrárkamara elemzése
     A 2009 elején történt árcsökkenés után márciusban a legtöbb gabona és olajmag drágult, de a hónap végén – különösen az étkezési búza piacán – mérséklődtek az árak. Az áralakulást befolyásolta a nyersolajárak erősödése és a dollár árfolyamának csökkenése, azonban a Fekete-tengeri régióban további árgyengülésnek lehettünk tanúi.
  A búzaárak erősödését elsősorban az USA pénzügyi problémáinak mérséklődéséből származtatták a hozzáértők, azonban az árakra csökkentőleg hatott március végén az addigi aszályos déli területeken hulló kiadós esők híre. Ukrajnában a takarmány-búza ára 10 dollárral csökkent - tonnánként 130 dollárra.
    A kukoricánál - annak ellenére, hogy március végén árcsökkenés volt - márciusban összességében a drágulás volt jellemző. Ennek fő oka a nyersolajárak erősödése, de a tavalyihoz képest kisebb vetési szándék is.
     Az előzetes becslések azt mutatják, hogy a kukorica magasabb termelési költsége miatt a kukorica-övezetben növekedni fog a szója vetésterülete - a kukorica terhére. Az USA szójaárak tovább erősödtek: részben a bizonytalan mennyiségű Dél-amerikai terméshelyzetre, részben az Argentínában zajló, hét napos mezőgazdasági sztrájk miatt.
   Mindennek tükrében az előzetes becslések alapján a 2009/10-es szezonban csökken a Föld gabonatermelése, de ez még mindig a második legnagyobb lehet. Összesen 1725 millió tonna betakarítását várják, még akkor is, ha valószínűleg a vetésterület kisebb lesz - nőni fog viszont az olajmagvak területe - és az átlaghozam sem fogja elérni a tavalyi kiváló szintet.
    2009-ben nagyobb lesz az aratáskori átmenőkészlet, ami szintén segíti a kínálat fennmaradását, hiába csökken  némileg a gabona össztermése várhatóan 60 millió tonnával. Így fenntartható a bő árukínálat az egész szezonban, amit csak tovább segít, hogy a világgazdasági válság miatt csökken – főként a takarmánygabonák iránti - kereslet is. Persze vannak ezzel ellentétes hatású piaci események is. Ilyen például, hogy nő a gabona ipari felhasználása – foglalja össze közleményében a nemzetközi elemzők várakozásait a Magyar Agrárkamara.
   A világon ebben az évben 1 százalékkal csökken a búza vetésterülete, s összesen 651 millió tonna termést jeleznek, 30 millió tonnával kevesebbet, mint tavaly volt. A búza- felhasználás várhatóan 640 millió tonna lesz, kismértékben a jelenlegi rekordmennyiségű felhasználás alatt alakul. A világ zárókészlete 11 millió tonnával több lesz és várhatóan eléri  a 171 millió tonnát. Kevesebb malmi búza importra szorul Közel-Kelet, Ázsia és Észak Afrika és csökken a takarmánybúza import, ami miatt a globális búzakereskedelem 112 millió tonnára csökkenhet, ez pedig 7 millió tonnával kevesebb, mint az előző szezonban volt.
  A kukorica vetése megkezdődött az északi féltekén, de kismértékű bizonytalanság észlelhető a termelők körében. Ez főként az USA-ban jellemző, ahol a farmerek egy része a szóját részesíti előnyben. Kisebb vetésterülettel számolnak az EU-ban, a CIS országokban – ez többé kevésbé a volt FÁK-országok csoportját jelenti - de növekedésre számítanak Kínában, ahol a támogatás miatti magasabb árak fenntartják a nyereséges termelést. A világ termelése 775 millió tonnára tervezhető, ami 7 millió tonnával kevesebb, mint a 2008/09 szezoné. Az őszi árpa vetésterülete növekedett az EU-ban, ugyanakkor az esős időjárás a tavaszi árpa vetését csökkentheti. Kisebb a vetésterület Oroszországban és Ausztráliában, nagyobb Ukrajnában, Törökországban és Észak-Afrikában. A várható termésmennyiség 147 millió tonna, ami 8 millió tonnával kevesebb, mint a 2008/09 szezonban, amikoris a hozamok kiválóak voltak. Kismértékű csökkenés várható cirokból, zabból és rozsból – olvasható a Magyar Agrárkamara napokban közzétett elemzésében.
                 ( Fotó: freestart.hu/Antalmarta )