Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
Egy könyvbemutató margójára, avagy:Szóljon hangosan a síp!
Tapolca-2010. november 22.- „A tanító egy gyertya, feladata, hogy világítson! Hivatásom adott erőt és sok örömet… s, ha a tudás mellett a viselkedés- kultúra is megmaradt, ha erkölcsüket csiszolni tudtam, ha saját életem példája által nemesebbek lettek, akkor köszönöm a Sorsnak…”- nyilatkozta még 2008. augusztus 3- án lapunknak Görcsös Mihályné dr. Takáts Gizella, a „szeretet tapolcai követe”, a Pro Urbe- díjas nyugalmazott pedagógus.
A fáradhatatlan, mindenki Gizi nénije nyolcvanon túl is „pörög”, bár a tempóból visszavett, de szellemi fittségére ékes példa, hogy Szólj, síp, szólj! címmel gyűjteményes könyvet jelentetett meg, aminek bemutatójára komoly érdeklődés mellett a Városi Moziban került sor.

 

Elenyésző lehet azon helyi, környékbeli polgároknak a száma, akik nem ismerik a mindig mosolygó, szerény, kedves, egyedi humorral megáldott Gizi nénit, aki még tudott „taní-tani”, s a mai napig nem pusztán verbálisan, hanem lelkiekben és cselekedeteiben is ízig-vérig magyar.


A könyvbemutatót Kovács Melinda moderátor szívhez szóló gondolatai nyitották, majd az Andante Kórus is kedveskedett a szerzőnek.

A következő bő órában a könyv szerzőjével beszélgetett N. Horváth Erzsébet, az Új Tapolcai Újság havilap főszerkesztője. Nehezen kezdett bele élete főbb állomásainak elmesélésébe Takáts Gizella, de a teremben helyet foglalók közül mindenki tudta- ha valakinek, Gizi néninek a fő fegyvere a magyar nyelv.

Már az általa említett számok is beszédesek: 60 év az oktatásban, több, mint 15 ezer diák, 40 éven keresztül volt kórusa, akiknek 800 dalt tanított meg.

„… életem, a hivatásom maga volt a diadalút”- fogalmazott. Elérzékenyülve szólt szüleiről, magas beosztású édesapjáról, akit három fő vezérfonal mentén élte mindennapjait- adok, tűzifa és kenyér. Ő is eszerint nőtt fel, munkára nevelték őket. Kikerekedett szemmel, mosolyogva beszélt azokról az élményekről, amelyeket pályafutása során a tanulókkal közösen élt át.

A tőle megszokott ironikus-vicces formában mesélte el élete párjával- Görcsös Mihállyal történt ismerkedésük előzményeit, amelyen jót derült a nagyérdemű is. Pedagógiai tanulmányait a pécsi, szegedi és budapesti egyetemeken végezte magyar nyelvből, történelemből és kémiából, majd 1982- ben az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán doktori címet szerzett. Erről és zenei vénájáról is hallottak a megjelentek anekdotát a Kodály-tanítványtól.

Külön „fejezetet” szenteltek a könyvvel kapcsolatos tudnivalóknak. Mint kiderült, a Szólj síp, szólj! „jogelődje” már a Hangodi László főszerkesztőségéhez köthető Új Tapolcai Újság hasábjain megjelent, aminek immár nyolc esztendeje.

„Ahogy jöttek az alkalmak, vele jöttek a szösszenetek is, így aztán papírra vetettem a bennem rejlő gondolatokat”- fogalmazott a szerző. Az intelmekről szóló könyv kulcsszavaiként a becsület, türelem, példa, következetesség, bölcs alkalmazkodás is visszaköszön.

A beszélgetést a Duna televízió munkatársa köszönő levelének felolvasása szakította meg /Németh István Péter irodalomtörténész, költő olvasta fel- a szerk./, majd Gizi néni egyik versét szavalta el Pálmai Márk.

„Észre kell vennünk egymás gondját, baját, nyitott szemmel kell járnunk a világban! Vannak csendes csodák, de sajnos csendes nyomorúságok is. Sokszor az szorul segítségre, aki a legcsendesebb.
A Szlovákiában eltöltött idő csak megerősített szolidaritásomban. Tetteimben a jutalom!”- nyilatkozta lapunknak Takáts Gizella két éve, a könyvbemutatón is erről beszélt. Nem véletlen, hogy a mélységes identitástudat mellett az együttérzéstől és részvéttől vezérelve ajánlotta fel, hogy minden eladott könyve árának felét Kárpátaljára szánja- így segítve a rászoruló gyermekeken.

„Amíg csak bírom, folytatom ezt a karitatív tevékenységet is”- mondta határozottan a nyugállományú pedagógus.

„A szeretet kulcsa minden gyermek szívének zárját nyitja” és a „Hála nagyon szép virág” bölcseleteivel is érzékeltette, hogy más volt a hat évtizeddel ezelőtti gyermek, és más a mai, de meg lehet találni a közös nevezőt, ha kitartóak vagyunk. A tartalmas beszélgetés végén utalt rá, hogy tehetség, szorgalom és lehetőség is kellett ahhoz, hogy ez a kötet napvilágot láthatott, de olykor harcok, vagy bizonyos mértékű megalkuvások árán sikerül. Szeretne még „annyi-amennyi” egészséget a jövőben… emellett szolgálni és írni tovább.. ameddig Isten engedi- vázolta fel a közönségnek a jövőképét mindenki Gizi nénije.

A rendezvény végén ajándékokat adtak át a kötet szerzőjének, majd dr. Takáts Gizella dedikálta a megjelent könyvét.


A "szeretet tapolcai követe"- még 2005. november 15- én készült a fotó, amikor az önzetlen, fáradhatatlan, hittel, reménnyel és szeretettel felvértezett Gizi néni "útra kél", hogy lábbeliket vigyen a kárpátaljai gyerekeknek.

"- Úgy gondoltam, hogy akkor vagyok igazán hiteles, ha személyesen adom át az összegyűlt pénzt és a lábbeliket is, így visszafelé magammal tudom hozni azt az önfeledt és őszinte mosolyt és örömet, amely majd arcukon tükröződik".