Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
„A szeretet a hűség csontvelője, a jámborság ütőere, a lelkierő izma; úgyszólván, maga az élet”

Három napig jók vagyunk, sőt emberségesek,/Istenem, hadd legyen egész évben ilyen a világ!”- énekelte 1986- os albumának egyik slágerében /Ha elmúlik karácsony/ a népszerű Neoton Família.

Valóban így van, hajlamosak vagyunk legnagyobb kincsünkről, a hol izzó, hol pislákoló szeretet tüzéről megfeledkezni… sőt, újabban anyagiakban mérni.

A kivétel mindig erősítette azért a szabályt- gyermekeim is apró, de mindig hasznos ajándékkal lepnek meg. A test mellett, lelkemet is felruházzák. Tradicionális módon, a karácsonyfa alól most sem hiányozhatott Osho könyve.

Ezúttal az Ő eszmefuttatása mellé a saját, szubjektív gondolataimat is „mellékelem”.

 

„Például, ha szeretsz egy nőt, és abszolút hűséget kérsz, meg fogsz őrülni, ahogy a nő is. Mert ez lehetetlenség. Az abszolút hűség azt jelenti, hogy még csak nem is gondol, még csak nem is álmodik más férfiról- ami nem lehetséges. Ki vagy te? Miért szeretett beléd? Mert férfi vagy.

Ha beléd tudott szeretni, miért ne gondolhatna másokra? Ez a lehetőség nyitott marad. Mi történik, ha egy gyönyörű ember halad el mellette, és vágy ébred benne? Csupán annyit mondani: „Ez az ember gyönyörű”- azt jelenti, hogy belépett a vágy. Akkor nevezel gyönyörűnek valamit, ha úgy érzed, érdemes arra, hogy birtokold és kiélvezd. Amikor nem maradsz közönyös.

Ha pedig abszolút hűséget kérsz – ahogy az emberek általában teszik-, akkor elkerülhetetlenül konfliktus támad, és gyanakvó maradsz. Gyanakvó fogsz maradni, mert ismered a saját elmédet – szoktál más nőkre gondolni, hogyan bízhatnál abban, hogy az asszonyod nem gondol más férfiakra? Ismered a saját gondolataidat, ezért tisztában vagy azzal, hogy ő is ugyanolyan dolgokon gondolkodik. Ebből bizalmatlanság, konfliktus, szenvedés születik. A lehetségesnek tűnő szerelem lehetetlenné válik egy lehetetlen vágy miatt.” /Osho: Intelligencia 10-11.o./

 

Az indiai misztikus gondolatai után a német irodalom egyik legnagyobb alakjának- Johann Wolfgang von Goethe- nek a varázslatosan megfogalmazott- idevágó- mondata jutott eszembe: „Ahol a bizalom hiányzik, ott a szerelem koszorújának hiányzik legszebb virága.”

Szervesen kapcsolódik a zártabb keleti kultúra és az európai értékrend két külön nagyságának a gondolata, mert van egy összekötő kapocs- a szerelem. Osho a hűség, Goethe a bizalom útján indul el.

Ezért is vált egyik kedvenc idézetemmé a német nagyság mondata. Bizalom. A keleti bölcs abszolút hűségről szól, ami valóban annyira lehetetlen, mint amikor a mi kultúránkban arról ábrándozunk, hogy tökéletes férfi vagy nő. A Mindenható tökéletes- mi emberek gyarlóak, bűnösek vagyunk, még akkor is, ha elindultunk az Osho által oly’ sokszor emlegetett megtisztulás, ego nélkülivé válás útján.

A későbbiekben két másik fontos dologról is szól- „birtokold” és „kiélvezd”. Az emberben már hosszú ideje működik a birtoklási vágy, nem egy esetben- példák sokaságát lehetne említeni-, válás után is azt vallja az ex-férj: - Ha nem lehet az enyém, akkor másé se legyen!

Ebből könnyen tragédiába torkollnak az események. Az élvezetről nem szólok bővebben, mindenki mérlegelje magában… ezen a téren is lassan állati szintre süllyed az emberiség.

Osho gondolatmenete végén konfliktusról, szenvedésről ír… és az általam is hangsúlyozott bizalom ellenpólusáról… a bizalmatlanságról.

A szerelem intézményrendszerének egyik fő alappillére a bizalom, ami szervesen kapcsolódik a hűséghez is. Ennek hiánya, vagy részleges jelenléte életünk mindennapjaiban megingathatja a legerősebbnek hitt párkapcsolatokat is.

Természetesen lépcsőfokai vannak-, lehet vakon bízni és egyfajta „láthatatlan figyelőrendszer” is kiépíthető… de akkor a többi alappillért is aláaknázzuk, mint a tolerancia, rugalmasság, kompromisszum-készség, őszinte és tiszta szeretet.

Fiatalabb ismerőseim néha nekem szegezik a kérdést, hogy féltékeny típus voltam-, vagyok-e?

Meglepődve és némi kétkedéssel fogadják nemleges válaszom. Röviden ki szoktam fejteni, hogy nem biztos, hogy az általam képviselt álláspont a követendő, de… Murphy törvénye után szabadon, amennyiben egy párkapcsolat hűtlenség-szintre süllyed, ott valamelyik fél már komoly hibát követett el...ergo-, aminek meg kell történnie, meg is fog történni… még akkor is, ha tűzzel-vassal hadakozok ellene. Ugyanis az már egy negatív érzelmi folyamat végterméke, ha úgy dönt akár a férfi, akár a nő, hogy megcsalja életének párját. Érdemes mindkét félnek önvizsgálatot tartani, értelmes emberi keretek között megbeszélni- mikor, miért jutott ide a kapcsolat.

Taglalhatnánk azt is, mi a hűség definíciója? Ki és mit ért ez alatt? Olvashattuk, Osho kultúrájában is működik a tolerancia- bizonyos határok között.

Végül- nálam műveltebb, képzettebb szakemberek, főleg szociálpszichológusok is több helyen leírták, hogy napjaink egyre inkább ránk nehezedő szocializációs tényezői is elősegítik mindazt, aminek következménye az Osho által megfogalmazott mondat: „A lehetségesnek tűnő szerelem lehetetlenné válik egy lehetetlen vágy miatt.”

Itt azonban nem pusztán hűtlenségről, bizalmatlanságról beszélünk, hanem egy összetett társadalmi problémáról, amelybe a megélhetésért folytatott napi küzdelmeken keresztül az emberi értékeink kihalásáig, hosszú listán át vezet a legfőképpen szeretet-nélküliséggel, hitetlenséggel kikövezett, reménytelenségbe torkolló út.

Írásomnak egyfajta keretet adva, az indiai misztikus, a német irodalmi nagyság után, az angol prédikátorok fejedelmének nevezett Charles Haddon Spurgeon bölcs gondolatát osztom meg Önökkel, amely mindnyájunk gondolatát egy mondattá fűzi össze:

„A szeretet a hűség csontvelője, a jámborság ütőere, a lelkierő izma; úgyszólván, maga az élet.”