Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
A (gyertya)fény követe

A gyertya: Krisztus- szimbólum. Anyaga /viasz/ a Fiú emberi természetére utal, fényessége a lángnak istenségére, de lehet nemes cselekedetekben tündöklő hit- jelkép, Szent Pál- i figyelmeztetés: a hit cselekedetek nélkül halott. /Tóth Sándor/
… és van, aki elmondhatja: az ország megannyi templomában és otthonában jelen van- ha csak szimbolikusan is- amikor egy- egy gyertya lángja fellobban.
Egy, ezen kevesek közül Nemes Józsefné- Etus néni, aki mesteri szintre emelte a gyertyaöntés művészetét.

 

- Hogyan találtak egymásra- Etus néni és a gyertyák?
- Kicsit vissza kell mennem az időben. Apósom kezdett el foglalkozni- még 1919- ben- ezzel a nem mindennapi mesterséggel. Tőle vette át, ha nem is a stafétabotot, hanem a gyertyaöntés tudományát fia- Nemes József, akinek 1960- ban esküdtem örök hűséget. Így csöppentem bele én is ennek a csodálatos szakmának a családi vérkeringésébe. Mivel érdekelt, hamar beletanultam és elsajátítottam a mesterség legapróbb fortélyait is.
Apósom, majd párom halála után rám hárultak az eddig közösen végzett munkálatok.
- Nem lehetett könnyű nőként helyt állni a férfiak között!
- Nem ez volt a fő gond. Akkoriban nemcsak gyertyaöntők, hanem ún. bábosok is voltunk, vagyis mézeskalácsot is készítettünk. Ez a két szakma egymáshoz tartozott, a lépesmézből a méz kellett a finomság elkészítéséhez, a viasz pedig a gyertyákhoz elengedhetetlen alapanyag.
A kettő együtt, bizony nagyon fárasztó tudott lenni. Sütöttünk, festettünk, díszítettünk, csomagoltunk- utána piac, vagy vasárnap a búcsú…és a másik elfoglaltságról még nem is szóltam!
- Úgy tudom, nem igazán volt konkurens szakmabeli?
- Valóban nem. Az egész Dunántúlt mi láttuk el gyertyákkal Körmenden át Székesfehérváron keresztül Nagykanizsáig jöttek a megrendelések.
- Filmek és gyertyák?
- Filmgyárak is felkerestek bennünket. Így történhetett meg, hogy több alkotásban is visszaköszönnek műhelyünk végtermékei. Jancsó Miklós: Vitam et sanguinem /Életünket és vérünket/ című filmjéhez 2x6 mázsa gyertyát kellett öntenünk, a Zsurzs Éva rendezte Különös házasságban is a mi gyertyáink fénye világított, de a gyulai Várszínháztól például teherautóval jöttek.
- Van- e olyan „alkotása”, amelyre büszkén emlékezik vissza, kedvesebb a többinél?
- Igen, van egy rövid anekdotám erről. Boldog Gizella passaui sírjára kellett egy nagyméretű gyertyát készítenem, címerrel és speciális felirattal. Egy szép napon felhívott a lányom és az előbb leírtakról kérdezett.
Ugyanis a történelem tankönyvben található fotón, amely Gizella sírjánál készült, az én gyertyámat vélte felfedezni. Felemelő érzés volt…
- Folytatódni fog a családi tradíció?
- Lányaim pedagógusok, azonban szívesen foglalkoznak a gyertyaöntéssel. Itt nem apáról- fiúra, hanem anyáról- leány/ok/ra szállt a tudomány.
Bármelyik utód szánja rá magát, a feltételek adottak, hogy a családi hagyományt megszakítás nélkül folytathassák… amely a legrégibb gyertyakészítő- eljárást, az ún. ringöntést alkalmazza.
- Mit takar ez a szakkifejezés?
- Egy lassan körbeforgatott kerékre /ringre/ akasztjuk föl a gyertyabeleket, majd arra öntjük rá rétegenként a felmelegített viaszt /képünkön/.
- Csak a képzelet szabhat határt egy- egy megrendelés teljesítésekor?
- Természetesen vannak határok, de sok méretben, vastagságban, színben, alakban és főként díszítéssel lehet megalkotni egy gyertyát, amelyet manapság az egyházi rendeléseken kívül nagyon sokan születés- és névnapra, esküvőre vagy egyszerűen csak dekoratív szobadíszként vásárolnak.
- Közel fél évszázada- 46 esztendeje- mesteri szinten űzi ezt a szakmát és hivatást, ily módon is hirdetve a kéz dicséretét- szűkebb pátriájában és szerte az országban.
Életforma- élete szerves részévé vált.
- Így igaz. Ez a látványos, de kellő szaktudást igénylő mesterség is alázatot, szeretetet és bizonyos fokú kreativitást igényel.
Régebben képes voltam reggeltől- estig az öntő mellett állni és életre kelteni, lelket lehelni egy- egy „alkotásomba”. Valóban részemmé vált az évek során, igazi megszállott voltam. Mára már alkut kötöttem a Sorssal, vissza kellett vennem az „iramból”… abbahagyni azonban soha nem lehet.
- A gyertya elengedhetetlen kelléke a Karácsonynak-  szimbólum és valóság egyszerre!
- Betegségem miatt a televízióban nézem meg a vasárnapi szentmiséket. Advent első vasárnapján, mikor fellobbant a templomban az általam készített gyertya lángja, bizony könnybe lábadt a szemem. Abban a pillanatban lepergett az elmúlt közel fél évszázad verejtékes munkája, eszembe jutott, hogy különösen ebben az áldott ünnepi időszakban hány templomban és hány otthonban gyújtják meg két kezem munkájának gyümölcsét…/rövid csönd, majd elérzékenyül, remegő hangon folytatja/ mert valóm egy apró atomja és szívem dobbanása is alkotóeleme ezeknek a Krisztus- szimbólumoknak- a gyertyáknak, melyek fényükkel békességet és biztonságot, a lelkeknek melegséget árasztanak.

 

 


Áldott, Békés és Szeretetteljes Ünnepeket kívánok mindenkinek!

 

        Etus néni

 

 

 

 

 

 

 

Másodközlés- Hírforrás: Új Tapolcai Újság- 2006. december