Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
A 40 éves város kultúrája

Emlékszimfónia

A Múzeum Gödöllő, a 40 éves város című kiállításához kapcsolódó közművelődési programjainak, kerekasztal-beszélgetések a helyi kultúráról alkalmainak az irodalomról szóló délutánját különleges csemege vezette be.

Mikó Csaba, Gödöllőn élő író Apa, avagy egy gyilkosság anatómiája című, emlékszimfónia műfaji megjelölésű alkotását felolvasószínház-ként mutatták be a Gödöllői Fiatal Művészek Egyesületének tagjai.
Mikó Csaba is az egyesület tagja, még fiatalember, de színházi munkái révén már szép sikereket tudhat a háta mögött. A fenti művet több helyen felolvasták a nyilvánosság előtt, a Víg-színházban, a Krétakör Színházban, de külföldön, a Theater der Stadt Heidelbergben is. Színpadra állították a Debreceni Csokonai Színházban, s ugyancsak a Theater der Stadt Heidelbergben. A németen kívül olasz és norvég nyelven is olvasható. Lefordították olaszra és németre  Előjáték című darabját is, itthon pedig bemutatták a Szkéné Színházban. Még sorolhatnánk drámai műveit, de regényével is ha-marosan találkozhatunk majd.
Mint a közművelődési programok házigazdája, G. dr. Merva Mária, a Gödöllői Városi Múzeum igazgatója elmondta, olyanokat igyekeznek szerepeltetni, megszólaltatni, akik az elmúlt negyven év folyamán tettek, vagy pedig ma tesznek sokat a városért.
Első alkalommal, még márciusban, az építészetről szóló beszélgetést Fülöp István vezette a Városvédő Egyesület nevében. Műszaki osztályvezetők, volt és jelenlegi főépítész, városvédők mondták el a véleményüket a település arculatáról, annak alakulásáról. A zene témájának koordinátora Ferenczi Anna, a Frédéric Chopin Zeneiskola igazgatója volt. Fábry Mihály tanár úr mint a zeneiskola alapítása idején a városi közművelődési osztály vezetője emlékezett. Ma már tanévente hétszáz tanulója van az iskolának, tanáraiból, volt diákjaiból több rendszeresen szereplő, már-már hivatásosnak tekinthető zenekar alakult.
Az irodalom délutánján a felolvasószínpadot követőn Halászné Várady Ildikó tanárnő, a gödöllői irodalomról, irodalmárokról szóló könyv szerzője idézte a múltat, elsősorban a Juhász Gyula Irodalmi Színpadnak a kastély dísztermében lezajlott előadásait.
Május 3-án 17 órára a képző- és iparművészetről szóló beszélgetésre, melyet Őriné Nagy Cecília vezet, várják az érdeklődőket. Május 17-re pedig talán a legizgalmasabb téma ígérkezik: Gödöllő sajtója az utóbbi negyven évben. Ez esetben Fülöp Attilánénak, a könyvtár igazgatóhelyettesének lesz a beszélgetés vezetőjeként nehéz – vagy könnyű? – dolga.