Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
A mai fiatalok életszemlélete a jövővel kapcsolatban

BGF-PSZF Zalaegerszeg,előadás

 A mai fiatalok körében a pozitív életszemlélet és az optimizmus az uralkodó – állapította meg a Reader’s Digest kiadó közvélemény-kutatása, amely Kelet-Közép-Európa több országában  a mai fiatalok jelenlegi élethelyzetét, kilátásait, jövőképét vizsgálta. Összességében elmondható, hogy a siker zálogát elsősorban a tudásban, a tanulásban látják.

 

A fiatalok rosszabbnak értékelik országuk helyzetét, mint saját maguk körülményeit. Az elmúlt öt év egyik legelkeseredettebb rétege a szakmunkás réteg. A 17–22 évesek kedvezőbben ítélik meg a helyzetet, azaz a jövőt, mint a 23–27 évesek – utóbbiak jobban belelátnak a társadalmi folyamatokba és átestek már néhány csalódáson. A legkevésbé derűlátók itt is a szakmunkások.

A román fiatalok 76, a magyarok 64, a lengyelek 58 és a csehek 53 százaléka optimista hazája jövőjével kapcsolatban. A lengyel fiatalok 72, a magyarok 67 és a csehek 59 százaléka gondolja úgy, hogy országa profitált az EU tagságából.

 

A Millward Brown nevű cég Európa több országában végzett egy másik szociológiai felmérést, ebben megállapítja, hogy a mókuskerék, a lyukas zseb és a taposómalom, ezek a szimbólumok jellemzik a mai 25 és 35 év közötti városi, gyermekes, illetve gyermek nélküli fiatalokat. Az idén a 21. századi fiatal párok életmódját, céljait, vágyálmait és félelmeit vizsgálta a cég 13 európai államban. A gyermekes és gyermek nélküli párok közös jellemzője, hogy saját lakáshoz önerőből csak kevesen jutnak a kedvezőtlen hitelfeltételek miatt.

 

Mivel anyagias világban élnek, félelmeik elsősorban materiális jellegűek: félnek a munkahelyük elvesztésétől, anyagi visszaeséstől. A gyerekeket már nagyon korán arra tanítják, hogy legyenek versenyképesek, tanuljanak annak érdekében, hogy jó álláshoz jussanak. A generáció legnagyobb kihívása, hogy anyagilag és érzelmileg stabil családot tudjanak alapítani anélkül, hogy ebben a folyamatban feláldoznák saját magukat – derül ki a piackutató cég felméréséből.

 

A kutatás eredményei szerint a két csoport közötti különbség nagy, mivel a gyermekes szülők életstílusát maximálisan a gyermek határozza meg. Inkább lemondanak saját igényeikről azért, hogy gyermekük anyagi és érzelmi biztonságát megteremtsék. Törekszenek a családon belüli harmóniára, felosztják egymás között a házimunkát és a gyerekhez kapcsolódó feladatokat. Életük monoton és rutinszerű.

 

Ezzel szemben a gyermek nélküli párokról azt írják: ők élvezik a szabadságot, bár ezért keményen megdolgoznak. Arra törekednek, hogy először megteremtsék anyagi biztonságukat, lakást vegyenek, amit kényelmüknek megfelelően rendeznek be, utazgatnak, és ha mindezen túl vannak, akkor kezdenek csak a gyermekvállalás gondolatával foglalkozni.

 

Érdekes, hogy a hagyományos szülői szerepről alkotott felfogás tovább él a fiatalokban. Vagyis szerintük a gyermekvállalás komoly, életre szóló felelősségvállalás. Ugyanígy tovább élnek a női és férfi szerepek is: a nő a család „lelke", míg a férfi a „feje".