Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 17.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

Kell- e ruha a "szobakutyákra"? Mennyi ebből a divathóbort? Valóban fekete-fehérben látják a világot négylábú kedvenceink?
Ezeket a kérdéseket tették fel Önök- aki válaszol, mint mindig: dr. Ásványi Tamás.


- Egyik olvasónk arról panaszkodott, hogy „yorki” kutyusával együtt „lebohócozták”, mert öltözteti a kutyusát!

- Mindig az adott kutya tartási körülményeitől függ, hogy adjunk-e rá ruhát. Normális esetben- a szabadban tartott jószág- hozzászokik az időjárás változásaihoz. Tavasszal levedli a téli bundáját, ősszel pedig visszanöveszti, így alkalmazkodva a klimatikus körülményekhez. Ahogy azt már beszéltük, a lakásban tartott ebek esetében más a helyzet, ők temperált hőmérsékleten élik mindennapjaikat egész éven át. Vagyis a négy fal között nincsenek végletek- sem – 20 fok, sem pedig 35 fok.

Ugyanakkor a genetikai kódjában ott van, hogy szőrt növeszt, majd el is hullat, mikor elérkezik az ideje. Ezt az időjárás változása nagymértékben befolyásolja. A „szobakutyák” esetében egyfajta folyamatos vedlésről beszélünk, de nem olyan mértékben, mint kinti társaiknál. Ez a szőrzet a felsorolt okokból kifolyólag kicsit ritkább, vékonyabb, nem rendelkezik megfelelő „szigetelő-képességgel”. Amikor a mintegy 20 fok körüli fűtött lakásból reggel kiviszi pisilni a gazdi a kutyusát a havas, szeles – 10 fokba, nagy lesz a valószínűsége, hogy meg fog fázni. Gondoljanak bele! Mi- emberek- ilyen esetben felvesszük a sapkát, téli kabátot… és a jószágunk? Hiába állítja szegény a szőre dőlésszögét, hogy minél több levegőt tartson bent, ami ilyenkor szigetelésként működik-, nem tudja kompenzálni ezt a fajta hőmérséklet- különbséget.

Ilyenkor ajánlatos megvédeni kedvencünket a mostoha időjárási körülményektől, mivel saját maga erre képtelen. Ilyenkor nagy hasznát vehetjük ezeknek a kicsi ruhadaraboknak. Az, hogy mit adunk rá, a gazdi dolga, valamint ízlése és egyben pénztárcájának a függvénye. Azt is figyelembe kell ilyen esetekben venni, hogy kis méretüknél fogva sokkal közelebb vannak a földhöz, mint tudjuk, a talajszint magasságában mindig hidegebb van. Nagyobb a nedvességtartalom, könnyebben átnedvesedik a lábánál, hasánál a szőrzet, így gyakoribb a megfázás.

- Ugyanakkor divathóbort is!

- Tagadhatatlan, hogy az is van benne… nem is kevés! Mi sem általánosságban szoktuk javasolni, inkább csak extrém időjárási körülmények között, főként a kistestű ebeknél. Amikor tartósan fagypont alá esik a hőmérséklet. Szerintem józan gondolkodású gazdinak még jutott eszébe, hogy egy golden retrievert, német juhászt, esetleg egy bernáthegyit fölöltöztessen /mosolyra fakad Ő is/.

Megítélés kérdése, hogy szükséges-e a kutyára ruhát adni vagy sem. Egyébként a ruhákon kívül számtalan „haszontalan” dekorációt is lát az ember /masni, csat, kendő, stb./. Ami az egésznek a lényege, hogy biztosan nem ártunk vele.

- Valamilyen szinten lehet pszichés vetülete is. Általában- különösen hölgyek-, már-már úgy becézik, kényeztetik ezeket a csöppségüket, mint egy gyereket, vagy a kedvesüket- „Édesem”, „Kicsim”, „Anyuci babukája”?

- Nagyon jó meglátás! Az esetek többségében benne van ez a fajta gondolkodási mód is. A szakember, állatorvos szemmel viszont nem tudok kellően empatikus lenni a másik oldallal. Nekem sem jutott még soha eszembe, hogy a kis spánielemet felruházzam, mert nem látom a logikus értelmet benne. A szomszédokkal pedig fölösleges foglalkozni, nem egyéb, mint egy negatív észrevétel, a gazdi kompetenciája, mit és hogyan cselekszik ruha ügyben.

- Másik olvasónk azt kérdezi: Igaz-e, hogy a kutyák fekete-fehérben látnak?

- Kétségtelen, hogy a kutyák nagyon rossz látási paraméterekkel rendelkeznek. Szaglásuk, hallásuk és tapintásuk jóval fejlettebb és érzékenyebb. A kérdésre jómagam is kérdéssel felelhetek: Honnan tudjuk, mi- emberek-, hogy a kutya fekete-fehérben látja a világot?

E témakörben szkeptikus vagyok. A fényérzékeléshez szükséges csapok és pálcikák, amik a szem retináján helyezkednek el, és egyben felelősek a képalkotásért és annak létrehozásáért- nem úgy helyezkednek el, vagy nincsenek… ezért gondolja úgy az ember, hogy a kutyák csak feketében és fehérben látnak. Amit látunk, azt sohasem a szem, hanem az agy képezi. A szem „csak” eszköz ehhez, hogy ez által létre tudjon jönni a képalkotás. Személy szerint nem merem kategorikusan kijelenteni, hogy a kutyák nem színesben látják a környezetüket. Az kétségtelen, hogy szürkületben és sötétben rosszul látnak, aminek oka, hogy a szemük szerkezeti felállásnak köszönhetően nem képes széjjelbontani a sötét színárnyalatokat.

A szakirodalom valóban azt írja, hogy fekete-fehérben látnak… én ezzel nem értek egyet, mert soha nem láttam még a kutya szemén át az engem körülvevő világot!


Yorkshire terrier fotó: www.kotidogfashion.hu