Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Westernkorszak Gödöllőn

 Izsó Márta Eb-negyedik pole bendingben
Bizonyára senki sem fog meglepődni azon, ha elsőre nem ugrik be Önöknek, milyen sportágról van is szó. Segítek. Ez akármilyen furának is hangzik, egy lovassport. Van ugyanis Gödöllőn egy olyan lovarda, ahol még Európában is extrémnek számító westernlovaglásban érnek el sikereket. A Gödöllői Lovas Sport és Hagyományőrző Egyesülethez tartozó Izsó lovardában dolgozó Titz Sándor alapította meg a western szakosztályt, amelyben igen sikeresek a gödöllőiek, köztük Izsó Márta és a már említett Titz Sándor. Hat versenyzőjük nyolc számban szerepel, de erről inkább meséljenek az érintettek.

– Honnan jött az ötlet, hogy a westernlovaglást kipróbálja. Talán sok John Wayne-filmet nézett gyerekkorában?
– Annyit, mint más – feleli Titz Sándor, aki amellett, hogy alapító, versenyez és felkészíti a versenyzőket és lovakat. Tetszett ez a jellegű lovaglás. Több számban is részt veszünk, de a legsikeresebb a pole bending, ami egy gyorsasági szlalom szám, s igen látványos. A táv 38,5 méter, és természetesen  időre megy. Mint minden ilyen jellegű lovas szám, ez is Amerikából származik. Európában körülbelül hat éve vannak western versenyek. Jómagam három éve ismerkedtem meg vele, tanítványom, Izsó Márta pedig két éve űzi ezt a sportágat
– Ha jól tudom, a nemzetközi porondon is megmutathatták tudásukat...
– Igen, a tavaly szeptemberi Közép-kelet Európa-bajnokságon, amit Lengyelországban rendeztek, negyedik helyezést értem el – folytatja Izsó Márta –, és csak két tizeddel maradtam le a dobogóról. Öt ország (lengyel, osztrák, cseh, szlovák, magyar) közel 120 versenyzője vett részt az Eb-n. Két időmérő futam állt a rendelkezésére mindenkinek, és a jobbik eredmény számított a végső rangsornál. Amúgy két kategória van, egy úgynevezett kezdő, és haladó. A különbség a ló és lovas felkészültségéből adódik.
– Hogy készülnek fel a nemzetközi versenyekre?
– Egyre népszerűbb már itthon is ez a fajta lovassport, így mint minden sportágban, ebben is rendeznek országos versenyt – veszi vissza a szót az edző. – Speciális talán az, hogy az idény során csak egy ló és egy lovas szerepelhet, tehát nem ülhet fel más a benevezett lóra, ha sérülés vagy betegség van, és fordítva. Ha ilyen eset fordulna elő, akkor nem veszik figyelembe  azt a futamot a végelszámolásnál. Hat országos forduló lesz az idén, ahol összeadódnak a pontok, és az alapján hirdetnek bajnokot. Emellett rendeznek regionális versenyeket és show jellegű western rendezvényeket is. Bár a 2005-ös magyar bajnokságot megnyertem, Márti pedig második lett a pole bending számban, én már nem fogok indulni az idén, csak a kezdők között. A feladatom most már az, hogy felkészítsem a lovakat és a versenyzőket.
– Milyen kritériumoknak kell megfelelni, amikor lovat keresnek?
– Legjobb erre a gyorsasági számra a paint horse (festett ló) és a quarter horse (negyedes ló). Az ismérv: pici pata, nagy test. De az kevés, hogy van egy jó ló, mert a felépített edzésterv nélkül semmit sem ér el az egész. Izomzatra észre lehet venni, hogy alkalmas-e a ló a gyors vágtákra. Sokat kell edzeni lónak és lovasnak is. Minden ló más; van olyan lovarda, ahol csak díjugrató lovakat tartanak, hál Istennek az Izsó lovardában színes a paletta.
– Egy törékeny hölgy hogy szeret bele eb-be a férfias, igen nagy fizikai erőt követelő sportágba?
– Először csak amatőr szinten űztem a különböző stílusokat. Kipróbáltam a díjugratást és a dámalovaglást és még sok mást. Egyszer apukám és edzőm rábeszélt arra, hogy próbáljam ki a pole bendinget, és onnantól nem volt visszaút. Eleinte sokat szenvedtem, nehezen hangolódtam össze a lovammal, ami nagyon fontos ebben a szlalom számban, mert időre megy és egy minimális hiba is tizedmásodpercekbe kerülhet.
– A lótartás igen költséges...
– Sokat köszönhetünk Márti édesapjának, Izsó Attilának. Folyamatosan azon dolgozunk, hogy ne legyenek problémáink, persze ez elég nehéz, és szívesen várjuk azok jelentkezését, akik fantáziát látnak bennünk.