Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Hogyan szokjunk le a dohányzásról? Kérjük szakember segítségét!
     A válaszokat  Dr Schreiner Mária tüdőgyógyász, intézetvezető főorvos, a Baranya Megyei Kórház Megyei Tüdőgondozójának vezetője adta meg kérdéseinkre.



  - Milyen segítséget tud adni egy tüdőgyógyász a betegének  a dohányzásról történő leszoktatásban?
   - Nagy szükség van a segítségünkre! Sajnos a betegeim több mint fele most is dohányzik, közöttük sokan súlyos COPD-sek – ez krónikus hörghurutot jelent - tüdőtágulással együtt. A betegség kialakulásában jelentős szerepe van a dohányzásnak. A nikotin olyan súlyos függőséget okoz, amitől a betegek zöme önmagától nem tud szabadulni, tehát szükség van lelki és egyéb konkrét támogatásra, amely megerősíti őket azon az úton, hogy képesek legyenek leszokni a dohányzásról.
   Itt, Pécsett nálunk és a Baranya Megyei Tüdőgondozóban 2005 óta működik Leszokást Segítő Központ. Minden nap egy órán át, délután 2 és 3 óra között, háziorvosi beutalóval, előjegyzésre fogadjuk a betegeket. Telefonszámainkat, elérhetőségeinket szórólapon juttatjuk el a betegekhez. Örömmel nyugtázzuk ennek sikerét, a komplett programra jelentkező pácienseink száma hetente folyamatosan emelkedik, most mintegy 30-40 betegünk van.
  - Mi a kezelés menete?
 - Állapotfelméréssel kezdünk, szénmonoxidot (CO) mérünk, majd különféle dohányzási szokásokat felmérő teszteket töltenek ki a jelentkezők. Megbeszéljük más egyéb belgyógyászati jellegű betegségeik dohányzással való kapcsolatát, majd rátérünk a megfelelő segítségnyújtás módjára, akár nikotinpótló kezelésre, akár az új, nagy sikerű nikotin-mentes megoldás kiválasztásával.
   Mint a főorvos asszonytól megtudtuk, a nikotinfüggőséget a beteg elmondása alapján állapítják meg. A tapasztalatok szerint sokan vannak  súlyosan függők, akik 20-25 éve, napi egy-másfél csomaggal is elszívnak. A CO meghatározás nagy segítség, ezzel kéthetente kontrollálják a terápiát és a beteg is láthatja, hogy milyen látványos eredményeket ér el a dohányzás abbahagyásával. Természetesen ellátják étkezési tanácsokkal is, hogy elkerülhető legyen  a káros elhízás. A nassolás szintén önuralom kérdése.
   Minden betegnek felhívják a figyelmét arra is, hogy a dohányzás indirekt módon befolyásolhatja az egyéb betegségeire szedett gyógyszerek hatását is. Ahova a gyógyszer hatna, ott a nikotin ellenhatást fejt ki.
   - Mi az Fagerström féle teszt?
 -  Ez egy nemzetközileg elfogadott nikotin-tolerancia kérdőív, amely megmutatja, hogy valaki ébredés után mennyi idővel gyújt rá az első cigarettára. Ha a rágyújtás rögtön ébredés után következik, nagy dohányosról van szó, súlyos függőségről beszélünk, míg ha ezt az időt a beteg képes akár délig kihúzni, lazább a kötődése. Megkérdezi a teszt azt is, hogy problémát jelent-e olyan helyiségben tartózkodni, ahol nem lehet rágyújtani, melyik cigaretta esik a legjobban – általában az elsőt szokták megjelölni. Hány cigarettát szív el naponta és hány milligramm nikotint tartalmaz a cigarettája (az 1 mg-nál nagyobb nikotintartalom erős függőséget jelent.)
   - Mennyi ideig tart egy komplett leszokást segítő program?
  - Minimum három hónapig kell a beteggel találkozni, még akkor is, ha egy hónap után azt mondja: " óh, én már csak napi 1-2 cigarettát szívok", vagy - elmondása szerint - egyáltalán nem dohányzik. Erre azért van szükség, mert sajnos a visszaszokás az első pár hónapban a leggyakoribb. Három hónap nem dohányzás már bizonyító erejű, bár volt olyan betegem, aki egy évig is kibírta rágyújtás nélkül, majd jött egy szilveszter… Rágyújtott és azóta pont úgy dohányzik, mint előtte. Ez a nikotin legnagyobb átka és egyben veszélye!
   - Milyen előnyöket élveznek azok, akik képesek letenni a cigarettát?
  - Nemcsak egészségesebb lesz a szervezetük, de számos statisztika kimutatása szerint meghosszabbodik az életük és főleg megszűnik a környezetük egészségének rombolása is, nem beszélve az anyagi előnyökről. A dohányzás ugyanis  igen sokba kerül!
   - Kik a legveszélyeztetettebbek?
  - Akik valamilyen pszichés problémával küzdenek, akik stressz hatása alatt állnak, illetve akik pótcselekvésként teszik. És veszélyeztetett az a beteg is, aki egyáltalán nem akar leszokni. Az is veszélyeztetett, aki csak napi néhány cigarettát szív. Nincs minimálisan elszívható napi mennyiség. Aki egyet elszív, az kettőt, 10-et, 20-at is elszívhat egy nap.
   A doktornő külön felhívta a figyelmet arra, hogy a nikotin nagy veszélyt jelent az érszűkületeseknek, a szívbetegeknek és főleg a COPD-seknek, akiknek sajnos 70%-a dohányzik. Veszélyeztetett a vétlen, passzív dohányos is, aki ugyanúgy károsodhat, mint a dohányos, mert nem megfelelő, nem tiszta levegőben kénytelen tartózkodni.
  - Nagyon haragszom azokra az éttermekre, cukrászdákra - és nemcsak itt Pécsett - amelyekben megengedik a dohányzást egy bizonyos „kijelölt” helyen és ennek következtében az egész terem tele van fullasztó, gomolygó füsttel - mondja dr. Schreiner Mária, aki ezekkel a mondatokkal fejezi be a beszélgetést: - Soha nem késő elhatározni magunkat, orvosi segítséget kérni és megtenni az első lépést! Mi orvosok, tüdőgyógyászok képesek vagyunk hatékonyan támogatni és segíteni a dohányzásról leszokni vágyókat.