Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
Mentsük a menthetőt!- drogprevenciós előadás Kisapátin

Manapság a divatossá vált idegen szavak korát éljük. Ezek egyikeként híresült el a prevenció. Ez pozitívumként kell értékelni minden állampolgárnak, mert a megelőzés jelentősége életünk minden szegmensében domináns. Különösen abban a témában, amelyben két interjúalanyom nyilatkozott március 20- án.

Helyszín: Kisapáti Kultúrház. Téma: drogprevenciós előadás.

 

A Magyar Vöröskereszt Kisapáti Alapszervezete, illetve annak elnöke- Jánkáné Pintér Tünde hívta meg a település Kultúrházába a téma szakemberét- Molnár András rendőr főhadnagyot, aki megelőzési előadóként tájékoztatta a megjelent, mintegy 30 érdeklődőt, köztük szülőket is.

A Tapolcai Rendőrkapitányság tagja mélységében szólt a legális drogokról, az alkoholfogyasztásról, a dohányzáson át kábítószerekről- hogyan ismerhetők fel, milyen fiziológiai és pszichikai hatást váltanak ki, fajtáikról /Canabis, Ecstasy, Speed, Kokain, LSD, Heroin, stb…/., annak terjesztésének és fogyasztásának szankcionálásról.

Elrettentő adatokkal és tényekkel szolgált, érdekfeszítő előadása alatt kíváncsi, egyben meglepődött tekintetek szegeződtek rá, amely a drogos fiatalok életét bemutató film levetítése után könnybe lábadt szemekkel egészült ki.

Az előadás végén Molnár főhadnagy bemutatta az úgynevezett drog bemutató táskát, amely valamennyi illegális forgalomban lévő, kábító hatású szereknek az imitációs anyagát tartalmazza. Formailag és szerkezetileg ugyanolyan, de hatóanyag nélkül. Azt a célt szolgálja, hogy a hallottakhoz vizuálisan csatolható anyag is az érdeklődők rendelkezésére álljon.

Következik az interjú írott változata.

 

 

- Mit tehet a Magyar Vöröskereszt Kisapáti Alapszervezete és a Rendőrség kábítószer- ügyben?

J.né P. Tünde: - Azért indítványoztam községünkben az előadás megtartását, mert néhány szülő jelezte-, gyermeke új közösségbe került.  „Jobb félni…” alapon, ugyan még nem próbálták ki a gyerekek, de elképzelhető, ha alkalmuk nyílik rá, akkor nagy a kísértés.

Így aztán reméltem, hogy a hallottak és látottak után kellő mértékben „elrémisztjük” majd a fiatalokat a kábítószer fogyasztásától.

Molnár András rendőr főhadnagy erre a célra a legmegfelelőbb szakember. A rendezvény után láttam a szülők, gyermekek megdöbbent arcát, a könnyes szempárokat…véleményem szerint erőfeszítésünk nem volt hiábavaló.

Molnár András: - Ennek gondolata már több esztendeje megfogalmazódott. Célszerűbb, hatékonyabb beleinvesztálni olyan lehetőségbe, mint például a megelőzés. Fel kell világosítani, legfőképpen az érintett korosztályt, hogy milyen veszélyeket rejt magában a drog. Ismereteink átadásakor hallhatják-láthatják, milyen egészség-károsító, életpályát lezáró folyamat részesei azok, akik- akárcsak egy alkalommal is- kábítószert fogyasztanak. Ezen a fő csapásirányon indultunk el annak idején.

Egyébként egy reagáló fegyveres szervezetről beszélünk. Egy kapott információ alapján- bizonyíték esetén- indítjuk meg az eljárást. Mégsem elsődleges célunk, hogy az elkövetői ráta magasabb legyen, hanem az, hogy a bűn elkövetéstől óvjuk meg a veszélyeztetett réteget.

Eközben felhívjuk a figyelmüket, milyen jogi következményekre és szankciókra számíthatnak…

- Alapszervezetük milyen egyéb rendezvényekkel segíti a község polgárai egészségének megőrzését?

J.né P. Tünde: - Még nagyon „fiatal” szerveződésként működünk, mindössze másfél éves múltra tekintünk vissza. Eddig inkább az idősebb generációt céloztuk meg. Évente van két véradó napunk, ilyenkor ingyenes méréseket /prosztata, koleszterin/ is beiktatunk. Zalaegerszegről érkezett, pl. a csontritkulás-mérést végző szakember, de volt már ingyenes látásvizsgálatunk, és a tapolcai tüdőgondozó illetékese is fogadta a „pácienseket”.

Van mit felmutatnunk. Az idősebbek után, úgy döntöttünk, hogy a fiatal generációt is megcélozzuk.

Nemrég kaptam egy videóanyagot, amely a Föld Napja alkalmából készült- ennek kapcsán is lassan körvonalazódik egy vetélkedő formájában, esetleg előadás keretében rendezett program.

Utódainkat /is/ szem előtt tartjuk, igyekszünk minden pozitív kezdeményezést, lehetőséget megragadni, és lehetőségeinkhez, kondícióinkhoz mérten segíteni, odafigyelni. Külön örömünkre szolgál, hogy több környező községből is átjárnak hozzánk, ily’ módon óvják-védik egészségüket… egyben viszik hírünket.


A többi kérdésemre már Molnár András r. főhadnagy, megelőzési előadó válaszolt.

 

- Mennyire tudnak hatékonyak lenni?

- A tavalyi évben elenyésző volt azon esetek száma, amelyek kimerítették a kábítószerrel való visszaélés bűncselekmény fogalomkörét. Örömünkre szolgál, hogy ilyen esetekről alig tudunk hírt adni, beszámolni. A folyamatosan javuló tendencia egyik oka, hogy a prevencionális munkát minél aktívabban, több civil szerveződéssel karöltve próbálom meg végrehajtani, és minden fórumot kihasználva arra, hogy minél szélesebb körben terjesszem az ismeretanyagot.

Már egyetlen ember megmentése is óriási fegyvertényként könyvelhető el. Az ismert adatok azt tükrözik, hogy a befektetett energiánknak, szakmai tudásunknak, és az információknak köszönhetően, az illetékességi területünkön nincs olyan mértékű kábítószer-jelenlét, mint esetlegesen a többi érintett megyében.

- Beszélhetünk-e helyi szintű eredményekről?

- A megyei statisztikai adatokra támaszkodva, elmondható, hogy a 7 Rendőrkapitányság együttes eredménye- országos szinten- jónak nevezhető. Sokan vesznek részt ebben a széleskörű tájékoztatásban helyi és környékbeli szinten is. Nemcsak „egyszemélyes hadsereg”- ként működöm, hanem megfelelő segítőim /őrsparancsnok, körzeti megbízott/  is vannak. Velük együtt járulhatok hozzá ezekhez a tájékoztatási lehetőségekhez.

- Fő célcsoportként „csak” a fiatalok említhetők?

- Az általános iskolai kultúrált elosztási rendszerből a gyerekek bekerülnek egy liberálisabban működő középfokú oktatásba. Itt már magukénak érezhetik a saját sorsuk feletti felelősséget. Ekkor nyílik igazán lehetőség rá, hogy kipróbálják ezeket a káros hatású szereket.

Az alkalmi fogyasztók többsége fiatal, amit még leszűkíthetünk a 30 év alatti korosztályra. Fölötte nem igazán jellemző, ennek egyik oka lehet, hogy annak a generációnak már más az értékrendje, más társadalmi kultúrában nevelkedett.

A fiatalok-sajnos-, jogszabályok ismeretének hiányában- motiválatlanul és más csoportok hatására- indulnak neki a nagybetűs életnek.

- Szükséges lenne Ön szerint több előadást tartani az oktatási intézményekben? Elérik az Ön által várt „hatást”?

- A rendőrség D.A.D.A.- biztonságra nevelő- programjának előadójaként is működöm. Ez egy Balaton-parti települést érint, ide oktatóként járok ki, 3. és 7. osztályos tanulók részére tartok előadást, immár harmadik éve.

A visszajelzések egyértelműen azt igazolják, hogy a gyermekek részéről igény van a megfelelő szintű tájékoztatásra.

Kisapátin is- látva a reakciókat- fiatalok és idősek esetében is, ugyanazt a hatást váltották ki /könnybe lábadt szemek, meditatív tekintetek/. A felvázolt igényeimnek megfelelő visszhangot kapok vissza.

A már említett reakciók, az előadások közben és végén feltett kérdések, mind alátámasztják: jó talajra hullott az ismeretanyag magja… így megerősít abban is, hogy jó úton haladunk, ha kicsi lépésekkel is, de hosszú távon komolyabb eredmények érhetők el az érintett kérdésben.

- Milyen a résztvevők ismeretanyaga, tájékozottsága?

- Egységesen szemlélve elmondható, hogy bizonyos ismeretekkel rendelkeznek a résztvevők, de ezek nem túl konkrétak. Van még tennivalónk… ellenben örömre adhat okot, hogy a fiatal korosztály többsége megfelelő választ ad a feltett kérdésre. Vagyis alapismereteik jók,  de van még csiszolnivaló a témában.

Ez elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy ne legyenek a későbbiek során elkövetők… és áldozattá se válhassanak!

A szülő, pedagógus 24 órán át nem vigyázhat egyetlen gyermekre sem. Sokat vannak egyedül, illetve elég erős presszióban részesülhetnek külső, negatív csoportos ráhatás esetén.

Ami biztos… az ember önmagára tud a leghatékonyabban vigyázni!