Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Előzzük meg a tragédiákat!
     A kémények évenkénti ellenőrzését, majd legalább négyévenkénti műszaki felülvizsgálatát jogszabály írja elő, azonban az emberek eltérő véleménnyel fogadják a szakember megjelenését. Fontos, hogy ezen előírásokat mindenki vegye tudomásul, és a saját, illetve családja egészsége és vagyonbiztonsága érdekében az ellenőrzést évente végeztesse el. Arról, hogy mit tehetünk biztonságunk érdekében, Szabó Zsolt tűzoltó főhadnagyot, a komlói hivatásos önkormányzati tűzoltóság tűzmegelőzési kiemelt főelőadóját kérdeztük.
      - A biztonságos fűtéshez időnként a gázkazánokat is át kell vizsgáltatni. A jogszabály ugyan csak ötévenkénti felülvizsgálatot ír elő, azonban célszerű azt évente elvégeztetni. A magas fűtési költségek rákényszerítik az embereket a minél jobb légzárású nyílászárók beépítésére, azonban ezek a veszélyt is fokozzák, főleg ott, ahol a nyílt égésterű berendezések (bojler, kéményes konvektor, kazán) elszívhatják az oxigént. Gondoljunk csak arra, ha kizárjuk a hideget, ezzel együtt kint reked az éltető oxigén is. Megoldást jelenthet a problémára a szabályozott szellőző-berendezés, valamint a rendszeres szellőztetés. A szén-monoxid - elkeveredve a levegővel - belélegzés esetén fulladást okozhat. A gázkészülékekkel ellátott helyiségekben érdemes lehet szénmonoxid-jelzőkészüléket is felszereltetni a balesetek elkerülése céljából - kezdi a részletes tájékoztatást a főelőadó, majd így folytatja: - Ha a baj mégis megtörtént, jó tudni, hogy a mérgezés tünetei jelentkezhetnek hirtelen, de fokozatosan is. E tünetek a következők lehetnek: szédülés, nehéz légzés, fejfájás, émelygés, hányinger, gyengeség, súlyos esetben ájulás. Ha ezek közül valamelyiket, vagy egyszerre több tünetet tapasztal, szénmonoxid-mérgezésre gyanakodhat, ezért azonnal menjen friss levegőre és hívjon orvost! Amennyiben szén-monoxidot észlel, nyissa ki az összes ablakot és ajtót, hogy a gáz kiszellőzhessen, és azonnal kapcsolja ki a tüzelő-berendezést, ha lehetséges! Hagyja el az épületet, és addig ne is menjen vissza, amíg fennáll a mérges gáz kritikus koncentrációjának veszélye! Azonnal kérjen orvosi segítséget, és addig ne használja újra a tüzelő-/fűtő-berendezést, amíg a szükséges engedélyekkel rendelkező szakember át nem vizsgálta azt és meg nem javította a hibákat!
   A szén-monoxidon túl további veszélyt jelent a gázszivárgás is, melynek könnyebb észlelhetősége végett úgynevezett szagosító anyagot kevernek a gázhoz, ami segít a szivárgás felismerésében. Amennyiben ilyet észlelne, haladéktalanul zárja el a gáz főelzáró golyós csapját és szellőztesse át a lakást! Kerülje  minden olyan berendezés használatát, amely szikraképződéssel, gyújtási veszéllyel járhat! Magas gázkoncentráció esetén egy villanykapcsoló felkapcsolása is végzetes következményekkel járhat.
  Fontos megjegyezni továbbá, - hangsúlyozta Szabó Zsolt - , hogy bárminemű fűtőberendezésről is legyen szó, azt nem szabad letakarni, valamint hogy a fűtőtest és a környezetében lévő éghető anyag között akkora távolságot tartsunk, hogy azt semmilyen körülmények között se tudja begyújtani. E tanácsokat  megszívlelve biztonságban élvezhetjük otthonunk melegét.