Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Új Gödöllő könyv jelenik meg.

 Fábri Mihály és Heltai Miklós Gödöllő várossá válásáról.
Megélték, megírták, emlékeznek.

 

Negyven év telt el Gödöllő várossá nyilvánítása óta. A sorsfordító eseményről városunk két kiemelkedő pedagógus egyéniségével beszélgettünk, akiknek a neve összefonódott Gödöllőével, és felnőttként, aktív részesei voltak az eseményeknek, s mindketten szerzői az első alkalommal 30 évvel ezelőtt, a várossá avatás 10. évfordulójára megjelent, Gödöllőt bemutató könyvnek.

- A városi cím hosszú folyamat eredményeként született meg – mondta Heltai Miklós, a Török Ignác Gimnázium egykori igazgatója, aki 1973-tól 2003-ig vezette az intézményt. – Sok történelmi előzménye volt annak, hogy Gödöllő városi rangot kapott. A török kiűzéséig ugyanis mezővárosi rangja volt Gödöllőnek, utána úrbéres hely lett, de a későbbiekben is élt a nép emlékében, hogy valaha város volt. A központi szerepét azonban nem vesztette el, mert a XIX. századtól járási székhely, közigazgatási, közlekedési központ lett. Pest közelsége, az akkor még szinte érintetlen természet, a kastély megléte közkedvelt üdülőhellyé tette.
- A második világháború után hogyan nézett ki Gödöllő?
- Megőrizte falusias képét, jellemzően földművelésből éltek az emberek, kicsi volt az ipar. Az „ősi” gödöllőiek a Szilhát, a Petőfi, az Ádám, az Éva utca környékén, a Rögesben és az Alvégen laktak. A várossá válásnak nagy lökést adott, hogy az ötvenes évek elején idetették az agráregyetemet. Egyre több értelmiségi költözött ide. A szocializmus idejében valóban nagy rangot jelentett a városi cím. Ez elsősorban az anyagiakban mutatkozott meg. Az akkor még nagyközség teljes lakossága, értelmiségiek, parasztok, munkások egységesen támogatták a törekvést. Persze az államnak is fűződött némi érdeke a várossá avatáshoz; jó propaganda volt, s nagyobb befolyásra tehettek szert a térségben.
- Milyen előnyökkel járt a városi cím megszerzése?
- Számos iskola, közintézmény épült a hatvanas évek vége felé, és a hetvenes években. A Légszesz utcai iskola, a mai Hajós, a Petőfi iskola Munkácsy utcai épülete, az Erkel iskola, illetve az Egészségház helyett elkészült az új egészségügyi központ, a mai Tormay. A hetvenes években elkezdődtek a nagy építkezések, sorra emelték a panelépületeket. Már akkor sokan ellenezték, a gödöllőiek nagyon féltették a parkokat. Voltak azonban visszamaradások is. Ezek közül a legfontosabb a közművek kiépítetlensége volt, s a legnagyobb lemaradás a csatornázásban mutatkozott meg. Ezen a téren a rendszerváltozás, az önkormányzatiság kialakulása után következett be fordulat, a kilencvenes évektől már emberközpontú, tervszerű fejlesztések valósultak, valósulnak meg.

Fábri Mihály közvetlenül tapasztalta meg negyven ével ezelőtt, hogyan is lesz egy nagyközségből város, akkoriban ugyanis aszódi járási tisztviselőként dolgozott.
- Óriási dolog volt a várossá nyilvánítás. Pest megyében akkor négy város működött, Vác, Cegléd, Szentendre és Nagykőrös után, ötödikként kapta meg ezt a címet Gödöllő. Ezzel egy időben, pedig megalakult a kibővített gödöllői járás is. Az ide tartozó települések száma 13-ról 26-ra nőtt. Döbbenetes volt, mert bár a szervezés már régóta folyamatban volt, mindenki, még a közigazgatásban dolgozók is, csak néhány nappal az esemény előtt értesültek minderről. Én akkor az Aszódi Járási Tanácsnál dolgoztam, és emlékszem, hogy karácsony előtt, december 23-án tájékoztattak bennünket. A Járási Tanács Aszódról Gödöllőre költözött, itt létre kellett hozni a Városi Tanácsot, és persze az a városi pártbizottságot. Persze azt mondanom sem kell, hogy mindezt úgy, hogy január első munkanapján már az új helyen, az új rendszerbe igazodva kezdtük meg a munkát! A kibővített, összevont Járási Tanács változatlanul a Húszas bolt feletti szecessziós épületben működött, a Városi Tanács pedig a Szabadság téren, a községháza épületében működött tovább.
- Sokat hallani arról, hogy valójában nem is voltak meg a várossá válás feltételei…
- Ez egy nagyon érdekes dolog. A háttér valóban hiányzott, de ahhoz, hogy kialakulhasson, szükség volt az emelt városi költségvetésre, amely lehetővé tette a szükséges intézményi háttér létrehozását. Mi volt adott? Itt volt az egyetem, a Ganz és a gépgyár, és itt volt a kastély, benne a szovjet laktanyával, amivel meg volt kötve a város keze. A szovjet parancsnokság ugyanis kikötötte, ott csak olyan intézmény lehet, ami minimális mozgással jár a kastély területén. Ezért esett a választás a szociális otthonra.
- A várossá válásnak voltak árnyoldalai is…
- Ez a folyamat is járt olyan következményekkel, amelyek fájó emlékként maradnak meg az emberben. A város arculatának megváltozása sokakban kelt rossz emlékeket. Ennek egyik állomása volt például a Szabadság tér átalakítása, amikor a szép park a hatalmas fáival áldozatul esett az áruház építésének.
- Hogyan élték meg a várossá válást a gödöllőiek?
- Nagy örömmel és megelégedéssel. Addig egy fura helyzetben voltunk, amelyet mindannyian éreztünk, mi voltunk a világ egyetlen egyetemi faluja. Itt volt egy hatalmas szellemi kapacitás, amit nem tudtunk a település érdekében kamatoztatni, mert az infrastruktúra olyan gyenge volt. Az egyetemmel például nem volt közvetlen összekötő út, csak a vasút állomás mögötti kerülővel lehetett megközelíteni. Mindenki várta a fejlődést, és persze voltak sokan, akik azt hitték, hogy ez rövid idő alatt végbe fog menni. Valójában el kellett telnie néhány évnek, hogy látható eredmények legyenek.