Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
A Dél-Dunántúlon hal meg a legtöbb férfi szív- és érrendszeri betegségek miatt
     Magyarország halálozási statisztikáiban az első helyen áll a szív- és érrendszeri betegségek okozta halál. A legtöbb keringési probléma miatt bekövetkezett halálozás a Dél-Dunántúlon történik. Az egyik fő rizikófaktor a magasvérnyomás, melyről - az egészségügyi felvilágosítás hiányának következtében - keveset tudnak a betegek, ezért gyógyulási esélyük is csekélyebb. A Dél-Dunántúlon élők között a leggyakoribb a magasvérnyomás előfordulása, a régió lakosainak közel harmadát érinti a betegség. Annak érdekében, hogy a dél-dunántúliak is hatékonyabban tudják növelni esélyeiket, Baranya, Somogy és Tolna megyében is lehet csatlakozni a RizikóRiadó Programhoz.
   
Az Egészségügyi Statisztikai Évkönyv adatai alapján a dél-dunántúli régióban halnak meg a legtöbben szív- és érrendszeri betegségek miatt. Ezen belül is főleg Somogy megye számít veszélyeztetettnek, itt ugyanis minden évben több mint 3000 ember veszíti életét e betegségek következtében. A keringési rendszer problémáinak kialakulását különböző rizikófaktorok megléte befolyásolja, melyek közül az egyik legfontosabb a magas vérnyomás. Magyarországon több mint két millióan küzdenek hipertóniával, közülük közel 270 ezren a Baranya, Somogy és Tolna megyéket tömörítő régióban élnek. A Dél-Dunántúlon rémisztően magas a magas vérnyomással élők száma: míg az országban átlagosan 10 ezer nőből 2500-nak átlag felettiek az értékei, addig ebben a régióban ez a szám 3100-ra tehető. A férfiaknál is hasonlóan aggasztó a helyzet:  a régióban az „erősebbik nem” 2400 képviselőjét érinti a betegség a 2000 férfira tehető országos átlaggal szemben (10 ezer főre vetítve).
  
A Magyar Kardiológusok Társasága arra figyelmeztet, hogy a szív- és érrendszeri betegségek gondozásának és megelőzésének nem csak azért kell kitüntetett figyelmet szentelni, mert Magyarországon ez a vezető halál-ok, hanem azért is, mert a betegség végkimenetele nagyban befolyásolható a rizikótényezők – például a magas vérnyomás - csökkentésével, az életmód átalakításával. Szakemberek szerint azonban - tekintettel arra, hogy sokszor a beteg és az orvos „nem egy nyelvet beszélnek” - a betegek többsége nem kezelhető hatékonyan. A páciens nem érti, miért vár el tőle bizonyos dolgokat az orvosa, ezért kevesebb hajlandóságot mutat, hogy kövesse az orvos tanácsait. Ezen felül a beteg nem látja át, hogy a rizikótényezőket nem önmaguk miatt kell kordában tartani, hanem azért, mert így csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye. Annak érdekében, hogy minél több magyarnak felhívja a figyelmét az egészségügyi kockázatokra és segítséget nyújtson az egészségtudatos életmód megteremtésében, a Társaság most RizikóRiadó néven ismeretterjesztő programot indít.
   
A RizikóRiadó Program keretében elsősorban a rizikófaktorokból adódó többletkockázattal ismertetik meg a magas vérnyomású betegeket, továbbá a nővérek és családorvosok bevonásával kívánják elnyerni a betegek együttműködését. - A Magyar Kardiológusok Társaságának fő feladata, hogy segítséget nyújtson mindazoknak, akik a Társaságon belül, vagy kívül a szív- és érrendszeri betegségek elleni harcban, illetve a hazai kardiológia fejlesztésében részt kívánnak venni – nyilatkozta Dr. Kiss Róbert, az MKT főtitkára, aki így folytatta: - Sokszor tapasztaljuk, hogy mind a betegek, mind az orvosok elég jó eredménynek minősítik a 160/90 Hgmm-es vérnyomást és beletörődnek abba, hogy ezzel a vérnyomással él a beteg. Pedig 20 Hgmm vérnyomáscsökkenéssel (a szisztolés, vagy felső érték esetében) a felére csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek által okozott halálozás esélye.
  
A sanofi-aventis/Chinoin együttműködésével az elmúlt években megvalósított Szívriadó Program rávilágított arra, hogy a többletkockázatos betegek hatékony kezeléséhez
elengedhetetlen az orvosok, nővérek és a betegek együttműködése. E tapasztalatok alapján a RizikóRiadó program az ügy iránt elkötelezett egészségügyi dolgozók napi munkáját is segíteni kívánja, például térítésmentes továbbképzésekkel. A Magyar Kardiológusok Társasága szerint ugyanis tájékoztatással javítható a beteg-orvos kapcsolat, melynek köszönhetően a beteg gyógyulási esélyei is nőnek.