Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Fél éve működik Komlón a Dohányzásról Leszokást Segítő Ambulancia
   Tavaly szeptemberben kezdte meg működését Komlón a Dohányzásról Leszokást Segítő Ambulancia. A Komlói Tüdőgondozóban dr. Papp Márta tüdőgyógyász főorvos (2.kép) napi egy órában foglakozik intenzíven a leszokásra jelentkezőkkel – akik bizony elég sokan vannak. A program lényegéről és az eddigi tapasztalatokról kérdeztük a főorvos-asszonyt, aki készséggel válaszolt a helyilapok.hu kérdéseire.
 
- Először is tisztázzuk, miért van szükség tüdőgyógyász segítségére a dohányzásról történő leszokásban?
  - Azért, mert a nikotin sokkal erősebb függőséget jelent, mint az alkoholfüggőség. Ezt a függőséget nagyjából a kábítószeresek drogfüggőségéhez tudnám hasonlítani. Azért fordulnak hozzánk orvosi segítségért, mert egyedül nem tudnak leszokni a dohányzásról.  
    
- Komlón hogyan működik ez a segítő program?

     – Mint említettem, a rendelési időn belül - napi egy órában - foglakozunk ezzel a betegcsoporttal.
 
Miután nagy számban jelentkeztek a leszokásra dohányos betegek, őket el kellett különítenünk a többi betegtől. Csak napi két új beteget tudunk vállalni, mert a meggyőzés, felvilágosítás, edukáció hosszabb időt vesz igénybe. Ilyenkor történik meg a jelentkezők állapotfelmérése, készítünk mellkasröntgent, vizsgáljuk a légzésfunkciót. Aztán végzünk CO mérést, megállapítjuk a beteg egészségi állapotát - tüdőgyógyászati szempontból - illetve  elkezdjük erősíteni a motiváltságát a leszokásra. Kikérdezzük, mióta dohányzik, elvégezzük a Fagerström-féle tesztet, melyből kiderül, hogy mennyire nikotinfüggő az illető.
     -  Milyen eszközökkel tudnak segítséget nyújtani?
    - Vannak olyan, nagy akaraterővel rendelkező betegeink, akik kevésbé függők, ők maguktól is le tudnak szokni a dohányzásról. Miután az OEP nem támogatja a leszokást segítő segédeszközöket, az eljárás választásakor figyelembe kell vennünk a beteg pénztárcáját is. Mi persze abban bízunk, hogy ez a jövőben változik majd – méghozzá kedvező irányba! A pszichés segítségnyújtás és a viselkedés-terápia mellett, olyan gyógyszereket is adnunk kell, melyek segítenek legyőzni a nikotinéhséget, enyhítik a megvonási tüneteket. A nikotintartalmú gyógyszerek mellett vannak már új, igen hatásos, modern – nikotinmentes - gyógyszerek is. Ez a módszer ígéri egyébként a legnagyobb százalékban a leszokást.
    - Meddig tart a leszokás, vagyis: hányszor kell egy betegnek részt venni a kezeléseken?
   
- Az első három hónapban 3-4 hetes periódusokban jön a beteg kontrollra. Akkor mondjuk ki, hogy valaki leszokott, ha legalább egy éven át nem gyújtott rá - és nem csak három hónapig! A rendszeres CO mérés szembesíti a beteget a valóságos állapotával. Orvosi segítség nélkül a leszokás esélye minimális: száz betegből mindössze háromnak, ha sikerül, de a többség néhány éven belül visszaszokik.
    
- Mi jelenti ebben a munkában a legnagyobb nehézséget?
     - Az, hogy a páciensnek a nikotin mellett hiányzik a megszokott mozdulatsor, a rítus, továbbá a betegek nagy részét riasztja az elhízás fenyegető veszélye. Vannak azonban trükkök, amelyeket megtanítunk: ne nassoljon, ha éhes, egyen inkább sárgarépát – és hasonlók. Csomagoljon alufóliába pár szem mogyorót, alacsony kalóriájú kekszet: a mozdulat - amíg kicsomagolja - pótolhatja a korábbi megszokott mozdulatsort. 
     
-  Kik számítanak veszélyeztetettnek?
    - Tulajdonképpen mindenki, aki a nikotinnal, a dohányfüsttel kapcsolatba kerül: tehát nem csak az aktív, de a passzív dohányosok is. Magyarországon évente mintegy 25 ezer ember hal meg dohányzással összefüggésbe hozható halálokok miatt. Hazánkban - sajnos - minden harmadik ember dohányzik! Elkeserítő adat, hogy a terhesek 15 százaléka is cigarettázik – ez pedig igazán nagy felelőtlenség. A COPD-sek pedig még akkor sem mondanak le a dohányzásról, amikor már megtudják a betegségüket és tisztában vannak azzal, hogy szenvedélyükkel mennyit ártanak maguknak. Ha a dohányosnak nincs meg az eltökéltsége,  azaz nem akar, akkor soha nem is fog leszokni. Aki eljön a rendelőnkbe az már bizonyos mértékben elkötelezett. Ő már le akar szokni, tudatos: nekik érdemes és tudunk is segíteni. Sajnos, ma a passzív dohányosok közül is igen sokan halnak meg dohányzás következtében, ha egy légtérbe vannak bezárva egy (pláne, ha sok) dohányossal. Írországban a zárt közterületen ezért tilos a dohányzás. Az ír pincérek között megvizsgálták a szívinfarktus előfordulását és a statisztikai adatok kimutatták: egy év alatt 11 százalékkal csökkent a pincérek körében a szívinfarktus okozta halálozás.
   
- Milyen előnyei vannak a leszokásnak?
   
- Egy szál cigaretta elszívása után 5 perccel a szív koszorúerének vérátáramlása 7 százalékkal is csökken, az ér ellenállása pedig 21 százalékkal növekszik. Tehát: minden szál cigaretta elszívása káros! A leszokással csak nyerni lehet. A gyógyszeres terápiák közül a mi szakrendelői gyakorlatunkban a legjobb eredményt egy nem nikotin tatalmú terápiával értük el, ez a szer erősen csökkeneti a függőséget. Újdonsága, hogy örömhormont - dopamint - szabadít fel, így szedése kivédi a dohányos rossz közérzetét. Ára pedig napi másfél doboz ciginek felel meg, de - mint tudjuk - az egészséget nem lehet forintosítani. Ha valaki igazán  le akar szokni a dohányzásról, akkor érdemes áldozni. Jó lenne egy kis állami támogatás is, - kontroll alatt - vagy ösztönzőleg hatna például az is, ha a beteg utólag visszakapná a pénzét - amennyiben  már legalább egy évig nem gyújtott rá.