Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Más a szóbeszéd és más a valóság Komlón a munkanélküliséggel kapcsolatban
      Ami fél esztendeje még csak előre vetítette árnyékát, az mostanra hazánkban - így természetesen Komlón is - valósággá vált. Az egész világot sújtó pénzügyi, majd az ebből fakadó gazdasági válság hozzánk is "begyűrűzött", ám az ezzel kapcsolatos vélemények sok esetben köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Különböző internetes portálokon Komló helyzetéről is terjengenek egészen elképesztő megfogalmazások és adatok (pl.: "fél Komló az Elcoteq-nél dolgozott és mind elküldték őket", vagy "rengeteg cég küldte el dolgozói többségét" és hasonlók). Hogy e témában tiszta vizet öntsünk a pohárba, felkerestük a Dél-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ Komlói Kirendeltségét (2.kép), ahol csaknem naprakész tájékoztatást kaptunk a munkaerőpiaci adatokról, azok változásáról.
  
- Éppen most készült el a legfrissebb statisztika, melyet ma küldtem el a Polgármesteri Hivatalba is, hogy a képviselő-testület is korrekt tájékoztatást kaphasson a helyzetről - kezdi Götzerné Páva Mária (1.képünk jobb szélén). A kirendeltségvezető azt mondja: illetékességi területükön (mely Komlóval együtt 57 települést jelent), 2007 decemberében 4346, 2008 decemberében 4613 álláskeresőt tartottak nyilván (a 16,2 %-os ráta egy év alatt 1,7 %-kal nőtt). Ezen belül Komló városában 2007végén 1709, egy évvel később 1926 főt regisztráltak (itt a növekedés 2,9 %-os volt).
  
Az idei, január végi adat térségi szinten 4823 fő volt (ez újabb 1,9 %-os növekedés), de hogy ebből mennyi a komlói lakos, azt még nem tudják pontosan. Götzerné úgy véli - ügyfélforgalmuk és a teljes illetékességi területen történt változások alapján - hogy a városban az év első hónapjában mintegy 200 fővel nőtt az álláskeresők száma.
 
A kirendeltség-vezető azt is megjegyezte: tudni kell, hogy a téli hónapokban hosszú évek óta magasabbak a számok, mint az év más időszakában, hisz ilyenkor bizonyos munkák szünetelnek, leállnak vagy csökkentett létszámot alkalmaznak bizonyos cégek.

 
Ami a csoportos leépítéseket illeti, Götzerné nem tudta megerősíteni a szóbeszédben terjedő híreket. Mint mondta, a kialakult gazdasági helyzet érzékelhető hatásaként inkább a kisebb cégektől, vállalkozásoktól történtek elbocsátások, de ezek egyike sem minősül csoportos létszámleépítésnek. Az Elcoteq-től - és a hozzá tartozó munkaerő-kölcsönző cégektől - történt nagyobb elbocsátási hullám (mely  évek óta előfordul a megrendelés-állomány függvényében) komlói szinten 40-50 főt érintett. Némiképp rontotta az összképet az is, hogy térségi szinten a lejárt közhasznú- és közmunka-programok miatt ismét közel 200 fő vált álláskeresővé. Gondként említette a kirendeltség-vezető azt is, hogy jelenleg igen alacsony a térségben a munkaerőigény, felvételi szándék.
   
Végezetül - csak azért, hogy tisztában legyünk a valós helyzettel, nézzük meg, hogyan is álltak a munkaerőpiaci adatok Baranya megye munkaügyi kirendeltségein 2009. január 20-án: Pécs 9,6 %, Komló 19,8 %, Mohács 19,7 %, Siklós 21,5 %, Sellye 38,7 %, Szigetvár 30,5 %, Szentlőrinc 21,7.
    Természetesen azt senki - így e sorok írója - sem állítja, hogy ez elfogadható, pláne nem azt, hogy jó állapot. Csupán arról van szó, hogy amikor amúgy is baj van valahol, nem azzal teszünk jót, ha megpróbáljuk még nagyobb baj látszatát kelteni - azzal ugyanis nem jutunk semmire...