Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Hírek
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Adózás, helyi adók Állatbarát Állatorvosok Állattartás Balaton Belföld Bemutatjuk Beruházás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Életmód Érdekességek Események EU információk Felhívás Felmérések Fiatalok Foglalkozás egészségügy Foglalkoztatás Gasztronómia Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Hazai sport Helyi önkormányzat Honvédség Humán Információ Informatika Informatika és távközlés Ingatlan Innen-onnan Interjú Internet / multimédia Intézményfenntartás Irodalom Jegyzet Jótékonyság Karácsonyi ünnepségek Katasztrófavédelem KDNP Képviselők hírei Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistelepülések Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közgyűlés Közlekedés Közlekedési információk Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Magyar foci Moziműsor MSZP Műsorok Nyugdíjasoknak Oktatás Olimpia Önkormányzati választás Pályázatok Pedagógia Piackutatás Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sajtó Sakk Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szerencsejáték Szociálpolitika Társadalom T-Kisebbségek Történelem Tudomány Tudományos hírek Tudósítás TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények
(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 22.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

A rekkenő hőségben a legtöbben a hűtőben lapuló hideg vízhez /sörhöz/ nyúlunk, de hajlamosak vagyunk négylábú családtagunknak is ebből adni. Vajon ártunk vagy használunk a néhány fokos vízzel, ha ezzel itatjuk? Hideg vízben fürdethetőek?
Másik olvasói kérdés a kutyák fogával kapcsolatos, aki pedig ezúttal is készséggel válaszolt Önöknek: dr. Ásványi Tamás állatorvos.

- Az emberek az elmúlt két hétben megmutatták, mennyire laikusan gondolkodnak  hideg vizes témakörben.  A hozzám érkező páciensek jószágainak 90%- a mandulagyulladással érkezett.
Viszonylagos étvágy, kedvetlenség, habos hányás, valamint krákogáshoz hasonló hangok kiadása jellemzik. Mindez döntő többségében annak köszönhető, hogy a nagy melegben a tulajdonos azt látja- liheg a kutyusa. Számára ez a tünet aggodalomra ad okot.
Azt kevesen tudják, hogy házi kedvenceink ily módon /lihegéssel/ adnak le hőt, ezen kívül még a talppárnáikon és orrtükrükön keresztül. Izzadságmirigyeik nincsenek, ebből kifolyólag belső hőmérsékletük fenntartására alkalmazzák ezt a gyors levegővételt- a lihegést. Olyan nagyobb mennyiségű hőt veszítenek, hogy nem okoz gondot számukra a rekkenő hőség sem.
Ettől függetlenül a gazdi még úgy gondolja, azért liheg a kutyám, mert szomjas.
Ekkor szaladunk az edényért és odatoljuk elé a hideg vizet. Ennél nagyobb hibát el sem tudnánk követni!
Lafatyolni kezdi, miközben kipirult, intenzív igénybevételnek kitett a légúti nyálkahártya, létre is hoztunk egy elsődleges sokkhatást a garatban, ahol a védekező mechanizmusa nulla.
A baktériumok tobzódni kezdenek, majd be is gyullad négylábú kedvencünk torka.
Összefoglalva: lehet a kutyusunknak vizet adni, de ne jéghideg csapi vizet, hanem úgynevezett kieresztett, állott vizet. Ami legalább annyira jól fog esni neki, és nem is okoz problémát a szervezetében.
Sokszor látom, hogy ebünket magunkkal visszük fagyizni. Megkapja a maga "juti" gombócát... ami nem is lenne baj, ha ő is nyalná! Azonban csak harapni képes, aminek a végeredménye szintén gyulladás.
I
de sorolhatóak a hűtőből kivett ételek is, ugyanis a 4-7 fokos tejcit lafatyolva is hasonló sors vár rá.
A hideg vizes fürdésről. Amelyik eb "vízimádó", nyugodtan beengedhető a természetes vizekbe, vagy az otthoni medencébe. Ebből semmi baja sem fog származni.
Legjobb megoldás, ha hűvös, árnyékos helyet tudunk biztosítani a számára. Nem fontos a kutyust hűteni, sokkal  célszerűbb, ha az őt körülvevő környezettel tesszük ezt /pl. fellocsoljuk a betont, füvet/.
Van valami, amit viszont nem lehet elégszer elmondani! Zárt helyen és főleg gépkocsiban, még 5 percre sem szabad ott hagyni jószágunkat.
Felhúzott ablakok mellett nem tud hőt veszíteni, az autó pillanatok alatt felmelegszik, olyan hihetetlen hőtorlódás alakul ki, hogy kedvencünk menthetetlenné válik.
Amennyiben együtt utazik velünk a kutyánk, akkor vagy korán reggel, az esti órák valamelyikében keljünk útra.
Veszélyt rejt a légkondicionáló berendezés is. Begyulladhat tőle a légút és a szemek, sőt a tüdő is megbetegedhet. Ez a szerkezet kiszárítja a levegőt, ezáltal elveszíti a felső légutak nyálkahártyája a természetes folyadékmennyiségét, így aztán védtelenné válik a baktériumok irányába.

- A fogak a kutyák számára is fontos szerepet töltenek be. Sok veszély leselkedik rájuk, melyek ezek?
- A fülhöz hasonlóan a kutyák fogproblémái is mindennaposak. A környezeti hatások és táplálkozási szokások drasztikusan megváltoztak. Előszeretettel adunk a kölyköknek főtt ételt, konzerveket, olyan eleségeket, amelyekkel nem igazán késztetjük őket rágásra. Így a fog természetes tisztító mechanizmusát iktatjuk ki életükből.
Ezért is lehet látni és vásárolni manapság annyi műcsontot és fogtisztító rágókát.
2-5 éves korban a takarmány nem megfelelő összetételéből, a rágás hiányából megindul egy fogíny és fogágy-gyulladás, ennek következménye, hogy fogkő rakódik le, ami csak vastagszik, majd az élelem.maradványok megülnek ezeken a részeken, a baktériumok felütik a fejüket... majd begyullad a fogíny.
Ilyenkor azt tapasztalhatjuk, hogy kedvencünk csak forgatja a szájában az elemózsiát. Pofa nyálkahártyáját felhúzva látható 1-2 vöröses csík a fogíny határán.
A következő fázisban kutyusunk már ki sem engedi nyitni a száját, ha mégis sikerül, akkor a szem- és tépőfogak környékén barnás színű felrakódást láthatunk, ami idővel az őrlőfogakra is átterjed. Sok esetben már messziről érezhető az eb szájszaga, amiért az üszkös- elhalásos állapot a felelős.
Azért vannak lehetőségeink is, hogy mentsük a menthetőt. Olyan takarmányt adjunk neki, ami csökkenti a fogkő felrakódásának lehetőségét.
Vannak már olyan száraz tápok, amelyek oldalán jól látható négyzet alakú ikonban egy fog látható, keresztbe pedig egy fogkefe. Ez szimbolizálja azt a fajta gyártási technológiát, ami a fogkő képződését lassítja vagy meg is akadályozza.
Házi maradékkal is etethetjük a jószágot, abban az esetben nagyobb csontokat adjunk neki. Ne csirkefarhátat vagy ahhoz hasonlót, hanem pl. csigolyacsontot, vagy marhalábszárcsontot. Ezeknél a folyamatos rágás következtében mechanikusan tisztítja a fogát.
A tünetek észlelésekor ebben az esetben is érdemes állatorvoshoz fordulni, már speciális gépek állnak a rendelkezésünkre, csakúgy, mint a humán gyógyászatban.
Ilyen például az ultrahangos fogkő-eltávolító.
Sajnos, a fogbetegség a kutyák 80%-a esetében kialakul, főleg idősebb korukban. Szájukban rengeteg a baktérium, amit egy esetleges "nyelves puszi" elcsattanásakor át is adnak nekünk.
Itt is fontos lenne a prevenció /megelőzés/, de hazánkban- sok más szegmenssel együtt- egyelőre még utópia...