Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
Trianoni megemlékezés Tapolcán

- Amit 1920. június 4-én elveszítettünk, nemcsak a történelmi Magyarország. Elveszítettünk  egy olyan ezeréves történelmet- megértést, kölcsönös türelmet-, amely Közép-Európát a kontinens egyik legszínesebb, legjobban fejlődő, kulturálisan leggazdagabb térségévé tette- így summázta emlékező beszédében a 88 esztendővel ezelőtti történéseket dr. Navracsics Tibor, a FIDESZ- MPSZ parlamenti frakciójának vezetője Tapolcán, a Köztársaság téri Trianon Emlékműnél- június 4- én- megtartott ünnepségen.

 

Az ilyenkor hagyományos harangszó, majd a hagyományőrzők bevonulása után  következett az országgyűlési képviselő emlékező beszéde. Szólt arról a büntetésről, amely miatt népünk bűnhődött az I. világháború idején történt értelmetlen vérontásért.
- 1920. június 4- ike nekünk a legnagyobb veszteség, ugyanis Magyarország volt az a keret, amely békés otthont nyújtott minden nemzet fiának. Államisága, gazdasága és a kultúrája révén mindenki számára lehetővé tette, hogy itt találjon otthont, boldoguljon és az esetleges személyes összeütközések ne váljanak  nemzeti gyűlölködéssé. 1920. június 4-e után elveszítettük ezt a fajta összhangot  és egyetértést-  vonta le a fájó konzekvenciát dr. Navracsics Tibor, majd érintette a határon túli magyarok sorsát is, visszautalva arra a tényre, hogy a 88 évvel ezelőtt történtek hintették el a Kárpát- medencében az etnikai, nemzetiségi viszályok magvát.
Hangsúlyozta a négy évvel ezelőtti népszavazás lehangoló végeredményét is: - Számot kell vetni azzal, hogy 2004. december 5-én a kormány és az akkori kormánypártok propagandájának hátszelén a magyar lakosság érdektelensége kísérte a népszavazást, amely lehetővé tette volna, hogy legalább szimbolikusan a magyar nemzet részéve nyilvánítsuk a határon túli magyar közösséget- mutatott rá a frakcióvezető.
Emlékező beszéde végén kiemelte, hogy a magyar polgárok számára a Trianonra való emlékezés a fájó múlt visszaidézésén kívül egyfajta kötelesség és nem utolsósorban felelősség is. Figyelmeztetett, hogy 2004. december 5- ike történéseit felül kell írnunk és mint előttünk álló feladat- tudatni a határon túli testvéreinkkel, hogy nincsenek magukra hagyva.
dr. Navracsics Tibor emlékező gondolatait követően a történelmi egyházak is röviden megemlékeztek a trianoni eseményekről- Szabó Emőke református lelkész és Csere Sándor kanonok, majd ezt követően a Trianoni Emlékmű oszlopára közösen kötött fel nemzeti színű szalagot- dr. Navracsics Tibor, Lasztovicza Jenő országgyűlési képviselőnk, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke és Ács János településünk polgármestere.
Ezt követően mécseseket gyújtottak, ily módon is emlékezve a 88 esztendővel ezelőtt történtekre. Majd a pártok, civil szervezetek képviselői és az ünnepségen megjelentek is mécsesekkel, gyertyákkal emlékeztek.

Az ünnepi rendezvényen közreműködött Ács Tamás és Jakab Ádám- a Forrás Színház két színművésze, a Tapolcai Kamarakórus, a Tapolcai Honvéd Kulturális Egyesület és a Magyar Királyi I. Ferenc József Jászkun I. Honvéd Huszárezred Hagyományőrző Egyesület tagjai.














Lasztovicza Jenő gyújt mécsest, mellette dr. Navracsics Tibor.











Mécsest gyújtottak az önkormányzati képviselők is: Závori László /középen/, Bognár Ferenc /jobb oldalon- fehér ingben/ és Sólyom Károly alpolgármester /bal oldalon- felül/.












Pártok, civil szervezetek képviselői és számos jelenlévő is emlékezett.












Az ünnepi műsorban szerepet kapott Jakab Ádám /bal oldalon/ és Ács Tamás /jobb oldalon/ színművészek is.


Fotó:
Tóth Boglárka  rendezvényszervező