Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
8. Pünkösdi Dalostalálkozó:"a magyar népdal az egész magyar lélek tükre"
Tapolca-Diszel- 2011. június 3.- A településrész kulturális életének egyik hagyományos rendezvényeként- immár nyolcadik alkalommal randevúztak egymással a  Pünkösdi Dalostalálkozó résztvevői.
A zenés programnak a Csobánc Művelődési Ház adott otthont, ahol a házigazdákon kívül Halászi és Monostorapáti népdalköre is fellépett.

A résztvevőket és Bognár Ferenc intézményvezetőt Bakos György önkormányzati képviselő- tanácsnok köszöntötte Kodály Zoltán örök érvényű gondolataival: " - A magyar népdal az egész magyar lélek tükre, a magyar nyelvvel egyidős, a magyarság történelme során kialakult évszázados, évezredes- használatban csiszolódott, a népzenei hagyomány anyanyelvünkhöz hasonló érték. Benne mindannyian magunkra ismerünk, belőle mások is megismernek bennünket."
Kiemelte, hogy a népdal a magyar népzene legősibb formájaként emberi érzelmeket és gondolatokat testesít meg és fejez ki. Szerzői ismeretlenek, nemzedékről-nemzedékre szállnak, majd szájhagyomány útján marad meg az utókor számára.
Mondanivalójáról elmondta, széles spektrumon mozog- lehet szomorú, vidám, szerelmes, katona vagy virágének.
Utalt a rendezvényen elhangzó szerzeményekre is: " - Azok a népdalok, melyek most elhangzanak, nem országon belüli kincsek, hanem az egyetemes magyarság örökségét jelentik. Felvidék, Délvidék, Kárpátalja, Erdély- egyszóval egész Kárpát-medence érzelmi világa jelenik meg benne, nincsenek országhatárok."
Bakos György gondolatai után kezdetét vette a zenés seregszemle, a fellépőkkel nem egyszer közösen énekeltek a közönség soraiban helyet foglalók.
Zárásként a három formáció együtt adta elő- hatalmas sikerrel- a Honfoglalás című számot.
A hivatalos program után a gasztronómia kapta a főszerepet, mint mindig, ezúttal is Bene Károly finomságaiból falatozhattak a jelenlévők.

Még a zenei találkozó előtt nyilatkozott lapunknak Szokoliné Kocs Ida, a helyi népdalkör művészeti vezetője.

- 2003 júniusában indult útjára a rendezvény, Simon László kezdeményezésére. Akkor még Balaton-felvidéki Dalostalálkozó névre hallgatott, a későbbiekben kereszteltük át Pünkösdi Dalostalálkozóra.
Már nyolcadik alkalommal rendezzük, tehát a létjogosultságához nem férhet kétség, népszerű és tradicionális programról beszélünk. Általában 6-8 csoport részvételével zajlik, de természetesen sok meghatározó körülménytől függ a létszám. Idén rajtunk kívül Monostorapáti és a Halászi Népdalkör színesíti a műsort.
A hangulat minden évben nagyon jó volt, családias légkörben élveztük egymás előadását, majd a vacsora és utána kötetlen beszélgetések is ezt igazolták.
A visszajelzések pozitívak szoktak lenni, ezek szerint jó házigazdának bizonyultunk.

- Ápoljátok a népzenei hagyományokat. A mai repertoár?
- Rábaközi, Jászsági és a végén Szatmári népdalcsokrot adunk majd elő.

- A tagok létszáma több vagy kevesebb lett az előző évhez képest?
- Sajnos, halandó az ember, ezt a mi formációnk sem kerülhette el. Emellett a jó idő beköszöntével egyéb elfoglaltságok miatt sem tud mindenki részt venni a rendezvényen.

- Négyszeres arany-minősítésű a Csobánc Népdalkör. Újabb megmérettetés?
- Novemberben lesz az újabb KÓTA minősítőnk, ahol meg kell védenünk a két éve megszerzett aranyunkat.
Ami a fellépéseinket illeti- Tapolcán majd augusztus 21- én lépünk színpadra, de ad
dig láthatnak-hallhatnak bennünket Tihanyban, Zánkán és Alsópáhokon is.