Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Ünnepelt a Gödöllő Táncegyüttes

Születésnap és elismerés – beszélgetés Széphalmi Zoltánnal

A hét végén ünnepelte fennállásának 13. évfordulóját a Gödöllő Táncegyüttes. A babona, babona, vaskereszt című születésnapi gálaműsorban nem csak magát ünnepelte a sikert sikerre halmozó csapat, hanem tánckarvezetőjét Széphalmi Zoltánt is, aki a napokban az Erkel Színházban megrendezett Néptánc antológián vehette át az Örökség díjat. A magas szakmai elismeréssel a gyermek néptánc mozgalomban elért kiváló eredményeit díjazták. Széphalmi Zoltánt pályájáról, az együttesben végzett munkájáról kérdeztük.
- Nyugodtan mondhatjuk, hogy az anyatejjel szívta magába a népzene, a néptánc szeretetét. Természetes volt, hogy táncol, vagy kellett egy kis szülői noszogatás?
- Mint minden gyermeknek, nekem is voltak olyan periódusaim amikor nem igazán tetszett a rendszeres kemény munka, de édesanyám, Iglói Éva szerencsére ezekben pillanatokban soha nem hagyta, hogy elkanászodjam. Ez a szakasz azonban csak 12 éves koromig tartott. Amikor egy alkalommal édesanyám nem vitt el egy kalocsai fesztiválra, mert nem készültem fel rendesen, elgondolkoztam, s utána már nem kellett noszogatni. Ez az eset nagyon szíven ütött. De amellett, hogy elindított ezen a pályán, édesanyám mindig hagyta, hogy a magam útját járjam. Most együtt dolgozunk, és óriási segítség, hiszen leveszi a vállamról a szervezés terheit, s én így megtehetem, hogy a papírmunka helyett a táncra, a tanításra, a koreográfiára koncentrálok.
- Kevesen mondhatják el, hogy a családjukban ugyanazt a dolgot három generáción keresztül művelik…
- Édesanyámat követtem, s engem ugyanúgy követnek a gyermekeim. Fiam is néptáncot tanul, a lányom pedig a Balettintézet növendéke.
- Ön mióta táncol?
- 1976-ban kezdtem a zsámboki gyermektánccsoportban, majd Bagra, azután Budapestre kerültem. Mindig több helyen táncoltam. Mivel nagyon szerettem, ez nem okozott  gondot.
- Nem csak táncol, tanítja is a táncot.
- Szadán volt az első önálló csoportom, majd Bagon. Most Gödöllőn és Veresegyházon tanítok rendszeresen, ahol a tánc mellett hagyományőrzéssel is foglalkozunk. Ez utóbbi annyiban más, hogy nem csak egy-egy táncot tanulunk meg, hanem több generációval közösen egy-egy népszokást, hagyományt teljes egészében dolgozunk fel, elevenítünk meg.
- Itt a gödöllői együttesben mely csoportok tartoznak az ön keze alá?
- A kiskamasz, az utánpótlás és a felnőtt táncosokkal foglalkozom, közel nyolcvan emberrel.
- Az együttesben elég sok a kisgyermek, jól látom, van utánpótlás?
- Bár Gödöllőn sok iskolában folyik rendszeres néptánc oktatás, mégis a táncegyüttesnél kevés a jelentkező.
- Mennyire befolyásolják ezt a divatirányzatok? Gondolok itt arra, hogy az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvend a modern táncok tanulása mellett pl. az ír néptánc.
- Ennek nincs köze a  divathoz. Azok a gyerekek, akik csinálnak valamit, azok egyszerre több dologgal is foglalkoznak. Meg lehet nézni, hogy akik hozzánk járnak, azok is általában járnak a zeneiskolába, sportolni stb. És van a másik típus, aki otthon ül a tv és a számítógép előtt. Érdemes egyébként megnézni, hogy milyenek a gyermekeink. Sok szülő aggódik, hogy a gyermek túl sokat vállal. Nem kell félni! Összeszedettek, szorgalmasak, megfigyelhető, hogy javul a tanulmányi eredményük, és sokkal jobban beosztják az idejüket.
- A Gödöllő Táncegyüttes az évet a születésnapjától számítja, tehát most kezdődik számár az új év. Milyen programjaik lesznek a közeljövőben?
- Most a gála után készülünk a két hét múlva megrendezésre kerülő regionális találkozóra, amely egyben az első idei megmérettetésünk lesz. A gödöllői közönség pedig március 15-én találkozhat velünk, amikor este a SZIE sportcsarnokban mi is fellépünk a 40 éves város gálaműsorban.
- Ennyi munka mellett nem sok szabadideje marad. Azt a keveset viszont, szintén a néptáncnak, a hagyományoknak szenteli.
- Nagyon fontosnak tartom, hogy a fiatalok ne „csak” a táncainkat ismerjék meg, hanem minél többet megtudjanak arról a környezetről, azokról az emberekről, akik hajdan ezeket megelevenítették. Tizenöt esztendeje kutatom a Galga menti táncos népszokásokat. Szeretném, ha ezekből minél többet megismerhetnénk, megőrizhetnénk és átadhatnánk az utókornak.


Babona, babona, vaskereszt  címmel adott ünnepi gálaműsort a Gödöllő Táncegyütes, fennállásának 13. évfordulója alkalmából. A Petőfi Sándor Művelődési Központ színháztermében, zsúfolásig megtelet nézőtér előtt mutatták be tudásukat táncosaik. A két részből álló előadás első részében mákfalvi, bodrogközi, mezőkölpényi, mezőföldi, ördöngösfüzesi, bukovinai és keménytelki táncokat mutattak be. Az est második részében Örökségünk címmel a Galga-mente táncai, hagyományai elevenedetek meg. Bagi, galgagutai galgahévizi és hévízgyörki táncokkal, szokásokkal ismerkedhetett meg a  közönség.