Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Mégis van költségvetés… 1.

 „Bolond lenne az ellenzék megszavazni”

 

Elfogadta a város idei költségvetését február 2-án a képviselő-testület többsége, míg az ellenzék – módosító javaslatot sem téve – nemmel szavazott. A számok takarékos gazdálkodást vetítenek elénk. Tíz százalékkal csökkentik a polgármesteri hivatal és az intézmények dologi kiadásait. Erre azért van szükség, mert állam évről-évre kevesebbet fizet a kötelezően előírt feladatok – mint például a közoktatás – önkormányzati ellátásáért, miközben 2005-ben drasztikusan, 53 százalékkal emelkedtek az energiaárak. Működési kiadások megtakarításával szemben útépítésekre közel egymilliárd forintot fordít a város. Erre ad lehetőséget az önkormányzatok számára felkínált és Gödöllő által a múlt évben pályázaton elnyert kedvezményes, hosszú lejáratú fejlesztési hitel. A képviselő-testület egyhangúlag megszavazta, hogy az önkormányzat további 800 millió forintot vonjon be városfejlesztési céljai megvalósítására.

2005 végén 240 millió forintos iparűzési adótöbblet javított az önkormányzat pénzügyi helyzetén és befizették a város számlájára a Kossuth Lajos utca - Dózsa György utca sarkán értékesített telek árát, mondta a költségvetést előterjesztő Gémesi György polgármester. Ezzel szemben az állam az idén 167 millió forintot von el a Gödöllő jó adóerő-képessége miatt és 36 millió forintot zárol központi céltartalékként. A közszférában dolgozók április 1-jén életbe lépő béremelésének, pedig csak a 70%-ára kap fedezetet a város.
A béremelést azonban végre kell hajtani, és az idén is számolni kell az energiahordozók áremelkedésével. Tavaly csupán a földgázért 53%-kal kellett többet fizetniük az iskoláknak, óvodáknak, bölcsődéknek. Szükség van tehát megtakarításokra, ezért csökkentik a dologi kiadások keretét 10 százalékkal. A döntést a tények ismeretében tudomásul vették az intézményvezetők és a szakszervezetek.
A költségvetés vitája szokatlanul csendes volt. Papp Zoltán, a pénzügyi bizottság ellenzéki elnöke lényegében ugyanazokat a kedvező és kedvezőtlen irányzatokat ismertette, mint amelyekről a polgármester adott tájékoztatást. Szóvá tette, hogy a város négy általános iskolájában nagyon különböznek egymástól az egy tanulóra eső költségek, pedig a négy iskola olyan egyforma, mint négy alma. Majd szokatlan fordulattal be is fejezte a hozzászólását: bolond lenne  az önkormányzati vezetés, amely nem készítene a választás évében választási költségvetést, és bolond lenne az ellenzék azt megszavazni.
  Lehet a költségvetési javaslatot kritizálni, de megszavazni is szabad, állapította meg Guba Lajos (Lokálpatrióta Klub), a kulturális, oktatási és ifjúsági bizottság elnöke. A tervezet a csökkenő állami támogatás ellenére megőrzi Gödöllő oktatási és kulturális kínálatát. Ennek a kiadások mérséklése az ára. Előnyös viszont, hogy már 150 millió forintos felújítási keret segíti a középületek karbantartását. A képviselő a fejlesztések közül kiemelte, hogy a Török Ignác Gimnázium három tanteremmel bővül. Kettőt az önkormányzat fizet, a harmadikat az iskola vállalja, átépíti a könyvtárt. A gimnázium maximális kihasználtsággal működik, a 16 tanteremben 19 osztály tanul.
 Gödöllőnek nem négy almája, hanem négy, egymástól nagyon is különböző iskolája van, válaszolt Papp Zoltánnak Gémesi György. Az egyik uszodát üzemeltet, a másikban sajátos kisebbségi oktatást folytatnak. Az egyik egy épületben tanítja a gyerekeket, a másik több telken. A polgármesteri hivatal évekkel ezelőtt megvizsgálta, mi lehet az oka az iskolafenntartás eltérő költségeinek, és bebizonyosodott, hogy indokoltak a különbségek. Az erre vonatkozó adatok megtalálhatók a közoktatási irodán.
- A költségvetés a választási évben készül, de hogyan lehetne választási, ha 10%-os megszorítással is számol? – kérdezett vissza a polgármester. – Tény, hogy az útépítésekre többet fordítunk, de tavaly befejeztük a csatornázás oroszlánrészét. 2004-ben 500 millió forinttal kezdődött az útprogram, tavaly 400, az idén közel egymilliárd forintot fektetünk útépítésbe és jövőre is marad tennivaló. Gödöllőn több mint 16 ezer gépjármű tulajdonos él, akik használni akarják az autójukat. Ezért kell megcsinálni az utakat. Ezzel van az egész ország elfoglalva. Az állam magántőke bevonásával pótolja a hiányzó forrásokat, mi hosszú lejáratú, kedvezményes hitelt veszünk fel. És pályázunk is az útépítés állami támogatására. Ebben is számítok azokra a képviselő-társaimra, akik a megyei közgyűlésben vagy a Parlamentben dolgoznak.