Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
"Az öngyilkosság a lét elleni bosszú, egy tragikus panasz"

A szakemberek szerint az öngyilkosság nem nevezhető betegségnek, sokkal inkább cselekményről van szó. A ráta szerint 100000 lakosra jut 25 fő, ami úgy is értendő, hogy minden 4000. magyar ember vet véget ön-kezűleg az életének.
Okai összetettek, mentális eredetűek, de tucatnyi kockázati tényező is kiváltója lehet a cselekedetnek.
Az alábbiakban egy elismert keleti misztikus- Osho- álláspontját, gondolatait olvashatják az öngyilkosságról, köztük egy közös szóösszetétellel- a pillanatnyi elmezavar-ral...


"Az embernek meg kell halnia ahhoz, hogy megismerje az életet a maga teljességében. Mindenkinek vinnie kell a maga keresztjét. Más nem avathat be a titokba, csak a halál. A halál az igazi mester, vagyis a mester: a halál.
Ha kész vagy meghalni, akkor senki nem tud megakadályozni téged abban, hogy újjászüless. De ez a halál nem öngyilkosság. Ezt azért hangsúlyozom, mert sok ember az öngyilkosságot választja. Ők nem születnek újjá. Az öngyilkosság általi halál nem tudatos. Az olyan halál egy hatalmas félreértés, egy pillanatnyi elmezavar. Káosz, és nagy gyötrelem. Meghalsz, mert nem tudod elviselni az életet, a világot; tiltakozol minden kapcsolat ellen. Pedig az öngyilkosság kapcsolat. Ettől a kötődés megmarad. Úgy távozol, úgy halsz meg, mint egy nagy panasz.
Figyeld meg azokat, akik öngyilkosságra gondolnak. Ezek az emberek valójában nem élet-ellenesek. Sőt, ellenkezőleg, annyira kötődnek az élethez, hogy az élet nem is tudja kielégíteni őket. Az öngyilkosság a lét elleni bosszú, egy tragikus panasz. Gyilkolnak; meggyilkolják önmagukat, ezzel emelnek panaszt a Lét ellen, mert úgy érzik; nem teljesedett be az életük. Morgolódnak, elégedetlenkednek, azt mondják: az élet nekik nem éri meg a küzdelmet... De miért nem?
Mert túlságosan sokat várnak az élettől, azért.
Túl sokat kértek; olyasmit, amit nem érdemeltek meg. Túl sokat kértek, és nem kapták meg- ezért frusztráltak.
Ha az ember csalódottság nélkül készen áll a halálra... látva az élet igazságát, látva, hogy az igazság az, hogy az élet csak egy álom... Sem adni nem tud semmit, sem elvenni nem tud semmit. Mindkettő, az elégedettség és az elégedetlenség is egy nem létező érem két oldala- az élet valóságának illúziója.
Aki ezt látja, az többé nem ragaszkodik hozzá, független lesz tőle, és el tudja engedni az álmot. Ez szeretet, hőfok nélküli szeretet... és tökéletes lemondás.
A tökéletes lemondásból jön a tökéletes szabadság, vagy inkább: a kettő egy." /Osho:Szó, mely éget- 119-120.o./

A számos hazai és világ egyéb pontjain élő anonim öngyilkosok mellett voltak "híres öngyilkosok" is.
Önkezével vetett véget életének például Empedoklész- görög filozófus, Jack London és Ernest Hamingway- amerikai írók, de sajnos, a magyar irodalmi élet is "büszkélkedhet"- József Attila, Márai Sándor, Wass Albert, Juhász Gyula és az erdélyi irodalmár házaspár: Hervay Gizella és Szilágyi Domokos is.
Igaz, a társadalmi, családi körülményeik ismeretében nem annyira az "oshoi" lét elleni bosszút, tragikus panaszt vélem felfedezni, sokkal inkább a drog, alkohol, vagy éppen elviselhetetlen lelki fájdalom és egyéb tényező okozta, pillanatnyi elmezavar visszafordíthatatlan végtermékét.
Végezetül Franz Kafka, a német zsidó család sarja másik perspektívából megfogalmazott soraival fejezem be írásom:
"Csak azt dobhatjuk el magunktól, ami csakugyan a miénk. Ezért az öngyilkosságot abszurdumig fokozott egoizmusnak kell tekintenünk. Egoizmusnak, mely isteni hatalom jogát szeretné magáénak vallani, holott itt valójában semmiféle hatalomról nem lehet szó, hiszen épp az erő az, ami hiányzik. Az öngyilkos éppen azért öli meg magát, mert tehetetlen. Nem képes másra. És ezzel már mindent el is veszített. Akkor aztán eldobja magától azt is, amije megmaradt még. Ehhez viszont nincs szükség erőre. Elég hozzá a kétségbeesés, elég, ha minden reményét feladja. Ebben igazán nincs semmi kockázat. Merészség csak a kitartásban van, abban, ha mindenestül odaadjuk magunkat az életnek, ha vállaljuk a napok látszólag gondtalan múlását, elmúlását."

Fotó: http://hu.wikipedia.org