Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Sok gyurgyalag, kevés fecske - természetvédelmi hírek Baranyából
    - A trópusi színekben pompázó madarunk megyei állományfelmérése során a fészkelésre alkalmas partfalakban 1030 lakott költőüreget számoltunk meg. Ez 51-gyel kevesebb fészkelőpárt jelent a tavalyinál, de az állomány még így is jelentősnek tekinthető. A 2002. évi alapfelméréshez viszonyítva 79,8%-kal több gyurgyalagunk van - adta hírül Bank László. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pécsi irodavezetője ugyanakkor rossz hírekkel szolgált a fecskékkel kapcsolatban...
      - Idén a vizsgált 263 partfal közül 163-ban találtunk fészkelő gyurgyalag-párokat. Felfedeztünk 23 olyan új partfalat is, ahol most először telepedtek meg a gyurgyalagok. A legnépesebb kolónia ezúttal a pécsváradi homokbányában alakult ki, ahol 60 pár alkotta a telepet, míg a villányi Csillag-völgy teraszosan kialakított szőlőültetvényének rézsűiben 58 pár költött. Népes telepek természetesen máshol is akadtak. Az alsómocsoládi téglagyári gödörben és beremendi cementgyár agyagbányájában 39-39 pár, a dunaszekcsői aréna löszfalaiban és a pettendi homokbányában 35-35 pár, a monyoródi téglagyár partfalaiban 30 pár telepedett meg - sorolja a számokat Bank László.
    Nem ilyen örömteliek viszont a szakember fecskékkel kapcsolatos hírei. - A füsti és molnárfecskék fészkelőállományainak felmérését idén Bár, Csarnóta, Helesfa és Újpetre területén végeztük el. A két faj közül a füsti fecskék számának további drasztikus csökkenését tapasztaltuk. A négy településen összességében 36 %-kal kevesebb fecskepár költött. Még elkeserítőbb a helyzet, ha az adatokat az 5-10 évvel ezelőtti alapfelmérések eredményeivel hasonlítjuk össze. Az első átfogó fecskeszámlálást Bárban 2004-ben, Csarnótán 1999-ben, Helesfán és Újpetrén 2005-ben végeztük. Ekkor a négy községben 323 pár fecskét találtunk. Az idei 165 párt figyelembe véve a csökkenés már 48,9%-os, tehát a füsti fecskék fészkelőállománya közel a felére apadt - tájékoztat az irodavezető.
  Mint megtudtuk, némi örömöt jelenthet, hogy a molnárfecskék esetében kismértékű gyarapodást észleltek. A vizsgált településeken a tavalyihoz képest összességében 5,8%-kal több pár költött. Ha az alapfelmérések eredményeivel hasonlítjuk össze az adatokat, akkor viszont e faj esetében is jelentős csökkenés mutatkozik. Az eredeti 371 párral szemben idén már csak 225 fészkelőpárt találtak, tehát 31,3%-kal kevesebb molnárfecskénk van az 5-10 évvel ezelőttihez képest.
    Bank László szerint a fecskeállomány csökkenésének összetett okai vannak. 2007 és 2008 szeptemberében, az őszi vonulás során a tartós hidegfrontok miatt tömegesen pusztultak el a madarak, míg 2005-ben és 2006-ban a költési időszak hűvös, csapadékos periódusaiban a szaporulat nagy része veszett oda. Az utóbbi években a fecskék tavaszi visszaérkezése is késett, ami a költések számát befolyásolta negatívan. Sok pár a szokásos évenkénti 2 fészekalj helyett csak egyet nevelt fel, s emiatt a szaporulat is lényegesen kevesebb lett. A helyzetet súlyosbítja a falusi állattartás megszűnése, ami különösen a füsti fecskék fészkelési lehetőségeit csökkenti.