Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
Pozitív irányú változások a "Szászban"
Mint azt már június 28- án leközölt írásom bevezetőjében olvashatták, az átfogó országos reformok nem kímélték többek közt az oktatásügyet, így az iskolákat sem.
Az egyik érintett intézmény a sajátos nevelési igényű tanulókkal foglalkozó Szász Márton Á. M. K. volt.
Az azóta eltelt bő két hónap történéseiről, változásairól kérdeztem az iskola igazgatóját- Bognár Ferencet /fotónkon/.

- Igazgató úr! Milyen változások történtek legutóbbi beszélgetésünk óta?
- Tapolca Város Önkormányzatának döntése alapján történt, hogy néhány oktatási intézményt- elsősorban a növekedő kiadások és az állami normatíva csökkenése miatt megyei fenntartásba kellett helyezni. Erre a sorsra jutott intézményünk oktatási részlege is. Nevünk is változott: Szász Márton Általános Iskola, Szakiskola és Speciális Szakiskola a hivatalos megnevezése iskolánknak.
Természetesen ahhoz, hogy továbbra is megfelelő körülmények között működtessük az intézményünket, a nyár folyamán a város Önkormányzata elvégezte azokat a karbantartási és felújítási munkálatokat, ami a szeptember 3- iki nyugodt iskolakezdéshez szükséges volt.
- Melyek voltak ezek a munkálatok?
- Megtörtént a tantermek egészségügyi kimeszelése Diszelben és az Iskola utcai  épületben is.  Nagyobb volumenű beruházás történt a Nagyköz utcai három csoportunk esetében. A bölcsőde mögötti  területről átköltöztünk  a  bölcsőde első részébe, ahol úgy gondolom, hogy légköbméterre és négyzetméterre is sokkal tágasabb terület áll a tanulók rendelkezésére.
Nem túlzom, ha azt mondom, hogy ezzel a költözéssel minőségi javulás állt be a Nagyköz utcai három csoport esetében.
Valójában az Iskola utcai intézményünkből is egy korszerűbb helyre kellene költöznünk, ahol adottak lennének az oktatáshoz szükséges tárgyi és egyéb feltételek, gondolok itt egy megfelelő tornateremre vagy szabadtéri pályára, ugyanis jelenleg nincs ilyen objektum iskolánk területén.
- Mi a helyzet a tanulói és a pedagógusi, asszisztensi és technikai létszámmal?
- Iskolánk tanulói létszáma az elmúlt évekhez viszonyítva- örömünkre- növekvő tendenciát mutat. Ennek oka, hogy Sümeg város megszüntette a fogyatékos, illetve sajátos nevelési igényű /SNI/ gyerekek oktatását.
Ezért Sümeg, Tapolca és a Veszprém Megyei Önkormányzat közösen úgy döntött, hogy a sümegi diákok a mi intézményünkben folytassák tanulmányaikat.
A sümegi Önkormányzat átvállalta az ottani diákok buszbérletének költségeit.
A számok nyelvére lefordítva- mintegy 21- 23 fővel nőtt az iskola létszáma, ezek között alsó- és felsőtagozatos diákok is értendők.
Ezeknek a gyermekeknek az utaztatásánál folyamatos szakfelügyelet is szükséges, ezért egy sümegi gyógypedagógiai asszisztenst alkalmazunk, aki reggel hozza, délután pedig kíséri vissza a sümegi tanulókat.
E mellet a Nagyköz utcai csoportunk is bővült.
Így létszámilag a szakiskolát tekintve nagyjából megegyezik a 2001/2002- es tanév adataival.
A megnövekedett létszámból adódóan nőtt a csoportok száma is- függetlenül attól a ténytől-, hogy az Oktatási Törvény limitálja az átlag és a maximális létszámot. Viszont napközis csoportjaink annyira felduzzadtak, hogy még egy csoport létrehozása vált szükségessé.
Az iskola dolgozói létszámát tekintve két fő technikai és egy fő pedagógus felvételével növekedett a megyéhez történő átkerüléssel.
- Az elmondottakat summázva kijelenthető, hogy a megszorítások ellenére Igazgató úr bizakodóan néz a jövőbe?
- A költségvetési oldalt tekintve, mint már említettem, szeptember 1- jével az intézményünk kiadásait, költségfedezetét a Veszprém Megyei Önkormányzat biztosítja.
Az Oktatási Törvény megszorító intézkedései ellenére a csoport- és osztály-összevonások, illetve a létszámleépítés ismét elkerülte iskolánkat. A megnövekedett tanulói létszám azt sugallja, hogy legalább is az általános iskolai részlegünkben, a sajátos nevelési igényű tanulóinkkal nem lesz létszám- gondunk...még jövőre sem!


Ballagásról fotó: www.szaszmarton.fw.hu