Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Iskola egészségügy II.

Az iskola orvos
A jelen iskolaorvosi rendszer 1975 óta működik. Az óvodák, általános és középiskolák orvosi ellátását gyermekgyógyászok és háziorvosok, üzemorvosok, belgyógyászok és iskolaorvosok végzik 

Sokoldalú feladatot látunk el. A gyermekek rendszeres orvosi és védőnői szűrővizsgálaton vesznek részt. A vizsgálaton talált eltérések, betegségek jellegétől függően megtörténik a gyermekek szakorvosi vizsgálatra való irányítása, majd gondozásba vétele. Az óvodások iskolaérettségi vizsgálatának eredménye az óvónő, védőnő és orvos közös szakmai véleményalkotása alapján születik meg. Ebben segítséget nyújt a városunkban kitűnően működő Nevelési Tanácsadó is. Az iskolakezdés 1 évvel való elhalasztása az esetek döntő részében a gyermek javát szolgálja. A tanulók pályaalkalmassági vizsgálata nagy szakértelmet igénylő feladat, mivel a választott pályára való alkalmatlanság döntően befolyásolja a tanuló jövőjét. Ezért egyes esetekben másodfokú felülvizsgálatra van lehetőség Budapesten, az Országos Munka higiénés és Foglalkozás egészségügyi Intézetben. Itt a szükséges és orvosilag indokolt pályamódosítás esetén új iskolát is ajánlanak a tanulónak.
Fontos a tanulók testnevelési csoportbeosztásának elkészítése, hiszen rövid ideig tartó betegségek esetén átmenetileg, tartós állapotok esetén évekig fizikai kíméletre szorulhat a gyermek. Ez nem jelenti azt, hogy különféle úton módon beszerzett orvosi igazolások alapján a fél osztályt felmentjük testnevelés alól. Sőt, büszkén mondhatjuk, hogy városunkban mindenki fizikai állapotának megfelelő szervezett testmozgásban vehet részt, hiszen minden iskolában igénybe vehető a gyógy testnevelés, és heti 1-2 alkalommal a gyógy úszás is, természetesen térítésmentesen. Saját családi tapasztalatból mondhatom, hogy egyes gyerekek ezt büntetésként élik meg, ezért tudatosítanunk kell bennük, hogy ez csak a javukat szolgálja, hiszen a mai ifjúság nagy része nem mozog rendszeresen, 15 százaléka a tanulóknak túlsúlyos, elhízott. Ezért minden alkalmat meg kell ragadni megmozgatásukhoz.
Az egészséges életmódra való nevelés a pedagógusok és az iskola egészségügyi ellátásáért felelős védőnő, orvos közös feladata. Ez osztályfőnöki órákon felvilágosító előadások tartásával, filmek vetítését követő kötetlen beszélgetés formájában valósítható meg. A felnövekvő generáció életmódi szokásainak alakítása, helyes irányba való terelése az elsődleges megelőzés részeként évtizedek múlva megtérülő haszonnal bíró tevékenység. Legalább olyan komoly társadalmi haszonnal bíró feladat, mint a beteg emberek meggyógyítása. Hiszen „Ha egy évre plántálsz, búzát vetsz, ha 10 évre, akkor fát ültetsz, de ha 100 évre, akkor tanítod a népet! „
A magyarországi védőoltási rendszer nemzetközileg magas színvonalú, az egy hónapon belüli oltási fegyelem 97-98 százalékos. A korhoz kötött kötelező oltások, valamint járvány esetén adandó védőoltások egy részének megszervezése és végrehajtása az iskola egészségügyi hálózat feladata. Az oltási rendszer a közeljövőben változik meg, átszervezése jelenleg zajlik.
Fontos az iskola és a tanulók higiénéjének ellenőrzése, probléma esetén változtatásra javas-latok megtétele. Az összevont szülőértekezletek kitűnő lehetőséget kínálnak az iskola és a szülők közti párbeszéd megvalósulására, a felmerülő problémák, esetleg nézeteltérések meg-beszélésére. A felnövekvő nemzedékben tudatosítanunk kell, hogy az egészség érték, amelyre vigyáznunk kell.
(Következő számunkban tájékoztatjuk kedves olvasóinkat az oltási rendszerben tervezett változtatásokról – a szerk.)
dr. Kiss Éva