Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
Gobleinek és miskakancsók bűvöletében

Tapolca- 2010. szeptember 23.- Mire jó egy kiállítás? Például arra, hogy tehetséges emberekkel, azok munkáival, vagy gyűjteményével ismerkedhessünk meg. A Tanúhegyek Egyesület szervezésében a Batsányi János Művelődési és Oktatási Központ adott otthont Hosszuné Tölgyes Ilona és Hosszúné Pál Andrea szemet gyönyörködtető keresztszemes goblein, illetve Zentai Gábor népszerű miskakancsó kiállításának.

 

A szép számú érdeklődőt, amely településünkön- sajnos- nem jellemző, elsőként Nagyné Szűcs Klári igazgató asszony köszöntötte, majd átadta a szót dr. Papp Zsuzsanna textiltervezőnek, radiológusnak, aki elsőként a miskakancsók eredetéről szólt a hallgatóságnak, majd méltatta Zentai Gábor gyűjteményét. A nyugalmazott intézményvezető 20 éve gyűjti ezeket a gyönyörű ólommázas cserépkancsókat. Ma már közel 150 darabot számlál a kollekciója, amely kiállításra érdemes. Ez a harminchatodik kiállítás, melyen közel 100 db látható.

Magángyűjteménye tárolására külön garázst bérel. Szeretné, ha méltó helyen, egy állandó tárlat keretén belül lehetne a jövőben gyönyörködni ezekben az értékes darabokban. Ahogy Zentai Gábor lapunk kérdésére elmondta, a Tapolcán kiállított miskakancsók összértéke meghaladja a 1.5 millió forintot.

Dr. Papp Zsuzsanna, talán nem véletlenül, megnyitójában hangsúlyozta, hogy a gobleinek közelebb állnak a szívéhez. Itt is visszanyúlt a múltba, egészen a névadóig, majd részleteiben szólt az öltések fajtáiról, hozzávaló eszközökről, és nem utolsósorban a két kiállító hölgy- anyós és meny- műveiről… honnan-hova lehet eljutni ezen a téren is.

Hosszuné Pál Andrea 1991-ben került Tapolcára. Eredeti szakmája porcelánfestő. Ezt a munkát nem tudta vállalni kisgyermekei mellett.

Ezért a gyerekek iskolába kerüléséig hímzéssel töltötte az üres perceit. Véletlenül a kezébe került egy keresztszemes újság, amiben terítők, párnák voltak gyönyörűen elkészítve. Pár próbálkozás után jöhettek a művek. Mindegyik egy új kihívás az ember számára. Állandóan tanul az ember és fejlődik. Ez az alkotások tüzetes megnézésekor vehető észre. Évente két gobelinre van ideje, amiket szeptembertől tavaszig szokott megvarrni.

- Van, amelyik egy hónap alatt el is készül, némelyik „pihen” egy picit. Varráskor az ember kilép az őt körülvevő környezetéből, és teljesen kikapcsol. Ez nagyon hasznos a mai rohanó világunkban. A család már hozzászokott ehhez a különös hóborthoz. A fiam mondta nem is olyan régen:"- Anya, lassan vissza kell „vonulnod”, mert már nincs hely a képeknek!" Milyen igaza van, csak ha belekóstol az ember, utána már nem tudja abbahagyni. Benne van a zsigereiben- magyarázta Andrea.

Az anyós- Hosszuné Tölgyes Ilona tapolcai születésű, itt járt iskolába és élte az emberek hétköznapi életét.  Nyugdíjba vonulása után több szabadidővel rendelkezett.

Mindig is szeretett kézimunkázni. Menyétől, Andreától látta a keresztszemes goblein hímzést. A megvarrt művek annyira megtetszettek neki, hogy Ő is megpróbálkozott velük. Azóta, ha van pár szabad perce, már jár a keze.

 

A kiállítás színvonalát a Járdányi Pál Zeneiskola növendékeinek előadása színesítette.

 A tárlat október 10- ig tekinthető meg- munkanapokon: 9-15 óráig.















Az Erdélyből származó ökrös-szekerek, a székelykapu és a csuhéfigurák is helyet kaptak a miskakancsók között.















Zentai Gábor- kezében két legkedvesebb miskakancsójával.

































































































































































































































Gobleinek... gobelinek... amikor beléptem a terembe, megkérdeztem az intézmény egyik dolgozójától: -Fotó kiállítás lesz?:
A látvány önmagáért beszél.























Az intézmény dolgozói és vezetője /balról a harmadik- Nagyné Szűcs Klári/- rajtuk nem múlik a művelődési ház jövője. Ismét egy színvonalas rendezvénynek adott otthont az objektum.