Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 8.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

Előfordul négylábú kedvenceink esetében, hogy nem igazán tudjuk eldönteni, vajon melyik családtagot fogadta el falkavezérnek? A másik dilemma, hogy meddig engedhetjük, vagy egyáltalán magára hagyhatjuk-e gyermekünket és kutyánkat? Dr. Ásványi Tamás válasziból ez is kiderül.

- A falkában élő állatokban kialakult egy hierarchikus sorrend, közülük kerül ki a "főnök"- a többi tag alá van rendelve. Egy egy természetes folyamat, nem csak a kutyák, hanem minden csoportban élő állatfaj esetében. A legerősebb, legdominánsabb minden esetben a falkavezér. Ennek az a magyarázata, hogy a legjobb géneket örökítik az utódokra, hogy az adott állatállomány képes legyen az időjárás és a környezet viszontagságaival a lehető legoptimálisabb módon megküzdeni.

Amikor az ember háziasította a kutyákat, egyúttal ki is szorította őket az eredeti környezetükből. Ennek ellenére bennük maradt a genetikai modell. Hiába élnek együtt velünk, akkor is egyfajta falkaként kezeli a szűkebb környezetét. A családtagok közül fogja kiválasztani azt a domináns egyedet, személyt, aki attól a perctől az ebünk számára falkavezérnek minősül. Amennyiben nagyobb egyedekkel él együtt, a legtestesebb, legerősebb hangú embert, vagy aki a legtöbb törődést mutatja felé, sok időt tölt el vele... azt választja ki. Azokkal, akikkel kevesebbet találkozik, minimális a kontaktus köztük, igyekszik egyenrangú félként társulni hozzá. Gyerekek esetében, ahol kisebb magasságról és testtömegről beszélünk, és hangfrekvenciájuk és eltér a felnőttekétől... nos, ilyen esetben bepróbálkozhat a kutyánk. Azért fordulhat elő, hogy olyan sérüléseket okoznak a gyermekek testrészein, legfőképpen a kezükön. Egyébként négylábú családtagunk is egy akklimatizálódási folyamat részese, ugyanis ilyenkor keresi a helyét ebben a kis populációban, az ő falkájában. Kutyánk a gyermeket nem alá- vagy fölérendeltként, hanem mellérendelt egyedként kezeli.

- Lehet-e egészséges egyensúlyról beszélni gyerek és kutya esetében?

- A magyarázatot illetően visszautalhatok az előző kérdésben adott válaszomra. A gyermek nem minősül kifejlett emberi egyednek, hiszen még cselekedeteiben is bizonytalan. Ezt a labilis állapotot a jószág megérzi, ebből gondolja, hogy mint domináns, felül tud kerekedni rajta. Így akár támadásig, kisebb-nagyobb sérülésig is fajulhatnak a dolgok.

A másik nyomós ok, hogy a gyermekek hangfrekvenciája a kutya számára irritáló, mert sokkal érzékenyebb, kifinomultabb hallással rendelkeznek, mint mi, emberek.

Megfigyelhető, hogy gyereksírás esetén azonnal felkapja a fejét, majd feszülten figyel a hang irányába, míg egy felnőtt bariton esetében nincs különösebb reakciója. Ritkán fordul elő, hogy egy ereje teljében lévő embert úgy támadjon meg egy kutya, hogy annak halálos legyen a végkimenetele. Ezeknek a baleseteknek- zömében- gyermekek, idősebb emberek, nők a szenvedő alanyai. Oka, hogy házi kedvencünk ezeknél az egyedekkel szemben elveszíti a félelemérzetét, majd feltámad benne a régi ösztön... addig kínozza, harapja, marja áldozatát, amíg életfunkciót tapasztal nála.

- Magára hagyhatjuk gyermekünket a négylábú családtaggal?

- Amikor egy szülő magára hagyja gyerekét a kutyával, akkor valószínűsíthető, hogy már egy annyi idős gyerekről van szó, akit már "kettesben" lehet hagyni a jószágunkkal. Saját példával élve. Nyolc esztendős a kislányom, de még az aránylag kis termetű spánielemmel sem  merném magára hagyni. A gyerekek veszélyérzet- küszöbe még alacsonyabb szinten mozog, mint a felnőtteké. Ennél fogva, játékból és akarata ellenére is olyan fájdalmat okozhat a kutyusnak, amely- esetleg- agresszivitást vált ki a jószágból.

Összefoglalva: egy gyerek kb. 14 éves korától ott maradhat  "kettesben" a kutyájával... de ebben az esetben sem árt  még az elővigyázatosság!