Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
Alternatív gyógymód- avagy: kineziológia, az érzelmi stresszoldó

Rohanó világunkban egyre több negatív behatás ér bennünket, mindenki a maga eszközeivel igyekszik védekezni elleni, vagy orvosolni a kialakult problémát. Vannak, akik a gyógyszerek erejében hisznek, de egyre nő azoknak a száma, akik inkább az alternatív gyógymódok térhódításának sikerére alapozva, ezt az utat választja. Ez a lehetőség nem helyezi parkoló-pályára az orvostudományt, sokkal inkább lehetőség testi-lelki egészségünk biztosításának egyik alternatívája. Közülük az egyik „legdivatosabb” a kineziológia. Tudomány, hatékony egészségmegőrző és gyógyító módszer… esetleg kuruzslás? Döntsék el Önök az alábbiak elolvasása után. A válaszokat a dekoratív, természetes szépségű, közvetlen szakembertől- dr. Ásványi Tamásnétól /Ibolya/ kaptam.

 

- Kicsit részletesebben avassuk be a Kedves Olvasókat a kineziológia rejtelmeibe…

- Maga a szóösszetétel a görög kinesis /mozgás/ és a logos /tudomány/ kifejezésekből tevődik össze, vagyis: a mozgás tudománya. Másik megfogalmazásban egy alternatív készség, képesség, személyiségfejlesztő módszer, amely pedagógiai és pszichológiai elemeket is tartalmaz. Gyökerei egészen a 60-as évekbe nyúlnak vissza, dr. George Goodheart nevével fémjelezve ezt a tudományágat. A világhírű kiropraktőr, manuál terapeuta az izmok vizsgálata közben azt tapasztalta, hogy klienseinek többsége ugyanazzal a problémával keresi fel. Arra a következtetésre jutott, hogy ezekre a gondokra a gyökerükben kell keresni a megoldást. Az Ő nevéhez fűződik az izomtesztelés rendszere, amely alapvetően egyszerű módszer.

Ennek tovább fejlesztőjeként szerzett elévülhetetlen érdemeket John F. Thie még a 70-es években, aki létrehozta a Touch for Health /Gyógyító érintés/ rendszerét. Ebből fejlődtek tovább a kineziológia ágai, közülük néhány. Az One Brain- egy agy módszere, ahol emocionális /érzelmi/ megközelítésből vizsgálják az egyént. A Brain Gym már mozgásformákkal, gyakorlatokkal segíti a klienseket. Az Agytorna ismeretének birtokában a gyermekek az agy integrációját is el tudják végezni, ami teljesítményük növelésében nyilvánul meg. Említést érdemel a sok ág mellett a Wellness kineziológia, a L.E.A.P.- módszer, a Transzformációs- vagy a Pszicho- kineziológia is.

Ami mindegyikben közös- az izomtesztelés… de mit is takar ez a szóösszetétel?- kérdezi tőlem kíváncsi tekintettel Ibolya, majd miután értetlenül széttárom karjaim, a válasz sem várat magára: - Alapja az agy és az izmok közötti kölcsönhatás, az ún. visszacsatolás. Például egy rossz hír hallatán elgyengülnek az izmok, ájulás közeli állapotba kerülünk. Ezek az érzelmek kivetülnek izmainkra, ilyen estekben lekapcsolnak- ez által lehetőségünk van lehívni ezeket az információkat. A kliens kinyújtott alkarjára gyengéd nyomás hatására megkeressük a stresszes blokkokat, majd különböző speciális korrekciókkal fel is oldjuk, „kijavítjuk” a működési zavarokat. Ennek következtében beindul szervezetünk öngyógyító mechanizmusa.

Fontosnak tartom elmondani azt is: amikor a kliens eljön hozzám oldásra, nekem szigorúan be kell tartanom a kompetencia-határaimat. Nem diagnosztizálok, nem gyógyítok, hanem lehetőségeket világítok meg, amit Ő a stresszes élethelyzetben nem vett észre.

- Miben segíthet még a kineziológus szakmai tudása?

- Ahogy említettem, egy izomtesztelésen alapuló érzelmi stresszoldásról beszélünk. Az emberek napjainkban egyre feszültebbek, idegesebbek. Ugyanaz a szituáció mindenkiben másképpen csapódhat le. Van akit inspirál, megint másokat frusztrálhat. Ugyan fiziológiailag 100 % az energiapotenciálunk, de ennek egy részét használjuk fel, aminek egyik oka a felmerülő stresszes helyzetek gyakorisága. Amikor ez az energiaszint csökken, akkor szinte megoldhatatlanná válik ezeknek a szituációknak a megoldása. Ilyenkor tudunk hatásos segítséget nyújtani az oldással.

A XXI. században csak felhalmozódtak ezek a gondok és bajok- munkahelyeket szüntetnek meg, párkapcsolati problémákkal kell szembenézni, szülő-gyermek közti feszültségek generálódnak, de veszélyes a depresszió és az egyre gyakoribb pánik is. Gyerekek esetében a közegváltásoknál és a teljesítmény-orientáltság miatt, amíg idősek esetében a szükségtelenség negatív érzése miatt is egyre inkább szükségszerű a kineziológiai segítségnyújtás.

Hangsúlyozom: nem vagyunk varázslók, hanem szakemberek- manuál terapeuták, akik utat mutatnak, megvilágítanak lehetőségeket, de a változás útjára csak a kliens tud lépni. Partnerként kell neki is közreműködni, ha szükséges, levetkőzni a régi, rossz beidegződéseket. A változástól mindig félnek az emberek, mert MÁS. Eltér az eddig megszokott dolgoktól, és a járt utat a járatlanért nem igazán hagyják el. Tudomásul kell vennie a ma emberének, hogy a változások korát éljük!

Már fogantatásunktól különböző behatásokat, élményeket élünk át, amiket agyunk tárolt, tárol, rögzült bennünk- ez kihatással van további életünkre is. A sejtek szintjéről érkező információk segítségével visszamegyünk az időben oda, arra a pontra, ahol a jelen problémáinak a gyökereit megtaláljuk… vagyis, mindig a jelenben történik a stresszoldás folyamata.

- Rengeteg hölgy /főleg dekoratív külsővel/ és kevés férfi kineziológust láttam. Ezek szerint a gyengébb nemre inkább jellemző a holisztikus képesség?

- Sokkal inkább az empatikus képességünkre helyezem a hangsúlyt. Talán ez lehet az egyik oka, amiért többségében nők a kineziológusok. Azért a férfiak közül is szép számmal választották ezt a spirituális utat.

A dekoratív jelző valóban csak külsőség, de kétségtelen, hogy előnyt jelent. Ebben a szegmensben is megnyerőnek, szimpatikusnak, felkészültnek kell lenni, hogy a potenciális klienseinkben bizalmat tudjunk ébreszteni. Ez is adalék ahhoz, hogy megnyíljanak nekünk azok, akik segítséget várnak tőlünk.

- Tanulható vagy azért van genetikai vonal is abban, hogy valaki minőségi kineziológus legyen?

- Tanulható, de véleményem szerint, ha egyszer valaki ezt az utat választotta, akkor már régebben is fogékony volt rá. Személy szerint már gyermekkoromban is észrevettem, hogy sok barátom és ismerősöm fordult hozzám segítségért… de olykor elég volt, ha meghallgattam, ki tudta önteni a szívét, ami által megkönnyebbült. Itt is fontos szerep jut az empátiának.

- Hogy lesz valakiből kineziológus?

- Fiatalabb koromban a perifériára szorult embereken /időseken, betegeken/ segítettem. Annak idején művelődésszervező-könyvtár szakon végeztem, de ez a fajta küldetéstudat folyamatosan működött bennem. Szerettem foglalkozni emberekkel, segítek mindenkin, aki hozzám fordul- tudásom legjavával, és a rendelkezésemre álló eszközökkel, hogy elégedetten távozzon.

- Ismereteim szerint a kineziológiában is kulcsfontosságú szerep jut a prevenciónak, ami egyfajta divatszó is lett napjainkban…

- Valóban kiemelt a jelentősége. Különösen a gyermekek esetében. A tanulási problémák esetében a korrekciós gyakorlatoktól sokkal hatékonyabb a gyerek tanulmánya. Nem várjuk meg a probléma felbukkanását, hanem abban segítünk, hogy könnyebben vegye az akadályokat. Ezek egyszerű, ám hatékony gyakorlatok, ahol a két agyfélteke harmonikus működéséről van szó. Azonos időben- azonos erőbedobással tudjuk használni. A bal oldali a racionálisabb, a másik pedig a kreatívabb. Az érthetőség kedvéért egy fogalmazás példa: bal agyféltekés tanuló esetében egy száraz, élménymentes művet kapunk- hibátlanul, a jobb agyféltekés gyereknél kreatív lesz a fogalmazás, de sok-sok helyesírási hibával. Külön-külön egyik sem sikeres, ezért fontos az úgynevezett agyintegráció. Erre is tudunk speciális gyakorlatokat, ami az agyféltekék közti blokkot oldani tudja.

- Amelyik családban ilyen képességekkel, tudásanyaggal felvértezett manuál terapeuta van, szinte tökéletes családról beszélhetünk. Vagy mégsem?

- Ez ebben a formában túl szép, hogy igaz legyen! /mosolyog/ Az embernek-, szakembernek is- a saját érzelmein felülkerekedni a legnehezebb faladat. A családom minden tagjához kötődöm érzelmi szálakkal. Segíteni csak akkor fogok és tudok, amennyiben ezt Ők kérik tőlem- nem emelkedhetek föléjük, nem kondicionálhatom őket. A konzekvenciát le kell vonnom, hiszen egy megtörtént problémán már nem tudok változtatni. Az a kérdés, utólag kötök-e hozzá negatív dolgokat. Frusztrálnak vagy jobb esetben okultam-e belőle?

- Akinek felkeltettük az érdeklődését, bizonyára az első kérdések között fog szerepelni, hogy megfizethető áron dolgozik-e egy kineziológus?

- Annak idején az árkategória kérdésköre komoly fejtörést okozott. A tevékenységi körömhöz tartozó szolgáltatásokért alkalmanként 5.000 forintot kérek. Hangsúlyozni szeretném, hogy ez nem óradíj! Általában másfél órás időintervallumról van szó, de akinek olyan jellegű segítségre van szüksége, kitolódhat az az idő kettő, 2 és fél óraára is.

A tapolcai és környékbeli érdeklődők a Batsányi J. utca 44. számú házunkat keressék, ott van a rendelőm... de  szerencsésebb, ha Állatorvosi Központot említek, férjem- dr. Ásványi Tamás állatorvos is ebben az épületben praktizál.

Szeretettel várok minden régi és leendő klienst!

Térkép-gif: www.freeweb.hu/drasvanyi/linkek/rendelo.html