Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
Egy kis történelem- egyenruhák

Tegnapi tudósításomban már szóltam a városunkban május 27- énmegrendezett Hősök Napjáról, annak programjairól. Egyik vezérfonalaként szolgált a haditechnikai és hadtörténeti bemutató, amelyhez most Horváth Gábor, a Tapolcai Honvéd Kulturális Egyesület elnöke küldött érdekes dokumentumot lapunknak. Köszönjük- az alábbiakban olvashatják a Kedves Olvasók!


A kiegyezést követően létrejött Osztrák-Magyar Monarchián belül az Uralkodó által szentesített 1868. évi XLI. számú törvény alapján elkezdődött a Magyar Királyi Honvédség szervezése. A törvény az ország területét kerületekre osztotta, így jött létre a Dunán inneni, Dunántúli, a Tiszántúli, a Tiszán inneni, a Királyhágón túli és a Horvát-Szlavón kerület. Egy év múlva a földrajzi elnevezést megszűntették és a kerületek a parancsnokságok székhelyének nevét.
Így jött létre a budai, pozsonyi, pesti, kassai, kolozsvári és a zágrábi hadkerület. Az elnevezést 1870-ben és 1871 szintén változtatták először a hadkerület megnevezést honvéd hadkerületre, majd a honvéd hadkerületek egy kerülettel bővültek, valamint számozást is kaptak és  az alábbiak szerint:
I. pesti, II. szegedi, III. kassai, IV. pozsonyi, V. budai, VI. kolozsvári, VII. zágrábi honvéd hadkerület.
A honvéd gyalogság egyenruháját igyekeztek úgy kialakítani, hogy minél több magyaros elemet tartalmazzon és elkülönüljön a közös hadsereg gyalogságának egyenruhájától. Az egyenruhán kezdetben a piros és a kék színek domináltak, kék atilla, piros nadrág és csákó, az atilla zsinórzata nagyon hasonlított a huszár atilla zsinórzatára, csak a vállperecek és a kettős vállzsinórral volt különböző.
Jelentős változások és egyszerűsítések az egyenruhában 1871. után következett be, de jelentős változást az első öltözeti szabályzat megjelenése hozott, ami 1876-ban jelent meg, január 23-án mutatták be Budapesten a királynak az új tiszti atillát, mely egyszerűbb és olcsóbb volt, mellét a cifra huszárzsinórzat helyett 5 makkokban végződő egyenes zsinór díszítette, mely követte a test vonalát ( a nyakrész alatti a leghosszabb követve a váll vonalát, majd lejjebb arányosan csökkent a zsinór hossza) hamar meg is kapta a csontváz atilla gúnynevet.
A ruházat általánosságban a sötét és a világoskék alapszínt vette fel meggyszín (altisztek, legénység), illetve arany (tisztek) zsinórzattal és paszománnyal.

Fotó: Horváth Gábor