Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Bezárják a kutatóintézetet !

Bezáratják a nagy múltú kutatóintézetet
KÁTKI: Élt 108 évet?

Két hete, még békés karácsonyra készültek a KÁTKI (Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet) dolgozói. Az intézményben foglalkoztatottaknak még sejtelmük sem volt arról, hogy Gráf József földművelésügyi miniszter nem mindennapi meglepetésről gondoskodik a számukra. Bezáratja a mintegy 108 esztendős intézetet, amely a 2004-ben nemzeti kinccsé nyilvánított baromfi génbank fenntartását, valamint a hazai és a nemzetközi kutatásokat ellátta, s felelőse több országos és nemzetközi jelentőségű pályázati munkának. A világviszonylatban is egyik legjelentősebb génbankot a minisztérium Herceghalomra kívánja áttelepíteni.
A bezárásról értesülve dr. Gémesi György személyesen kereste fel az intézetet, és ígéretet tett arra, hogy minden lehetőséget megragad, hogy a nemzetközileg is elismert munkát folytató intézményben tovább folyhasson a munka. Ez ügyben levelet intézett Gráf József miniszterhez, és a parlament keddi ülésén azonnali kérdésben is választ kért a történtekre. Gémesi György kezdeményezésére december 22-én, a KÁTKI tanácstermében valamennyi érintett részvételével egyeztetést tartottak, amelyre Gráf József minisztert is várták.

A nemzetközi hírű intézet vezetését - amely intézet felé néhány hónappal ezelőtt azért fordult a média figyelme, mert az itt őrzött génállomány segítséget nyújthat a madárinfluenza terén folyó kutatásokban – a bezárásról még csak nem is értesítette a minisztérium. December 13-án kaptak egy levelet, melyben felszólították őket, szüntessék meg a számláikat. Az intézet vezetősége, amely értetlenül állt a felszólítás előtt, azonnal a minisztériumhoz fordult. Magyarázatot ekkor sem kaptak, viszont elküldték részükre a megszüntető okiratot.
Szerettük volna megszólaltatni az ügyben érintetteket, de az intézet igazgatójától dr. Hidas Andrástól azt a felvilágosítást kaptuk, hogy az FVM  Kutatási és Oktatási Főosztályának vezetője írásban utasította, hogy semmilyen sajtónyilatkozatot nem adhatnak az ügyben.
Természetesen kíváncsiak voltunk, miért is döntött így a minisztérium illetékese, ám mint kiderült, az ügyben ő sem szólalhat meg. A minisztérium részéről Dékány András, a sajtóiroda vezetője tájékoztatta szerkesztőségünket. Mint mondotta, Marton úr, az intézményben dolgozók személyes főnökeként döntött az ügyben, mivel – véleménye szerint – azok nem a valóságnak megfelelően nyilatkoztak a sajtóban.
Kérdésünkre elmondta, az intézet megszüntetését az indokolta, hogy a jelenlegi kormány, csak egy kisállattenyésztési genetikai kutató intézetet kíván létrehozni, és finanszírozni. Úgy ítélték meg, hogy Herceghalmon jobbak a körülmények, ezért döntöttek a gödöllői génbank áttelepítése mellett.
Kérdésünkre, miért is nem értesítették idejében a gödöllői intézet dolgozóit a bezárásról, Dékány András úgy nyilatkozott, hogy azt már korábban is hosszas tárgyalások előzték meg, s határozottan cáfolja, hogy Gödöllőn nem tudtak az összevonásról. Mint mondotta, most elsődleges feladatnak az intézet áttelepítését tekintik. Mint mondotta, közel 100 fő munkahelye szűnik meg, elsősorban a szerződéssel foglalkoztatottak közül kerülnek ki az elbocsátottak, a többiek – ha akarják – folytathatják a munkát, Gödöllő helyett Herceghalmon.
A nyilatkozati tilalom miatt nem kérdezhettük meg az érintettektől, mi a véleményük az elhangzottakról, mint ahogy arról sem, hogyan is döntenek azok, akiket nem bocsátanak el: más munkahely után néznek, lakást keresnek Herceghalmon, vagy vállalják a napi 1,5-2 óra oda, 1,5-2 óra vissza utazást, a Pest- és Fejér megye határán lévő településre. 
Szerettük volna megtudni azt is, mi a terve a minisztériumnak az intézet bezárása után a megüresedett ingatlan vagyonnal? A szóvívő erre azt válaszolta, még nincs döntés, csak elképzelések vannak. Erről azonban nem nyilatkozhat, mert az akár még üzleti titkot is sérthet.