Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Muhi csata, Tavaszi hadjárat

 Történelmi megemlékezések

Az egykori halicsi királyra, Kálmán hercegre emlékeztek a muhi csatavesztés évfordulóján a gödöllőiek. A Premontrei Szent Norbert Gimnázium és a Gödöllői Lovas Sport és Hagyományőrző Egyesület által szervezett rendezvényen Lencsés Barna elevenítette fel a 1241-es tragikus kimenetelű eseményeket.
Az egykori premontrei gimnázium épülete előtt minden esztendőben megemlékeznek a csatában súlyosan megsebesült Kálmán hercegről, aki életét adta a testvéréért, IV. Béláért. Beszédében Lencsés Barna kiemelte, a magyar történelemben sajnálatosan ritka az olyan kapcsolat, mint amilyen Kálmánt és Bélát összekötötte, inkább az ellenségeskedés volt a jellemző.
A megemlékezésen Gödöllő városának önkormányzata mellett több gödöllői oktatási intézmény és civil szervezet is elhelyezte a megemlékezés koszorúit.
*
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc dicsőséges napjaira emlékeztek a lovas katonai hagyományőrzők, akik évről évre április első napjaiban végigjárják a tavaszi hadjárat útvonalát. A királyi kastély udvarában az idén is köszöntötték a résztvevőket, akik innen a Dózsa György úti temetőbe, az isaszegi csata emlékművéhez látogattak el, hogy leróják kegyeletüket a hősi halottak előtt.
Az egykori Grassalkovich-kastélyban 1849 áprilisában egyaránt megfordultak az osztrák és a magyar csapatok. Amikor Isaszegnél az ötszö-rös osztrák túlerővel szemben a magyarok győzelmet arattak, Windischgrätz csapatai a kastélyban voltak elszállásolva, amelyet az éj leple alatt hagytak el. Távozásuk előtt azonban az akkor még meglévő – s azóta ismét helyreállított – királydombi pavilonban lévő portrékat összeszabdalták, köztük saját császáraik arcképét is. Másnap reggel Kossuth és tábornokai érkeztek meg a kastélyba, s itt kezdték el megfogalmazni a Függetlenségi Nyilatkozatot.