Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Tápanyag-gazdálkodás az AGK-ban
 

    Az Agrár Környezet Gazdálkodási pályázat nyertesei már a tavalyi évben találkozhattak egy - az előírások között szereplő - mondattal, miszerint a résztvevőknek rendelkezniük kell minden évben a talajvizsgálatokra alapozott tápanyag-gazdálkodási tervvel. Sajnos sokan ezt félreértették és egy egyszerű - a talajvizsgálatoktól független - műtrágyázási tervből kapott adatok alapján írták be a gazdálkodási naplóba az értékeket. A hatóság az ilyen tervet nem fogadja el (ugyan is nem ezt kérte).

  A Baranya Megyei Agrárkamara - felismerve és szembesülve a problémával - felvette a kapcsolatot az MTA Talajtani Kutató Intézetével. Ők ugyanis rendelkeznek egy olyan számítógépes - tápanyag-gazdálkodási tervkészítő - programmal, amely a talajvizsgálati eredmények és egyéb módosító adatok figyelembevételével készít parcella-szintű tervet. A témával kapcsolatban megkerestük Huber János vezető kamarai tanácsadót (2.kép), aki készséggel állt a helyilapok.hu rendelkezésére.

    Mint elmondta, az MTA TAKI 40 év kutatási tapasztalataira alapozva készítette el azt a programot, amelyben az ország valamennyi talajtípusán vizsgálták a különböző műtrágya dózisok hatását a növények termés-eredményeire. Az elkészült program ennek következtében tökéletesen megfelel az AKG valamennyi célprogramjában előírt trágyázási előírásainak. Ahhoz, hogy még tökéletesebb legyen a javaslat, a gazdálkodóktól szükség van a tervezett termésre a szerves és hígtrágyázás adataira, az elővetemény melléktermékének sorsára, ha volt meszezés, esetleg cink trágyázás. Minden szükséges adatról, amelyre szükség lehet a talajvizsgálati eredményen kívül, a kamaránál írásban kaphatnak felvilágosítást az érdeklődők.

A program 30 szántóföldi, valamint 38 szántóföldi kertészeti növényre készít tápanyag-gazdálkodási tervet. Ezen felül lehetséges az ültetvényekre is tápanyag-gazdálkodási tervet készíteni, azt azonban a jelenlegi megállapodás értelmében csak az MTA TAKI központjában végzik.( Ezt a programot ugyanis csak később lehet majd megvásárolni.) Az alap-programot a Baranya megyei kamara megvásárolta, s vele a megyére a kizárólagosságot is.

Fontos minden nyertes gazdálkodó számára – hívta fel a figyelmet a szakember -, hogy a tápanyag-gazdálkodási tervet nem csak a talajvizsgálat kézhezvételétől kezdődően kell elkészíteni, hanem a vállalási időszak kezdetétől, azaz a 2004/2005-ös gazdasági évtől is kell a gazdálkodóknak talajvizsgálatokra alapozott tápanyag-gazdálkodási tervet készíteniük. Ezt folyamatos hiánypótlással kell az NTSZ-hez elküldeni. A részletekről tájékoztatást adnak a baranyai agrárkamara NVT tanácsadói.

Természetesen nem ingyenes szolgáltatásról van szó, hisz a program megvásárlása a kamarának is pénzbe került. Ennek alapján vállalási áraik a következők:: Kamarai tagnak: 150Ft/ha + ÁFA, nem kamarai tagnak: 200Ft/ha + ÁFA

Érdeklődni a Megyei Agrárkamaránál, a 72/ 227-166, vagy a területi kamarai NVT tanácsadóknál lehet telefonon, valamint személyesen a fogadóórákon.

E-mail cím: bmagrarak@axelero.hu