Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Béke napja - világbéke nélkül

 
                                                               


Május kilencedikét, a második világháború befejezését a béke napjává nyilvánították. De hallgatnak-e azóta mindenütt végérvényesen a fegyverek? A válasz: nem. De törvényszerű-e, hogy így legyen, hogy ezután már mindig  így is maradjon, hogy bármikor bárhonnan látható és láthatatlan veszélyek leselkedjenek ránk? Hogy aknarepesztől, sebesüljön  csecsemő, bombától pusztuljon gonddal épített ház, porig omoljon templom, iskola, anya sirassa életre szült fiát, hogy madár se járjon ott, hol azelőtt virult a táj?


Ma már nem illik idézni Mihail Romm világhírű szovjet filmrendezőt, én mégis megteszem. Egyik alkalommal Cannesban azt nyilatkozta, hogy  sok évvel 1945 után is szükséges háborús filmeket forgatni, mert "nem engedhetjük meg a világnak, hogy elfelejtse a borzalmakat." De sajnos mégis elfelejti. Vagy letagadja. Vagy meghamisítja. Vagy azt sugallja, hogy nincs más alternatíva, hogy azóta is meg kell büntetni valakit, példát kell statuálni valakinek. Ha igen, milyen áron? Van még ember, aki nem tudja, hogy aki fegyvert fog másra, az fegyver által vész el? És azt sem tudja, hogy minden háború, a támadó és a védekező, a jogtipró és a jogvédő egyaránt a temetőben ér véget? És nem tapasztalja, hogy nincs az a szuper és még szuperebb, (hogy nem mondjam: "bombabiztos"!) technika, amely ne tévedne?
S hogy az ilyen tévedéseknek legtöbbször ártatlanok  az áldozatai? Hol van a mai Dosztojevszkij, aki még egy gyermekkönyvet (nem még gyermeket!) sem vél feláldozhatónak az agresszió - és tegyük hozzá: a terrorizmus - oltárán? Hol van a mai Babits, aki a háború ellen protestálva ki tudta mondani 1916-ban, hogy "Legyen vége már!" És hol van Móricz meg Hemingway, aki úgy tudósított a hadállásokból, hogy írásaik a béke apoteózisaivá váltak?


Mióta a világ sorozatosan megünnepli a béke napját, eljátssza (elhazudja?), hogy minden rendben van,  talán egyetlen 24 óra sem telt el háború vagy arra való készülődés nélkül. A módszeres tömeggyilkosság nagyüzemmé, a kiszolgálóipar óriási üzletté vált, az agresszív politika önigazolássá, a menekülés, a pusztítás és pusztulás, a merénylet és a tragédia szalagcímmé, a félelem megszokássá lett, a segítségadás adójóváírássá vagy szavazatmaximálássá silányult. Jaj, nekünk!


A második évezred végén a Benetton cég  fotósa, Oliviero Toscani az áldozatokkal vállalt szolidaritás jegyében így próbált hadat üzenni a mindenkori háborúk kiprovokálóinak: "Minden katonában ott van az ember is a magánéletével együtt, mindazokkal együtt, akiket szeret és az egész meg nem él(hetett) életével. Minden összetört életért felelős a világ, amely nem képes többre, mint szenvtelenül nézni katonát és áldozatot egyaránt." Pedig mindenki felelős a saját rózsájáért, ahogy a kis herceg az övéért.

Halld meg végre, világ: a gyermekek életre, egészségre, boldogságra születtek, amelyhez joguk  van! Nekünk, felnőtteknek kell hozzá biztosítani a feltételeket, melyek közül első és legfontosabb a BÉKE!


Ó, béke, béke, pilleszárnyú béke! Béke csöndje, csönd békéje! Élet, élet. De jó is lenne mindenkinek!