Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Rendkívüli külügyi bizottsági ülés és EP-állásfoglalás a vajdasági helyzetről

 
Nyomás alatt a szerb kormány?
Fontos nap a mai a vajdasági események szemszögéből: egyrészt Németh Zsolt elnök az elmúlt időszakban történt magyarellenes jogsértések miatt összehívta az Országgyűlés Külügyi Bizottságának rendkívüli ülését, másrészt az Európai Parlament ma szavaz a testület vajdasági határozattervezetéről.


Németh Zsolt amúgy Újvidéken, a Duna-konferencia keretében jelentette be a rendkívüli ülés összehívását, miután tárgyalt Gordana Csomiccsal, a szerb parlament külügyi bizottságának elnökével és Nenad Csanakkal, a vajdasági képviselőház integrációs bizottságának vezetőjével. A Fidesz politikusa az ülésre meghívta Somogyi Ferenc magyar külügyminisztert, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) és a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) képviselőit.

 

Németh elmondta: Csomicccsal és Csanakkal egyetértett abban, nincs olyan jel , amely arra utalna, hogy a központi államhatalom közvetlenül felelőssé tehető ezekért az eseményekért. Ugyanakkor leszögezte, hogy közvetetten az államhatalom igenis felelős, mert nem képes hatékonyan megakadályozni ezeket a jelenségeket.


Közben elkészült az EP határozattervezete, amelynek alapján  kedvező szavazat esetén a testület azt várja majd az Európai Bizottságtól és az Európai Unió tagországait képviselő külügyi tanácstól is, hogy nagyobb figyelmet fordít a vajdasági helyzetre. A tervezet egyértelművé teszi, hogy az EP tetteket vár Belgrádtól, és ha ez nem következik be, annak az EP részéről lesz következménye mind az országnak juttatandó támogatások, mind pedig az EU és Szerbia stabilitási és társulási megállapodása vonatkozásában.


A határozatban a tervek szerint megemlítik azt is, hogy október 13-án Brüsszelben meghallgatást tart az EP úgynevezett délszláv delegációja a szerb és a vajdasági kormányzat, a brüsszeli EU-bizottság és a tanácsot képviselő főmegbízott, valamint a szerbiai horvát és magyar nemzeti tanácsok képviselőinek részvételével.

 

Az már eldőlt, hogy a delegáció nevében Doris Pack küldöttségvezető levelet ír Javier Solanának, az EU-tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselőjének, és ebben egyebek között felhívja a figyelmet a biztonsági kockázatra, amely a tartományban megjelent.