Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 21.

Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

 

Remélem, eddig is sok hasznos választ kaptak Ásványi doktortól, reméljük, a jövőben is megtisztelnek bennünk kérdéseikkel. Az alábbiakban a szívbetegségre utaló tünetekről, illetve a négylábú kedvenceink fülbántalmairól kapnak tájékoztatást városunk egyik legnépszerűbb állatorvosától.

- Bernáthegyimnek feldagadt a hasa, szomszédom szerint ez a „vizesedés” szívelégtelenségre utal, főleg nagytestű jószágok esetében.

- A tünetek alapján én is azt mondom a tulajdonosnak, hogy szívproblémával küzd a kutyusa. Ennek ellenére azt tisztáznunk kell, hogy ez a betegség nem kimondottan a nagytestű ebek „privilégiuma”. Ölebeknél, kisebb testű jószágoknál is diagnosztizálható. Sokkal inkább fajta és életkor függvénye.

A bernáthegyinél valóban gyakrabban fordul elő szívbillentyű elégtelenség, szívritmus-zavar- főleg idősödő korban. Ennek kísérő tünete a szuszogásos levegővétel. Ilyenkor nincs kedve szaladgálni, mozogni, de még játszani sem. Nedves köhögéses rohamok jöhetnek rá.

Szívelégtelenség esetében a tüdő egy részén folyadék található, ezért is szoktunk úgy fogalmazni, hogy „vizesedik”. Nem csak a hasban, hanem a tüdőben is jelentkezhet a pangásos vérellátás miatt.

A megnövekedett hasnak más magyarázata is lehet. Akár daganat vagy májelégtelenségből származó gondok, parazitás megbetegedés. Amennyiben kezdeti stádiumban van keresik fel az állatorvost, akkor érdemes vizsgálat alá vetni a jószágot- gyógyszeres kezelés nagymértékben segíthet. Ugyanis a fokhagyma tinktúra nem hatásos. A szakember feladata, hogy eldöntse, mennyire kell tehermentesíteni a négylábú kedvenc szívét. Így aztán éveket is nyerhetünk, ha időben rendezzük a sorokat… ez legyen minden gazdi „szívügye” a kutyusa jövőjét illetően.

Jobbára az idegesebb, stresszesebb, gyors pörgésű ebekre jellemzőek /mopsz, francia buldog, foxterrier/ ezek a szívproblémák, a bernáthegyiknél pedig még inkább nagyobb az előfordulási ráta.

- Kutyám sokat vakarja a fülét, aggódom miatta. Mit kell tudnom a fülproblémákról?

- A fül az állatgyógyászatban egy nagyon kardinális kérdés. A fül eredetű problémák hátterében döntő többségében valamilyen parazitás fertőzés lapul /fülatka/. Ezt házi körülmények között képtelenség lenne kezelni, speciális ellátást igényel.

A fülben idegen testek is előfordulhatnak. A nyári szezonban szívesen sétálunk ebünkkel az erőben, a mezőn. Hazafelé már nyüszít, oldalra billenti a fejét, jobbra-balra rázza, esetleg még vakarja is. 1-2 napig így cselekszik, majd megszokva a fájdalmat, abba fogja hagyni. Ilyemkor gondolja a tulajdonos, hogy négylábújának elmúlt a fülgyulladása. Nem került ki az idegen test a hallójáratból, sőt, inkább beékelődött valahova- ezért nem okoz fájdalmat. Volt rá példa, hogy több éves toklászokat szedtünk ki a kutya füléből.

A fürdéskor, fürdetéskor fülbe folyó víz is komoly középfül-gyulladást okozhat.

A következő történet már a gombáról, bakteriális, vagy a társfertőzésről szól, ezek idülten megjelenő betegségek. Már kölyökkorban elkapja és az egész életét végig fogja kísérni. A fül kezelése a gazdiktól is nagy odafigyelést igényel. Annál is inkább, mert tudjuk, hogy a fül- és fogfájás az egyik legerősebb fájdalommal járó betegség. Ennek oka, hogy az idegrostjai közel vannak az agyunkhoz. Ez miatt megszokhatatlan fájdalmat képesek okozni.

Fontos tényező a türelem is. A tulajdonos idehozza négylábú családtagját, és azt szeretné, miután kicseréltük benne a „hibás alkatrészt”, utána már „olajozottan működjön tovább”.

Ráadásul orálisan beadandó gyógyszer kellene nekik, mert a többi bonyodalommal jár!

Gyakori még a bűzmirigy teltségi állapota és gyulladása, de fontos szegmens az allergiás tünetekre való odafigyelés is. Itt lehetségesek a tesztek, ezek azonban komoly anyagi vonzattal járnak. Ráadásul nem is biztos, hogy az allergiát okozó anyagot ki lehet küszöbölni a jószág környezetéből. Személy szerint nem szoktam szorgalmazni ezt az 50-100 ezer forintos teszteket.

Ami fontos: különösen lógó fülű kutyusok esetében legalább hetente tisztítsuk a fülüket. A porcok közötti szennyeződés észrevételekor érdemes kitörölni a fülkagylót. Ezt megtehetjük a közforgalomban kapható törlőkendőkkel, átitatva kamillával vagy aloe verával.

Folyadékot csak indokolt esetben használjunk, amikor a fülzsírt és egyéb szennyeződést szeretnénk feloldani. Ilyenkor nem szabad a fülbe nyúlni és kitörölni, mert ez a folyadék habot képez, ahogy a jószág rázza a fejét, kirázza a folyadékot.. Amennyiben belenyúlok, az általam képzett habot és a lehozott törmelékes anyagot dugószerűen le fogom tolni a fülébe.

Hirtelen fülfájásnál azonnal fel kell keresni az állatorvost! Minél mélyebbre hatol az idegen test, annál nehezebb lesz kezelni a jószágot.

Természetesen bizonyos esetekben a süketség lehetősége is fennáll. Egy nem kezelt fülgyulladás következtében, a benne képződő gennyes váladék képes szétmarni a környezetében lévő szöveteket, a dobhártyát, majd befolyik a közép- vagy belsőfülbe. Amennyiben a dobhártya perforálódik, nem tud visszaépülni, halláskárosodással, akár süketséggel is végződhet.

Nyáron jelenik meg /június-szeptember között/ a fül hajlásánál, különösen lógó fülű ebek esetében a szuronyos istállólégy. Ez az apró /5-8 mm/, szúrós szájszervű rovar a kutya periférikus testrészeit támadja. Ilyen többek közt a fül legvékonyabb rétege, ahonnan vért szívnak. Mivel a szájszerve tele van baktériumokkal, a szúrás helyére oltja be a kórokozókat- ezek indítják el az elhalásos folyamatokat. Olyan látványban is volt részünk, mikor a jószág füle levált eredeti helyéről.

A megbetegedést nagyon nehéz megállítani, mert hiába tartjuk távol a legyet, a beoltott baktériumokat nem könnyű elpusztítani, ugyanis szöveti elhalást indítanak útjára. Roppant agresszív kórokozóval van dolgunk. Ezért is érdemes különösen nagy hangsúlyt fektetni a prevencióra. E célt szolgálja például a Caliber nyakörv, amely a kullancs és bolha mellett ezt az élősködőt is távol tartja. Az Advantage- spot on- készítményt a nyakra kell folyatni, ez a szer a kullancs, bolha, szúnyog és a kellemetlen szuronyos istállólégy ellen is hatásos védelmet biztosít.

Szuronyos istállólégy fotó: http://hu.wikipedia.org/wiki/Szuronyos_istállólégy