Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Adózás, helyi adók Államigazgatás Állatbarát Állattartás Balaton Befektetés Bemutatjuk Bér, jövedelem Beruházás Biztosítás Borturisztika, borturizmus Cégek, vállalkozások hírei Cégvilág Civil hírek Család Egészségügy / szociális intézmények Egyesület Egyházak Elektronikus ügyintézés Elemzések, tanulmányok Életmód Energiagazdálkodás Építési ügyek Érdekességek Események EU információk EU pályázatok Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Fogyasztóvédelem Gasztronómia Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Gyermek és ifjúsági ügyek Gyermeknevelés Helyi önkormányzat Helyi rendeletek Helyi szolgáltatások Helytörténet Hőszolgáltatás Humán Idegenforgalmi információ Információ Informatika Informatika és távközlés Innen-onnan Innováció Interjú Internet / multimédia Irodalom Jegyzet Jótékonyság Kamarák Karácsonyi ünnepségek Karrier Katasztrófavédelem Képviselők Képviselők hírei Képviselőtestület képviselő-testület Kézilabda Kiállítások, konferenciák Kistérségek Kitüntetés Koncert Konferencia Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum Kosárlabda Könyvismertető Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közműépítés Közműépítés és szolgáltatás Köztársasági elnök Közvélemény Kulturális programok Labdarúgás Lelkisegély MSZP Munkaerő Munkavédelem Műszaki Tudományok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Népművészet Nyugdíjasoknak Oktatás Pályázatok Parlament Párthírek Pedagógia Polgári védelem Politika, közélet Portré Rally Regionális programok Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Statisztika Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalom Távközlés Technika Terrorizmus T-Kisebbségek Történelem Törvény, rendelet, szabályozás Tudományos hírek Tudósítás Turizmus TV, rádió Utazás Ünnepségek Vállalkozásfejlesztés Vallás Vélemények Vízszolgáltatás
Égbe szökő dallamok
        
Fotó: Szórólap









Június 18-20-án rendezték meg Komlón a tizenkilencedik Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivált kilenc énekkar és sok-sok érdeklődő részvételével. Az eseményt hosszú hónapok munkája előzte meg: szervezés, előkészületek, utazás, elhelyezés, vendéglátás, szereplés, zsűrizés stb. Az eredmény: szépséges éneklés, öröm, barátkozás, csillogó szemek, mosolyok, címcsere. És remény abban, hogy két év múlva a 20.-on ugyanitt.


Pénteken az időjárás kedvezett a programoknak. A felnőttek 14 órakor meghallgathatták Tillai Aurél zeneszerző érdekes előadását A kőkorszak nyelve és zenéje címmel. A tanár úr azt próbálta bemutatni, mennyire gazdag volt anyanyelvünk már a kezdet kezdetén, illetve azt, hogy  mennyire igaza volt a tudós Teller Edének, aki szerint ez a nyelv állandó gondolkodásra serkenti az embert. A  zenei párhuzamokkal pedig azt szemléltette, hogy zenénk nem gyökértelen. Ellenkezőleg, ahogy erre már Bartók Béla is utalt, sok rokon vonás fedezhető fel népdalaink és a szlovák, a burját, a mongol, a kazah, de még  bizonyos indián pentaton dallamok között is. A kérdés az - fogalmazott zárásképpen -, hogy nyelvünk, kultúránk arra a sorsra jut-e, amelyre számos, feledésbe  süllyedt népé, vagy megőrizve-megújulva élni fog tovább. A szónoki kérdésre kinek-kinek magának kell megkeresnie a választ!
Fotó: LerchA külsőleg megújult Kodály iskola udvarán gyűltek össze először a résztvevő kórusok. Az alma mater volt tanulója, a most érettségiző Plesz Bianka, magyarul és angolul köszöntötte a megjelenteket, majd  egyenként bemutatta a küldöttségeket.





Fotó: Lerch

















Eközben Pleszné Fényes Edit vezetésével a kicsinyek kórusa  egy-egy népdallal üdvözölte  valamennyiüket. Perák Eszter, ugyancsak  korábbi tanítvány , egy Fodor András-verset szavalt. Utána az intézmény vezetője, Cseke Gabriella, köszöntötte a vendégeket, majd dr. Kollár Éva professzor asszony méltatta  az eseményt. Szavai elsősorban a gyerekekhez szóltak, de nem feledkezett el Tóth Ferenc Liszt-díjas karnagy érdemeiről sem, aki diákja, majd tanára volt az iskolának, akinek a nevéhez fűződik a tagozat, később a fesztivál útjára bocsájtása. A hagyományok szellemében a vendégek és a házigazdák megkoszorúzták Fotó: LerchKodály Zoltán, a Mester, mellszobrát.





Ezután a kórusok a Városház térre vonultak. Itt került sor a fesztivál hivatalos megnyitójára. Páva Zoltán polgármester szavai után dr. Lakner Tamás, a zsűri egyik tagja gondolataival kezdetét vette a kétnapos program. Este a Sportközpontban a Pöndöly néptáncegyüttes és a Zúgató zenekar szórakoztatta a nagyérdeműt.
A bemutatókra szombat-vasárnap a szűri előtt került sor. Az egyházzenei programoknak a római katolikus templom adott otthont, a polifon és a folklór kategóriának a színház. Kísérő programként kiállítások nyíltak a múzeumban és a színházban, hangversenyek zajlottak a mánfai Árpád-kori templomban, a vigasságra pedig a Városház tér látszott elég tágasnak.
A vasárnapi színes kavalkád látogatottsága  kissé elmaradt a megszokottól, hiszen a hűvös, esős idő nem kedvezett  neki. A gyerekek mégis jól szórakoztak a játszóházakban és bőven találtak nézni-, vásárolni való portékát a különböző sátrakban. Kora délután megtörtént a produkciók számbavétele.. Ez elsősorban szóbeli szakmai értékelést jelentett, hiszen nem pontozásos, sorrendet felállító "osztályozás" volt a zsűri dolga. A végső eredmény így alakult: polifon kategóriában Szolnok, egyházzeneiben Marosszék (Erdély), folklór kategóriában Komló kapott I. helyezést. A Kodály-mű legjobb előadásáért Marosszék, a legjobb műsorválasztásért a Pécsi Sebestyén Iskola kiskórusa (Budapest), a legszebb kórushangzásért Marosszék, a kortárs kórusmű legjobb előadásáért Szolnok érdemelt díjat. Fesztivál nagydíjban a mindhárom kategóriában nagyszerűen teljesítő komlói, illetve szolnoki kórus részesült, a közönség díját a kedvenc Marosszék vehette át.

Fotó/szerk.:LerchVárosunkból egyetlen kórus sem távozott üres kézzel, a szakértők ugyanis dicsérő oklevéllel jutalmazták a legjobban megszólaltatott egy-egy műért valamennyiüket: az Észtországból, Litvániából, Szlovákiából (Révkomárom), Erdélyből (Marosszék), Szombathelyről, Szolnokról, Budapestről érkezett Kós Károly Gyermekkart és a Pécsi Sebestyén Kórust, illetve a komlóiakat.   Ezután már teljes felszabadultsággal hallgatták Erdei Péter karnagy úr míves zárszavát, ami után ismét a zene vette át méltó helyét. Városunk szülötte, Tóth Ferenc, mindannyiunk Feri bácsija, dirigálta a gálahangversenyt záró Kodály-Berzsenyi A magyarokhoz című kórusművet az összes kórus és a közönség részvételével. Elmondhatatlan sikerrel.