Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 4.

Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

 

A negyedik beszélgetésünk fő témája a kutyafajtákkal kapcsolatban felvetődő kérdések- vajon tényleg letaszíthatatlan a trónról a német juhász, a német, angol, francia, ír, jugoszláv előtag valóban a származási helyre utal, a Pitbull potenciális veszélyt jelent egy gyermekre… és hasonló kérdésekre adja meg a választ dr. Ásványi Tamás.


- Valóban még mindig a német juhász a kutyák királya?

- Kétségtelen, hogy ez a fajta áll a képzeletbeli dobogó legfelső fokán. Aki nagytestű kutyát választ, valóban a német juhász ugrik be neki elsőre az esetek többségében. Ennek azért vannak komoly tradíciói is hazánkban. Gondoskodott a média róla, ha visszanyúlunk a hetvenes évek legendás Csupati őrmester kutyájához- Kántorhoz. Ezt követően Rex felügyelő adott számunkra hosszú éveken át impulzusokat a német juhászokkal kapcsolatban.

Akár őrző-védő, akár kábítószer-kereső, vagy éppen nyomozókutyáról beszélünk, ez a fajta kerül előtérbe. Az amerikai K-9- es rendőrségi egységeknél is javarészt ezekkel a kutyusokkal találkozunk.

Mi a magyarázata: Küllemre egy látványos jelenség, szép kiállású, tekintélyt parancsoló, ezen kívül hihetetlen gyorsan és hatékonyan tanítható. Okos, intelligens jószág, az alapképességeket villámgyorsan elsajátítja. Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül a mérhetetlen hagyománytisztelet mellett, ami ezt a kutyafajtát lengi körül.

- Bizonyos kutyafajták előtagja minden esetben a származási helyre utal? Német juhász, jugoszláv farkas ölő, angol szetter, stb.?

- Igaz. Például Németországban simán juhászkutya a megnevezése, mi már a német előtaggal láttuk el, utalva rá, honnan származik. hazánkban a puli és a komondor vitték a prímet. Az első jó terelőként jobbára birkákra vigyázott. Az utóbbi, az erdélyi, felvidéki tájakon- termeténél, bundájánál fogva is- a farkasoktól, medvéktől és egyéb veszélyforrásoktól védte a nyájat.

Német-honban inkább a szarvasmarhákra vigyáztak a juhászkutyák, így nem véletlen, hogy ott azok terjedtek el. Amikor jugoszláv farkas ölőről esik szó, akkor a Dinári- hegységben szó szerint farkasok életének kioltására is alkalmas kutyafajtát kell érteni. Végül egy angol szetter esetében- Nagy-Britanniában őshonos négylábúról beszélünk.