Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Új szerzemények a Gödöllői Városi Múzeumban

Több mint ezer új tárgy

A Gödöllői Városi Múzeum kitűnő gyűjteményi anyaggal gyarapszik folyamatosan. A közelmúltban három jelentősebb gyűjtemény került a múzeumba: 1. nagy mennyiségű helytörténeti anyag egy magángyűjtőtől, 2. a Premontrei Gimnázium egyik francia tanárának visszaemlékezései,  francia nyelvű kézirat 3. Kelemen Imrének, a gödöllői korona-uradalom jószágigazgatójának visszaemlékezései fotómellékletekkel. Az elkövetkező hetekben egy cikksorozatban szeretnénk bemutatni az új szerzeményeket.

A múzeum 1150 darabból álló helytörténeti anyaggal gyarapodott 2006 elején. Egy gödöllői magángyűjtő húszévi munkájának eredményeképpen állt össze az értékes tárgyegyüttes, amelyet két és fél millió forintért Gödöllő Város Önkormányzata megvásárolt a múzeumnak. Az új szerzemények közül kiemelkedő jelentőségű a 790 darabból álló képeslapgyűjtemény, amelynek 30 százaléka az újdonság erejével hat, eddig hiányzott a múzeum gyűjteményéből. A korabeli helytörténeti események bemutatásához – akár kiállítás, akár kiadvány formájában – kitűnő illusztrációs anyagul szolgálhat. Városkép alakításához, építészeti tervezéshez, településfejlesztési koncepcióhoz forrásként használható. Jól kiegészíti a múzeum eddigi képeslapjait és egyre teljesebbé teszi a gyűjteményt.     
A millennium évében, 1896-ban jelent meg Ripka Ferenc Gödöllő a királyi család otthona, című könyve, amelyhez Erdélyi Mór készített fotóillusztrációkat. Ezek a felvételek nem csupán a királyi család gödöllői kastélyát örökítették meg kívül-belül, de a településről is számos pillanatfelvételt hagytak az utókorra. Erdélyi Mór készítette az első fotókat Gödöllőről, és az ő fotóiból készültek az első képeslapok, melynek osztrák és német kiadói voltak: a bécsi Pick Testvérek, W. Haertel, Schwidernoch Károly, a drezdai Schmidt Edgár, akik a fotókon kívül litográfiákkal illusztrálták az 1899-1900 körül kiadott képeslapjaikat.   
Számos helyi kiadású képeslap is található az új szerzemények között az 1900-as évek elejétől a második világháborúig. Mint általában mindenütt, Gödöllőn is a papírkereskedők, nyomdászok, trafikosok, fényképészek adtak ki képeslapot: Nemesánszky Józsefné, Wilszky Vladimirné, Erzsébet Könyvnyomda, Storcz B. Mátyás dohánynagyárus, Kalántai Géza fényképész és nyomdász, Oderwald Józsefné könyv- és papírkereskedő. Graf Éliás általában utca-képeket adott ki és kedvelte a tömegjeleneteket, ettől kissé beállítottak a képei, az egész tömeg spontánul a fényképezőgépbe néz, de a Kossuth Lajos utcai képeslapján a templomból hazatérő embereken jól tanulmányozható a paraszti viselet, a Váci utcai (ma Dózsa Gy. út) képén, pedig a korabeli polgári viselet. Heisler Ferenc papírkereskedő leporellós képeslapot dobott piacra, a kastélyt ábrázoló lap középen felnyitható, és további tíz képet láthatunk Gödöllő nevezetességeiről. 
A helytörténet szempontjából két szenzációs képeslap található a gödöllői kiadású lapok között. Mindkettő olyan épületet mutat be, amelyről leírások alapján már volt tudomásunk, de képet sose láttunk róluk. A képeslap érzékelhető közelségbe hozza a kor atmoszféráját, és száz évvel ezelőtti történetek elevenednek meg, kelnek életre.