Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
"Trianon emléke fájó pont ma is, egy példátlan méretű megalázása, megcsonkítása a magyar nemzetnek"
Tapolca- 2010. június 4. - A trianoni békeszerződést /mert így vonult be anno a köztudatba/, 1920. június 4- én, magyar idő szerint 16:32 órakor írták alá a versaillesi Nagy-Trianon kastélyban.
Hazánk elvesztette területének és lakosságának is mintegy 2/3-ad részét, de azóta, aki magyarnak tartja magát, emlékezik erre a sorscsapásra.
Tapolca ebben is példát mutat a többi településnek.

Szinte percre pontosan- 2010. június 4-én 16:30-kor kezdődött meg a Köztársaság téri Trianon- emlékműnél a megemlékező program.
A harangszót követően a Tapolcai Kamarakórus két művet énekelt, majd közösen- a Himnusz hangjai csendültek fel.
A következő percek az emlékezés jegyében teltek. Vitéz Győrffy-Villám András, a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség tiszteletbeli elnöke beszédében az akkori történések, és az eltelt 90 esztendő fájdalmairól szólt: - Trianon emléke fájó pont ma is, egy példátlan méretű megalázása, megcsonkítása a magyar nemzetnek.
Rámutatott, hogy egy fontos alapigazságról nem feledkezhetünk meg- csak akkor győzhetnek le bennünk, ha mi magunk is feladjuk a harcot. Vagy mi magunk teremtjük meg az évtizedek alatt a saját, belső Trianonjainkat.
Példaként említette többek közt a vészesen fogyó népességet, a honvédelmet, gazdaságunkat, az identitástudatunkat... ha megvizsgáljuk, rádöbbenünk- ezek mind felérnek egy magunk által megteremtett, újabb Trianonnal.
Beszéde ezen részében külön kiemelt hangsúlyt kapott a honvédelem, amely az ország szuverenitása szempontjából az egyik legfontosabb tényező lehetne, de korántsem az...
Külső példaként a szlovákokat említette, majd hangsúlyozta, ők is élő példaként említhetők- soha nem várhatjuk el Trianon kapcsán, hogy az országrészeinkhez jutott államok önként igyekeznek megoldani a problémákat.
- Erre az elmúlt 90 év során sem volt példa. Csak önmagunkra számíthatunk!- summázott Győrffy-Villám András, majd emlékező gondolatai végén kitért a megváltozott politikai viszonyokra, amely közel két hónapja reményre jogosít: - Április 11- ike óta valami új időszámítás vette kezdetét. Új kormány- új lehetőséghez jutott a magyar nemzet. Élnünk kell vele, a saját, belső Trianonjainkat oldhatjuk meg- szólított fel a szónok, végül büszkeségének adott hangot, hogy tapolcai polgár lehet. Ennek egyik fő oka, hogy városunkban méltóképpen ápolva van Trianon emléke.

Beszéde végén elmondta- szeretné, ha a főváros is követné a tapolcaiak példáját.
Sajó Sándor: Trianon című művét Szabó Ábel középiskolás tanuló szavalta el, utána Sólyom Károly alpolgármester és vitéz Győrffy-Villám András kötötték fel az emlékműre a nemzeti színű szalagot.
Vikidál Gyula sokak számára az István, a király című történelmi rockopera Koppányaként ismerős. Ő maga "konzervatív gondolkodású, nemzeti érzelmű, hazáját, és hazája történelmét szerető, egyszerű ember"- nek tartja  magát. A Trianoni Megemlékező műsor közreműködőjeként emelte a rendezvény színvonalát.
Az elszakadt nemzetrészekre emlékeztek a történelmi egyházak képviselői is- Szabó Emőke református lelkész és Csere Sándor kanonok-plébános is.
A rendezvény záróakkordjaként a Tapolcai Kamarakórussal közösen a Szózat éneklése, majd az emlékezés gyertyáinak, mécseseinek elhelyezésével ért véget az idei Trianoni Megemlékezés.

A Köztársaság téri megemlékezés résztvevőiként működtek közre a Tapolcai Honvéd Kulturális Egyesület tagjai is.
























Vikidál Gyula személye, hangja emelte a Trianoni Megemlékezés színvonalát.
















A történelmi egyházak is emlékeztek a kilencven évvel ezelőtti sorscsapásra, a trianoni békediktátum aláírására, nemzetünk fekete napjára.
























Sokan emlékeztek- Tapolca méltóképpen ápolja Trianon emlékét, ami példaértékű. A Tapolcai Honvéd Kulturális Egyesület mellett, városunk vezetői, önkormányzati képviselői, és polgárai- korra való tekintet nélkül- is részt vettek.

Sajó Sándor: Trianon

Trianon!
Kik itt most búsan, csüggedezve járnak,
E félig élők, félig síri árnyak,
Az embertölgyek, kínban sorvadók,
Kik rothadozva siratják a multat,
E gyermekbimbók, sírba hervadók,
Kik mosolyogni még meg sem tanultak,
Kik nem tudnak már, csak sóhajtani:
Mind, mind Trianon áldozatai.

Trianon!
A végzet szól, és lelkendezve mondja:
Megyünk mi még ama Trianonba!
Ki ott dőzsöl most vad gőgben buján,
Ott messze, túl a germán óriáson:
Hajh, számadásra vonja még Turán
És felmutatja, mi van itt rováson!
Nyugatra zúdul Napkelet fia:
Ott él az átok,- meg kell halnia!

Trianon!
E szó vijjog, mint gyásztenger sirálya,
Körmét mint karvaly agyba, szívbe vájja,
Ma: szenvedésben vergődő fohász,
Sorvasztó szégyen, sápasztó gyalázat,
De holnap, - holnap dacra lángolás,
Melytől keservünk rettenetre lázad,
És bosszú, melyben nem irgalom, -
Én népem készülj! ... Jelszó: Trianon.

/1921/







Fotókért köszönetünket fejezzük ki Sajcz Gábornak /FamArt Kommunikációs, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft./.